خراسان رضوی با بیش از ۶ هزار حلقه چاه آب غیرمجاز کشاورزی

مدیر امور منابع آب مشهد و شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: در سه سال گذشته ۹۴ دستگاه حفاری غیرمجاز چاه در محدوده امور آب شهرستان مشهد توقیف شده است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمد برزویی مدیر امور منابع آب مشهد و شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی اعلام کرد: با بستن بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در مشهد و شهرستان‌های اطراف، طی سال‌های ۹۷ تاکنون، از برداشت غیرمجاز حدود ۹۰ میلیون مترمکعب آب جلوگیری شده است.

محمد برزویی در ادامه این خبر افزود: امور آب مشهد در شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، شهرستان های مشهد، چناران، گلبهار و بینالود (طرقبه و شاندیز) را زیر پوشش دارد.

مدیر امور منابع آب مشهد همچنین اظهار کرد: از کل چاههای مسدود شده در مدت یادشده، هزار و ۱۷۵ حلقه مربوط به شهرستان مشهد بوده است که در مجموع حدود ۵۰ میلیون مترمکعب از برداشت غیرمجاز آب اضافه در این محدوده جلوگیری شده است و حدود نیمی از عملیات انسداد چاهها در دیگر مناطق استان بوده است.

وی در ادامه گفت: در این مدت همچنین ۵۷۰ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان بینالود (طرقبه و شاندیز) مسدود شده است.

مدیر امور منابع آب مشهد و شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: در سه سال گذشته ۹۴ دستگاه حفاری غیرمجاز چاه در محدوده امور آب شهرستان مشهد توقیف شده است.

برزویی در خاتمه تاکید کرد: اجرا نشدن مجازات بازدارنده را از علل حفر مجدد چاههای غیرمجاز عنوان کرد و افزود: جریمه تعیین شده برای متخلفان رقم پایینی است که مربوط به سالها پیش است و این موضوع باعث می شود که مجازاتها بازدارنده نباشد و متخلفان دوباره مبادرت به حفر چاه جدید کنند.

شایان ذکر است که، استان خراسان رضوی یکی از بحرانی‌ترین منابع آب‌های زیرزمینی کشور را دارد و با کسری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب منابع آب‌های زیرزمینی آن، میزان افت سطح آب‌های زیرزمینی آن به یک متر رسیده است.

همچنین شمار کنونی چاه‌های غیرمجاز کشاورزی در استان خراسان رضوی بیش از ۶ هزار حلقه برآورد شده اس و تعداد چاه‌های مجاز این استان نیز ۱۶ هزار و ۵۰۰ حلقه است که ۱۰ هزار و ۱۰۰ حلقه از این چاه‌ها در بخش کشاورزی و بقیه در بخش شرب، صنعت و خدمات استفاده می شوند.


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۴/۲۶  |  ساعت انتشار: ۱۳:۶  |  کد خبر: ۱۰۳۶۳۶۴۶  |  منبع: خبرگزاری موج  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی