سند توسعه آموزش مهارت‌های خراسان شمالی تدوین شد

سند توسعه آموزش مهارت‌های خراسان شمالی تدوین شد خبرگزاری آریا - رییس اداره آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی گفت: سند توسعه آموزش مهارت‌های استان با هدف تامین نیازهای آموزشی و مهارتی مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای این خطه تهیه و تدوین شد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، غدیر فاخر اظهارکرد: سند توسعه آموزش مهارت های استان که با کمک دستگاه های اجرایی برای تامین نیازهای آموزشی و مهارتی برای چند سال آتی تدوین شده، بر اساس اسناد بالادستی، سند توسعه استان و ظرفیت مراکز آموزش فنی و حرفه ای و مربیان و امکانات این خطه است.
وی افزود: تهیه پیش نویس دستور العمل دپارتمان مهارت اصناف هم برای نخستین بار در کشور، در این استان در حال پیگیری است و تلاش داریم تا نیازهای آموزشی اصناف استان به کسب مهارت از این طریق احصا تا با بررسی و تحلیل صحیح و به روز نیازها برای ارائه آموزش ها برنامه ریزی شود.
فاخر با اشاره به اینکه حدود 25 هزار واحد صنفی در خراسان شمالی مشغول به فعالیت هستند، بیان کرد: تهیه دپارتمان مهارت اصناف اقدام جدیدی در کشور است هر چند که پیش از این، فعالیت های آموزشی برای اصناف انجام می گرفت اما این اقدامات اغلب محدود و بدون پایه و پیوستارآموزش مهارتی و حرفه ای بوده است.
رییس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی آموزش فنی و حرفه ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: راه اندازی دپارتمان آموزش مهارتی اصناف، نقشی مکمل و ساختارمند برای آموزش اصناف محسوب می شود.
وی ادامه داد: فرآیند تجهیز و راه‌اندازی چهار مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در استان حدود 90 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
فاخر گفت: تامین اعتبار برای تکمیل چهار مرکز آموزش فنی وحرفه ای شهرستان های مانه و سملقان، گرمه، راز و جرگلان و بجنورد در سفر رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای به استان مطرح و در این زمینه تفاهم نامه ای با استانداری منعقد شد.
وی افزود: بر اساس این تفاهم نامه، تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل ساختمان این مراکز بر عهده استان بوده و سازمان آموزش فنی و حرفه ای نیز تامین اعتبار مورد نیاز برای تجهیز این مراکز را تقبل کرده است. 
فاخر بیان کرد: مراکز بالای 85 درصد پیشرفت، امسال بهره برداری می شود و سایر مراکز هم بعد از تامین اعتبار لازم تکمیل و بهره برداری می شود و منابع مورد نیاز از محل منابع دولتی در اختیار استان و همچنین سازمان آموزش فنی و حرفه ای تامین می شود.
وی افزود: نبود مراکز آموزش فنی و حرفه ای، باعث گسترش ناپایداری اشتغال، عدم توجه به ظرفیت های تولید و گسترش مهاجرت نیروی کار مولد شده است.
فاخر افزود: اکنون هشت مرکز آموزش فنی و حرفه ای در 6 شهرستان استان شامل بجنورد، مانه و سملقان،جاجرم، اسفراین، شیروان و فاروج در حال بهره برداری است.
وی گفت: یکی از مصوبه های سفر رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای به استان، تهیه پیوست آموزش مهارتی برای تمامی پروژه ها و طرح های سرمایه گذاری استان بود که انجام شده است که بر این اساس، طرح های سرمایه گذاری در استان باید پیوست آموزش داشته باشند و به کارگیری نیروهای کار ماهر آموزش دیده در پروژه ها الزامی شده است.
وی افزود: اکنون لیست کارگران دارای مهارت های آموزش فنی و حرفه ای در رشته های مختلف صنعت ساختمان در اختیار سازمان نظام مهندسی استان و نیز درگاه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان موجود است و دستگاه های اجرایی و پیمانکاران مکلف هستند از این لیست برای انجام پروژه ها استفاده کنند.
وی با بیان اینکه اکنون بانک اطلاعاتی مناسبی از کارگران دارای آموزش مهارتی در دسترس است گفت: الزام ارائه گواهینامه مهارتی برای دریافت تسهیلات اشتغال هم از دیگر مصوبه های سفر رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای به استان بود که از طرف استانداری به تمامی دستگاه های متولی ابلاغ شده است و متقاضیان تسهیلات اشتغال زایی باید گواهینامه مهارت داشته باشند.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مهر پارسال به خراسان شمالی سفر کرد. 

تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۲/۲۱  |  ساعت انتشار: ۱۴:۳۹  |  کد خبر: ۱۰۱۲۳۵۵۱  |  منبع: خبرگزاری آریا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی