سیلی ورزش های هیجانی به طبیعت/زنگ خطر افزایش کانون های گرد و غبار

بیرجند- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: متاسفانه ورزش های هیجانی بدون در نظر گرفتن شرایط طبیعی منطقه، آسیب های جبران ناپذیری را  به عرصه های طبیعی استان وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن اکبری صبح چهارشنبه در جلسه پیشگیری از وقوع خسارت به عرصه‌های طبیعی خراسان جنوبی بیان کرد: این استان با چشم انداز غالب بیابانی، دارای عرصه‌های تحت فرسایش بادی گسترده و مستعد تولید گرد و غبار است.

وی با بیان اینکه حدود یک سوم استان را کانون‌های فرسایش بادی تشکیل داده است، اظهار کرد: این کانون‌ها با کوچک‌ترین تغییر در سنگ فرش‌های سطحی خاک یا پوشش گیاهی، به کانون‌های تولید گرد و غبار تبدیل می‌شوند.

اکبری با بیان اینکه امروزه بهره برداری از طبیعت و تفرج گاه‌ها در خراسان جنوبی رو به گسترش است، گفت: متاسفانه ورزش‌های هیجانی همچون آفرود و موتور سواری در طبیعت بدون در نظر گرفتن شرایط طبیعی منطقه، آسیب‌های جبران ناپذیری را به عرصه‌های طبیعی استان وارد کرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: متاسفانه در برخی از مناطق چهارگانه استان که غالباً از عرصه‌های حساس به فرسایش استان است، بدون هماهنگی و کسب مجوز برنامه‌هایی در قالب آفرودهای خودرویی و موتوری به صورت دسته جمعی برگزار شده و افراد اقدام به تپه نوردی و بالا رفتن از شیب‌های تند می‌کنند.

وی ادامه داد: این امر زمینه تغییر سنگ فرش‌های سطحی خاک و ایجاد کانون‌های فرسایش بادی، آبی و تولید گرد و غبار را به دنبال خواهد داشت.

اکبری با اشاره به استفاده و حضور بیش از ظرفیت در برخی مناطق از جمله کویرها، بیان کرد: بعضی از کویرها زیستگاه‌های برخی گونه‌های جانوری همچون گربه شنی و خزندگان و حتی پوشش گیاهی خاص هستند که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: با حضور در این مناطق بدون رعایت اصول فنی قطعاً خسارات زیادی به تنوع زیستی منطقه وارد خواهد شد.


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۱/۲۵  |  ساعت انتشار: ۱۵:۴۱  |  کد خبر: ۱۰۰۰۸۹۶۰  |  منبع: مهر نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار ادب و هنر