اسرائیل نه فرودگاه امنی دارد و نه توان امنیت صهیونیست‌ها را دارد

 «عبدالباری عطوان» تحلیلگر معروف جهان عرب در رای الیوم نوشت: رسانه های رژیم صهیونیستی اذعان می‌کنند که محور حماس مقاوم پیروز شده است؛ چه چیزی سبب شده که پس از 6 روز از جنگ این برآورد شود؟

وی می‌نویسد: هنگامی که از طریق شبکه های تلویزیونی شاهد هستیم که چگونه شهرک‌نشینان اسرائیلی با ترس می‌گریزند تا به پناهگاه از ترس موشک‌های مقاومت در غزه که همانند صاعقه بر تل آویو در انتقام از خانواده «ابوحطب» و 10 شهید آن از جمله هشت کودک، فرود آمده است، بروند؛ این سئوال برای ما ایجاد می‌شود که این همان اسرائیلی است که نتانیاهو در برابر دنیا به آن افتخار می‌کرد و اصلا این رژیم قادر به ادامه زندگی هست؟

عطوان می‌افزاید: چند ماه قبل بود که اسرائیلی‌ها با متحدان عرب خود توافقات سازش آبراهام را جشن می‌گرفتند به این باور که مساله فلسطین مُرده و ملت آن تسلیم شده‌اند و پرچم سفید را به نشانه تسلیم بالا برده‌اند و رژیم اشغالگر حامی این سازشکاران خواهد بود؛ اما موشک‌های فلسطینی همه تخمین‌های آنها را برهم زد و منظومه دوگانه نظامی و اطلاعاتی آن را با شکست روبرو کرد و بیش از 6 میلیون شهرک نشین صهیونیست را مجبور به ماندن در پناهگاه کرد از جمله نتانیاهو  و اعضای کابینه امنیتی آنرا.

وی تاکید کرد: اسرائیل حمله می‌کرد و می‌کشت به این اعتبار که خود را دست بالا می‌دانست و اینکه دستی بالاتر از آن نیست با این تصور که موشک‌های مقاومت کم اثر است و بردشان یک کیلومتر بیشتر نیست آنهم بدون کلاهک انفجاری در بهترین حالت؛ اما موشک‌های مقاومت فلسطین به همه مناطق فلسطین اشغالی رسیده است و همه معادلات قدرت و بازدارندگی را برهم زده است.

عطوان می نویسد: اسرائیل پس از 73 سال فرودگاه امنی ندارد و این اولین بار از زمان شکل گیری آن است. هواپیماهای کشورهای سازشکار جایی برای فرود آمدن ندارند و سفیران در حال فرار از ترس موشک‌های مقاومت مفری برای خود نمی‌بینند تا جان خود را نجات دهند و به کشورشان بازگردند.

وی افزود: ما روزانه رسانه های اسرائیلی را رصد می‌کنیم و همه چیز گواه فروپاشی صهیونیزم است وارتشی که شکست ناپذیر می‌نمود، شکست خورده است و متحد مقاومت به رهبری حماس و فرمانده شاخه نظامی آن «محمد الضیف» و رزمندگانش پیروز شده‌اند آنهم پس از شش روز از شروع جنگ. آنها آماده ادامه جنگ و حملات موشکی برای شش ماه متوالی هستند.

این تحلیلگر جهان عرب نوشت: پیش بینی‌های نظامی حکایت از آن دارد که موشک‌های «گنبد آهنین» قبل از موشک‌های مقاومت تمام شود و این علت هروله دولت آمریکا به قاهره و دوحه برای برقراری آتش بس در اسرع وقت است.

عطوان می افزاید: اسرائیل در حال حاضر در سه جبهه فلسطینی در آن واحد می‌جنگد؛ نخست در اراضی سال 1948، دوم در کرانه باختری و سوم در غزه. این جبهه‌ها همچنان ملتهب و شعله ور خواهند ماند حتی اگر آتش بس برقرار شود. انتفاضه نخست در سال 1987 سه سال به درازا انجامید و دومی چهار و سومی احتمالا بیش از آن به طول خواهد انجامید زیرا خروشی که ایجاد شده است تا تحقق پیروزی از پا نخواهد نشست.

وی ادامه داد: از فریاد «جبریل الرجوب» در صفحه تلویزیون فلسطین و هجمه شدید آن بر حکام عرب که تماسی با محمود عباس برقرار نکرده و آنرا در رام الله تحریم کرده‌اند، تعجب می‌کنیم و می‌پرسیم برای چه باید تماس بگیرند در حالی که بیشتر آنها حامی رژیم اشغالگر هستند و اصلا برای چه باید با محمود عباس که دخلی به موشک‌هایی که به تل آویو می‌شود، ندارد، گرفته شود؟ تماس ها با آنهایی گرفته می‌شود که ایمان دارند که موشک تنها راه برخورد با اشغالگران است و نه مذاکره و هماهنگی امنیتی و حمایت از شهرک نشینان و تحویل مبارزان شریف و مجری عملیات ضد اشغالگران به سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی.

این تحلیلگر تاکید می‌کند: محور مقاومت فلسطین که حماس آنرا رهبری می‌کند، حامی ملت فلسطین و مقدسات است.

عطوان در ادامه با اشاره به اینکه شکست امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در برابر معادلات موشکی جدید مقاومت، بیان کرد: محور مقاومت و گروه‌های مقاومت فلسطین معادله جدیدی را رقم زدند که عنوان اصلی آن عمل به وعده، اجرای تهدید است و دستاورد بی سابقه هم کسب کرده است. ساکنان کرانه باختری از هر موشکی که در قدس اشغالی فرود می‌آید، خرسند می‌شوند و به پایکوبی می‌پردازند.

وی در ادامه می‌نویسد: جنبش فتح که  زمانی سازمان آزادی بخش را با تفنگ راهبری کرد و به علت اینکه سران آن تفنگ را برای خدمت در هماهنگی امنیتی و حمایت از اشغالگران و شهرک نشینان به کار گرفتند، به مذاکرات دلبستند و به اشغالگران اعتماد کردند؛ به صف پشتی سوق داده شدند.

عطوان نوشت: این مقاومت فلسطین است که موشک‌ها را برای حمایت از مسجد الاقصی و بازپس گیری امت اسلامی و کرامت آن به کار بست واراده و شهامت ورود به جنگ را دارد واین قاعده طلایی جدید و رایج کنونی است که ملت فلسطین حول آن می‌چرخند و امت عربی و اسلامی هم از آن حمایت می‌کنند.

وی در پایان آورده است: برج‌ها در غزه را در نهایت شکست  و از دست دادن عقلشان، هرچه می‌خواهند  ویران کنند زیرا این مجددا احداث خواهد شد و برج‌ها سربه فلک خواهد کشید اما آنچه جبرانش سخت است فروپاشی رویای صهیونیزم و برتری نظامی و زندگی در امنیت در سرزمین غصب شده‌ای به نام فلسطین است.

 


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۲/۲۷  |  ساعت انتشار: ۵:۵۶  |  کد خبر: ۱۰۱۴۳۹۷۱  |  منبع: افکار نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی