نخستین اعدام فرماندهان ارتش عراق در عملیات ضربت ذوالفقار

ایلام تنها استانی بود که هم هدف تهاجم زمینی دو سپاه عراق (سپاهی از رودخانه تلخاب تا رودخانه چنگوله و سپاه دیگر از رودخانه چنگوله تا دهانه فاو) و هم هدف تهاجم هوایی پایگاه های کوت و بغداد قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، پس از حاکمیت حزب بعث در عراق، میان این کشور و ایران اختلافات و درگیرهای مرزی افزایش یافت. با انعقاد قرارداد ۱۹۷۵  الجزایر بین دو کشور تاحدودی از میزان این درگیری ها کاسته شد.

پیروزی انقلاب و به  دنبال آن گسست عمیق بین آمریکا و ایران، رهبران حزب بعث تصور کردند با استفاده از این فرصت طلایی  می توانند قرارداد الجزایر را فسخ و حاکمیت خود را بر منطقه جنوبی ایران ازجمله خوزستان و آب های اروندرود اعلام کنند. ازاین رو، دولت بعث عراق تهاجمی سراسری به ایران آغاز کرد. در طول نوار مرزی ایران و عراق، استان ایلام در قلب جبهۀ میانی قرار گرفته است و بیشترین طول  مرزی را ( ۴۲۵کیلومتر) در غرب کشور با عراق دارد. این استان به  دلیل داشتن منابع عظیم نفت و گاز و نیز دشت های پهناور و حاصلخیز کشاورزی همواره موجب طمع همسایه غربی بوده است.

*وقتی کلید بغداد به ایرانی‌ها رسید

با پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش بعث عراق طی  ۱۸ ماه، فعالیت ها و اقدامات گسترده ای را در شهرها و نوار مرزی غربی ایران به ویژه استان ایلام انجام داد تا مقدمات  را فراهم کند. در نخستین گام، اداره استخبارات عراق با استفاده از ستون پنجم خود، اطلاعات لازم را برای حمله سراسری جمع آوری کرد.

پس از آن به تحرکات و تجاوزهایی در نوار مرزی دست زد. این اقدامات، اولین جرقه‌های منازعات مرزی با هدف فراهم کردن زمینه‌های شروع جنگ گسترده علیه ایران بود. استان ایلام تنها استانی بود که هم هدف تهاجم زمینی دو سپاه عراق (سپاهی از رودخانه تلخاب تا رودخانه چنگوله و سپاه دیگر از رودخانه چنگوله تا دهانه فاو) و هم هدف تهاجم هوایی پایگاه های کوت و بغداد قرار گرفت. حال همزمان با برگزاری کنگره بزرگداشت ۳۰۰۰ شهید استان ایلام به بررسی و بازخوانی مقاومت مردم ایلام در برابر رژیم بعث می‌پردازیم.

* اولین اعدام فرماندهان ارتش عراق در عملیات ضربت ذوالفقار

بعد از ۳۰ شبانه روز پاتک سنگین و شدید ارتش متجاوز عراق و عدم موفقیت در بازپس گیری مجدد ارتفاعات میمک، صدام حسین رئیس جمهور جنایتکار عراق، فرمانده عراقی به نام «محمدجواد الخقاجی» که مسئولیت پدافندی ۴ ارتفاعات میمک را برعهده داشت به همراه چهار تن دیگر از فرماندهان دیگر به جرم از دست دادن ارتفاعات میمک را اعدام کرد.

انتهای پیام


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۱۳  |  ساعت انتشار: ۱۱:۴۷  |  کد خبر: ۱۰۹۱۰۲۳۸  |  منبع: خبرگزاری ایسنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار فرهنگی