زمین‌های مورد نیاز برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی تا دو ماه آینده مشخص می‌شوند/اجرای قانون جهش تولید نیازمند همکاری همه ارکان دولت است

عبدالجلال ایری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  در تشریح جلسه روز سه شنبه( 16 شهریور ماه ) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: اولین جلسه تخصصی کمیسیون عمران با وزیر راه و شهرسازی به منظور بررسی و استماع برنامه های وی در راستای اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن برگزار شد که نشان دهنده عزم و اراده کمیسیون عمران و دولت برای تحقق وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال بوده و در این راستا کمیسیون عمران تمام تلاش خود را برای کمک به وزیر راه  وشهرسازی به کار گرفته است، از این رو مقرر شد هر دو هفته طی جلسه‌ای با حضور وزیر میزان اجرای این قانون ارزیابی شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر راه شهرسازی گزارشی از نحوه اجرای قانون جهش تولید مسکن ارائه کرد، افزود: علی رغم از دست دادن زمان شش ماهه برای اجرای قانون جهش تولید مسکن، آقای قاسمی برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی چهار سال آتی برنامه ای تنظیم کرده و اقدامات اولیه را انجام داده است.

وی افزود: با توجه به اهمیت تامین زمین برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی،  وزارت راه وشهرسازی برنامه‌ای طراحی کرده تا ظرف مدت دو ماه زمین های لازم برای ساخت این تعداد واحد مسکونی در کل کشور شناسایی شود. در خصوص تسهیلات بانکی نیز، بانک مرکزی مبلغ خوبی را تخصیص داده است. همچنین در رابطه با تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی، با توجه به ارزیایی وزارت راه شهرسازی30 میلیون تن سیمان و 10 میلیون تن فولاد نیاز بوده و باید برای تامین آن از هم اکنون برنامه ریزی شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای ساخت واحدهای مسکونی توافقنامه‌هایی برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن، 200 هزار واحد توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و همکاری با ارتش و قرارگاه خاتم الانبیا و اوقاف تنظیم شده است. همچنین برای صنعتی سازی ساختمان با کشورهای خارجی ازجمله چین توافقاتی صورت گرفته تا تکنولوژی ساخت به داخل کشور در قالب تهاتر نفت منتقل شود. بی تردید این موضوع به عملیاتی شدن قانون جهش تولید و تامین مسکن کمک خواهد کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با توجه به تکلیف قانونی برای تشکیل شورای عالی مسکن و صندوق ملی مسکن بر اساس قانون جهش تولید مسکن، اقدامات ابتدایی آن توسط وزارت راه و شهرسازی از جمله تدوین اساسنامه، انجام شده است.

6 هزار هکتار زمین آماده برای احداث مسکن است

وی ادامه داد: 6 هزار هکتار زمین که عمدتاً در اختیار دولت بوده تغییر کاربری شده و آماده برای احداث مسکن است. همچنین پیش نویس توافقنامه‌ای برای واگذاری 250 هزار هکتار از زمین های منابع طبیعی به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت واحدهای مسکونی تنظیم شده که البته 56 هزار هکتار آن تحویل داده شده است.

تامین زمین 300 هزار واحد مسکونی در سال بر عهده دولت است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عمده بحث‌های صورت گرفته در جلسه امروز مربوط به ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی بود که برای این منظور برنامه ای برای احداث 350 هزار  واحد مسکونی توسط بخش خصوصی، 150 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده، 300 هزار واحد به عنوان مسکن حمایتی، 200 هزار واحد مسکن روستایی و جمعا یک میلیون واحد مسکونی، تنظیم شده است. لازم به ذکر است که از این تعداد دولت تنها زمین 300 هزار واحد مسکونی را تامین خواهد کرد و باقی را متولیان ساخت تامین می کنند این مطلب از جمله موضوعاتی بوده که در روزهای اخیر مورد بحث و شبه قرار گرفته است.

تسهیلات ساخت و خرید خانه نیازمند اصلاح است/ لزوم کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه میزان تسهیلات پرداختی به واحد‌های مسکونی نظیر مسکن ملی بوده که به دلیل عدم توازن با وضعیت معیشتی مردم نیازمند اصلاح است. از این رو مقرر شد بعد از تشکیل صندوق ملی مسکن و ارزیابی منابع مالی، میزان دقیق تسهیلات و نرخ سود آن تعیین شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید کمیسیون عمران، همکاری تمامی ارکان دولت برای اجرایی شدن قانون جهش تولید و تامین مسکن است چرا که وزارت راه شهرسازی به تنهایی از عهده این مسئولیت بر نیامده و این امر محقق نخواهد شد. لذا انتظار داریم همه دستگاه‌های دولتی پای کار بوده و در این راستا گام بردارند تا هنگام ساخت واحد های مسکونی با مشکلاتی درحوزه آب، برق و زیرساخت‌ مواجه نشویم. /

پایان پیام


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۶/۱۶  |  ساعت انتشار: ۱۷:۵۳  |  کد خبر: ۱۰۵۶۳۵۱۸  |  منبع: خبرگزاری خانه ملت  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی