پیش بینی ۱ میلیون و ۶۸۸هزار بشکه نفت خام حجم تولید شرکت پالایش و پخش برای سال ۱۴۰۱/ پیش بینی تولید روزانه ۱۰۴ میلیون لیتر بنزین

غلامحسین رضوانی رئیس کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح چهارمین نشست این کمیته برای بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی گفت: این نشست با حضور کارشناسان و مسئولان  دیوان محاسبات کل کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه و بودجه به بررسی بودجه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت‌های زیر مجموعه آن اختصاص پیدا کرد.
وی ادامه داد: عدد بودجه و درآمد شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با توجه به نقش حاکمیتی آن، قابل توجه بوده و جزو شرکت های بزرگ محسوب می‌شود. حجم میزان تولیدات برای این شرکت حدود 1 میلیون و 688 هزار بشکه نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها، تبدیل به فرآورده ها و توزیع در کشور در نظر گرفته شده است و اجزای بودجه آن نیاز به بررسی بیشتری دارد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: بخش بزرگی از درآمد شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی در سازمان هدفمندی یارانه ها طبقه بندی شده و در اختیار این سازمان قرار می گیرد.
رضوانی اظهار کرد: براساس برآورد دولت برای سال 1401 امیدواریم تولید روزانه بنزین به 104 میلیون  لیتر، گازوئیل 109 میلیون لیتر، نفت سفید 5.3 میلیون لیتر، نفت کوره 71 هزار لیتر  و گاز مایع 11.7 میلیون لیتر برسد. به موجب برنامه‌ریزی‌های انجام شده در لایحه بودجه شرکت های دولتی مقرر شده، بخشی از میزان نفت خام به پالایشگاه ها ارسال و مازاد آن صادر شود.
رئیس کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی بیان کرد: یکی از مهمترین بخش ها در بحث هزینه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، هزینه حمل است که دولت با توجه به اتفاقات افتاده طی دو سال گذشته در حوزه حمل و نقل، رقم 6 هزار و 200 میلیارد تومانی در بودجه سال 1400 را برای سال آینده حدود 9 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته است.
وی ادامه داد: در مجموع بصورت نسبی هزینه های این شرکت در بودجه سال 1401 عدد بزرگی نیست و جمع کل کارمزد شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت خطوط لوله حدود 22 هزار میلیارد تومان است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه بودجه ای برای سرمایه گذاری در سال آینده در اختیار شرکت پالایش و پخش قرار داده شده است، گفت: حدود 7 طرح بسیار مهم برای انتقال خطوط وجود دارد و عدد قابل توجهی برای انجام سرمایه گذاری در این حوزه در نظر گرفته شده است که باید نظارت و ارزیابی بهتری بر روی آن انجام شود.
وی تصریح کرد: این سرمایه گذاری ها لازم است زیرا برخی طرح ها از سنوات گذشته آغاز و هنوز به بهره برداری نرسیده است و باید منابع قابل توجهی به آن تخصیص پیدا کند تا طرح ها به نتیجه رسیده و مشکلات در آینده حل شود.
رضوانی در خصوص بودجه بانک مرکزی برای سال آینده نیز بیان کرد: مسئولان، بانک مرکزی را به عنوان یکی از بانک‌هایی که بیشترین سود را نسبت به مابقی بانک ها پرداخت می کند، معرفی کرده و برای آن بودجه بیشتری را پیش بینی کرده اند. بانک مرکزی مبالغی را بابت سود تسهیلات، سود سپرده گذاری خارج از کشور، سود حاصل از معاملات ارزی و ... پرداخت و کارمزدهایی را از محل شاپرک و عملیات بازار باز دریافت می کند که تمامی این موارد باید به صورت جزئی بررسی شود.
رئیس کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی با اشاره به درآمد و هزینه های پیش بینی شده برای بانک مرکزی در سال آینده گفت: حدود 14 هزار و 400 میلیارد تومان به عنوان درآمد و 10 هزار و 400 میلیارد تومان به عنوان هزینه و 4 هزار میلیارد تومان نیز برای پرداخت سود ویژه در بودجه سال 1401 پیش بینی شده است که بخش عمده هزینه بانک مرکزی مربوط به پرداخت پرسنلی و سود پرداختی سپرده ها در این بانک است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: هزار میلیارد تومان برای صندوق بازنشستگی و 5 هزار و 500 میلیارد تومان هم بابت کارمزد و سود پرداختی به بانک ها از محل درآمدهای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است./


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۶  |  ساعت انتشار: ۱۰:۲۳  |  کد خبر: ۱۰۸۸۱۷۵۵  |  منبع: خبرگزاری خانه ملت  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی