سناریو‌های جبرانی تولید گاز روی میز شرکت ملی نفت ایران/ برنامه‌ریزی برای بازگشت ظرفیت تولید نفت به پیش از تحریم‌ها

سناریو‌های جبرانی تولید گاز روی میز شرکت ملی نفت ایران/ برنامه‌ریزی برای بازگشت ظرفیت تولید نفت به پیش از تحریم‌ها خبرگزاری آریا- مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سناریو‌های جبرانی برای تولید گاز طراحی شده است که اگر اجرایی نشود تا چند سال آینده به واردکننده گاز تبدیل خواهیم شد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، آقای محسن خجسته‌مهر در نشستی که با حضور جمعی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران در منطقه عسلویه برگزار شد، افزود: برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای نفت و گاز در دریا و خشکی 65 تا 89 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.
خجسته مهر تصریح کرد: میدان گازی پارس جنوبی منبع 70 درصد تولید کشور است و با حفاری چاه‌های جدید، اقدام‌های مهندسی نفت از جمله اسیدکاری و... می‌توان تا حدودی از افت طبیعی تولید جلوگیری کرد. اما مهمترین کاری که باید انجام دهیم احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز است که یک اقدام اساسی محسوب می‌شود. اگر این کار را در بخش دریا انجام دهیم 20 میلیارد دلار و در خشکی به 10 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم.
وی با بیان اینکه برای افت تولید از پارس جنوبی، سناریوی جبرانی داریم که اگر انجام ندهیم سال 1404 وارد کننده گاز خواهیم شد، اظهار کرد: طرح ضربتی افزایش تولید 10 میدان گازی مناطق نفت مرکزی ایران، طرح توسعه میدان گازی کیش و خط لوله انتقال گاز، طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی، طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی، طرح‌های توسعه میادین گازی فرزاد الف و ب، در این موارد در مجموع 366 میلیون مترمکعب در روز به تولید گاز کشور افزوده می‌شود که در مجموع 54 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.
خجسته‌مهر گفت: تا به امروز حدود 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش بالادست پارس جنوبی انجام شده و با احتساب فاز 11 و تکمیل فاز‌های 13، 14 و 22-24 حدود 7.5 میلیارد دلار به سرمایه‌گذاری در منطقه عسلویه افزوده می‌شود و بدین ترتیب توسعه اولیه میدان گازی پارس جنوبی به اتمام می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه نفت و گاز جزو انفال محسوب می‌شوند و باید دارایی زیرزمینی کشور را به حداکثر ثروت روزمینی تبدیل کنیم، اظهار کرد: دولت به عنوان امانتدار حکومت اسلامی باید بهترین شیوه تولید را که همان تولید صیانتی است، بکار گیرد و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در بخش پایین‌دستی ذخایر زیر زمین را به حداکثر ارزش افزوده تبدیل کند و در این مسیر نیروی انسانی توانمند و با انگیزه به ما بسیار کمک می‌کند.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه باید اهتمام ویژه‌ای به توسعه منطقه پارس جنوبی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: هر گونه اشکالی که در فرآیند توسعه و تولید به وجود بیاید، مستقیماً به درآمد کشور آسیب وارد می‌کند، از سوی دیگر بازگشت سرمایه در طرح‌های بالادستی میدان گازی پارس جنوبی در کمتر از یک سال محقق می‌شود.
خجسته‌مهر یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم را افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور به میزان پیش از تحریم‌ها عنوان کرد و افزود: در سال‌های گذشته، به دلایل متعدد بخشی از ظرفیت تولید نفت را از دست دادیم و میادین مشترک از برنامه توسعه عقب افتاده‌اند.
معاون وزیر نفت توسعه میادین هیدروکربوری را در دو بخش میادین مشترک و میادین مستقل تقسیم کرد و گفت: مهم‌ترین میادین مشترک کشور در استان خوزستان و در منطقه غرب کارون است که برای توسعه تا چهار سال آینده به 11 میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد.
وی با یادآوری اینکه قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی در دولت دهم برای تولید روزانه 320 هزار بشکه نفت به شرکت چینی واگذار شده بود، عنوان کرد: متأسفانه در دولت یازدهم این قرارداد به دلایل متعدد محقق نشد که عدم‌النفع حدود 6 میلیارد دلاری را به همراه داشت.

آغاز مذاکرات برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران
خجسته‌مهر از آغاز مذاکره با طرف چینی برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران خبر داد و افزود: در حال حاضر، ظرفیت تولید از این میدان حدود 110 هزار بشکه در روز است و متاسفانه قرارداد توسعه فاز دوم این میدان نیز توسط دولت یازدهم امضا نشد.
معاون وزیر نفت به توسعه فاز 11 پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: توسعه این فاز در گذشته به شرکت پتروپارس واگذار شد، اما در روز‌های ابتدای کار دولت یازدهم با دستور کتبی ملغی شد و اکنون که 8 سال از آن زمان می‌گذرد، توسعه این میدان مجدد به همان شرکت پتروپارس واگذار شده است؛ درآمد حاصل از توسعه این فاز حدود 5 میلیارد دلار سالانه است که جزو مرزی‌ترین فاز با قطر محسوب می‌شود و توسعه آن 4.7 میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد که بایستی از منابع داخلی تأمین شود.
وی افزود: تکمیل فاز‌های 13، 14، 22-24 پارس جنوبی نیز بین 5 تا 10 درصد باقی مانده که تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

ضرورت توجه به مبحث بهینه سازی مصرف انرژی
مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اهمیت صرفه جویی در مصرف گاز، افزود: شرکت ملی نفت تولید کننده گاز است، اما در بحث بهینه سازی مصرف انرژی، موارد مهمی مطرح است که باید مدنظر قرار گیرد.
خجسته‌مهر افزود: صرفه جویی حدود 100 میلیون مترمکعبی گاز در پارس جنوبی می‌تواند به صادرات تبدیل شود و اولویت ما این است گاز را به زنجیره ارزش اضافه کنیم.

قدردانی از نقش آفرینی کمیسیون برنامه و بودجه
وی در پایان با قدردانی از حضور و نقش آفرینی کمیسیون برنامه و بودجه، اظهار کرد: اگر حمایت‌های این کمیسیون نبود الان در این وضعیت هم نبودیم و امید است این همکاری و همدلی در ادامه مسیر توسعه صنعت نفت تداوم داشته باشد.
همچنین در ادامه این نشست حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه پارس جنوبی سرمایه بزرگی است که می‌تواند به تنهایی مشکلات عمده‌ای از کشور را حل کند، افزود: ظرفیت بزرگی داریم که با توجه به آن می‌بایست منابع مشترک و تولیدات کشور در این بخش را افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه اگر بدانیم، قانونی به نفت کمک می‌کند، امکان ندارد آن را تصویب نکنیم، تصریح کرد: امید است همکاری و گفتگو بین نفت و مجلس برای تامین منافع ملی تداوم یابد.
در ادامه این نشست، جمعی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های ساخت داخل، منابع انسانی و بکارگیری حداکثری نیرو‌های بومی در صنایع نفت و گاز و... پرداختند.

تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۸/۱  |  ساعت انتشار: ۱۳:۴۴  |  کد خبر: ۱۰۷۵۵۵۹۶  |  منبع: خبرگزاری آریا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی