پایداری جنگل‌ها و مراتع و امنیت غذایی کشور وابسته به خاک است

پایداری جنگل‌ها و مراتع و امنیت غذایی کشور وابسته به خاک است خبرگزاری آریا-رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: خاک مهمترین بستر برای حفظ جنگل‌ها و مراتع است و اراضی کشاورزی و پایداری امنیت غذایی به خاک وابسته است.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا، دکتر مسعود منصور افزود: ارزیابی‌های جهانی بیان می‌کند که عدم توجه به آمایش و روش‌های مدیریت پایدار سرزمین منجر به نابودی طیف وسیعی از خاک‌ها شده است.
وی تصریح کرد: براساس برآورد کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی در حال حاضر بیش از 33 درصد خاک‌های زمین بر اثر فرسایش آبی، بادی، شوری‌زایی و آلودگی تخریب شده است و 90 درصد اراضی حاصلخیز موجود جهان ممکن است تا سال 2050 میلادی با کاهش حاصلخیزی مواجه شود.
منصور با بیان این که امسال مراسم روز جهانی خاک با شعار "تاکید بر جلوگیری از شوری و افزایش بهره‌وری خاک" برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در ایران سالانه 30 میلیون هکتار از اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و از این میزان 13.5 میلیون هکتار به لحاظ ایجاد خسارت به منابع زیست انسانی از جمله اراضی کشاورزی، جزء کانون‌های بحرانی فرسایش بادی شناخته می‌شوند.
وی اجرای اقدامات آبخیزداری و بیابان‌زدایی را از مهمترین رویکردهای سازمان جنگل‌ها برای جلوگیری از فرسایش خاک برشمرد و یادآور شد: 7.5 میلیون هکتار از مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی با بذرکاری، ایجاد بادشکن و مدیریت روان‌آب‌ها تثبیت شده است.
رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور از ایجاد دو میلیون هکتار جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی در کشور خبر داد و گفت: امسال 52 هزار هکتار اقدامات بیابان‌زدایی در کشور انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری اقدامات مشارکتی مدیریت مناطق بیابانی با بهره‌گیری از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و نقش‌آفرینی جوامع محلی در 56 هزار هکتار پیش‌بینی شده است.
منصور در خاتمه گفت: نتایج تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که میزان دبی رسوبات بادی در عرصه‌های احیا شده مناطق بیابانی تا صد برابر کاهش یافته و از 3500 کیلوگرم بر مترمربع در عرصه‌های احیا نشده حساس به فرسایش بادی به 35 کیلوگرم بر مترمربع در مناطق احیا شده تقلیل یافته است.
کدM-ch2531


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۱۴  |  ساعت انتشار: ۹:۵۶  |  کد خبر: ۱۰۹۱۴۵۸۴  |  منبع: خبرگزاری آریا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی