نیمی از ۱۰ کشور اولِ پرمبتلا اروپایی هستند/ثبت مواردی از ابتلای بومی به اٌمیکرون در انگلیس

نیمی از 10 کشور اولِ پرمبتلا اروپایی هستند/ثبت مواردی از ابتلای بومی به اٌمیکرون در انگلیس خبرگزاری آریا-براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، همه گیری ویروس اچ آی وی/ ایدز در میان آفریقایی‌ها بیش از هر بحران بهداشتی دیگری نگران کننده است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل ازسی ان ان؛ سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرد، همه گیری عفونت ویروسی کووید-19 تنها یکی از 50 مورد بحرانی است که قاره‌ آفریقا با آن دست و پنجه نرم می‌کند و برخی از این بیماری‌ها حتی از کووید-19 هم مرگبارتر هستند.
سازمان بهداشت جهانی همچنین اعلام کرد، قاره آفریقا در سال گذشته 19.5 درصد از موارد ابتلا به مالاریا را در کل جهان به خود اختصاص داده بود. در این میان، 96 درصد از افرادی که به علت مالاریا جان خود را از دست دادند آفریقایی بودند و کودکان بخش عمده‌ای از تلفات را شامل می‌شدند.
در سال 2019 هم، یک چهارم موارد ابتلا به بیماری وبا در کل جهان در قاره آفریقا اتفاق افتاد. اما داده‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد همه گیری ویروس اچ آی وی/ ایدز در میان آفریقایی‌ها بیش از هر بحران بهداشتی دیگری نگران کننده است.
برنامه مشترک سازمان ملل برای پیشگیری و کنترل بیماری ایدز (یو ان ایدز) گزارش داده است از همه‌ی افرادی که امروز در سراسر جهان به بیماری ایدز مبتلا هستند، دو سوم شان برابر با 25 میلیون و پانصد هزار نفر در آفریقا زندگی می‌کنند.
مدیر اجرایی یو ان ایدز از این همه توجه سیاسی و مالی به همه گیری عفونت ویروسی کووید-19 ابراز نگرانی کرده می‌گوید، احتمال مرگ میلیون‌ها نفر به علت ابتلا به همه گیری ایدز در سال‌های پیش رو وجود دارد.
وینی بیانیما گفت: روز جهانی ایدز را هفته‌ی گذشته پشت سر گذاشتیم‎ و به شدت هشدار دادیم که اگر کشور‌های جهان با نابرابری‌هایی که به همه گیری ایدز دامن می‌زند برخورد نکنند در 10 سال آینده، بیش از 7.7 میلیون نفر به علت ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست خواهند داد.
وی افزود: همین سال گذشته، 690 هزار نفر به علت ابتلا به ایدز جان باختند و یک و نیم میلیون نفر هم به شمار مبتلایان به ویروس اچ آی وی/ ایدز در جهان افزوده شد.

جان باختن 236 زندانی در انگلیس به علت ابتلا به کرونا
بنا به گزارش نهاد‌های ناظر، شرایط نگهداری زندانیان در انگلیس از جمله در دوران همه گیری کرونا نامناسب است.
جان باختن 236 زندانی در انگلیس به علت ابتلا به کرونابه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از لندن؛ گزارش‌های وزارت دادگستری انگلیس نشان می‌دهد، تا دو ماه پیش، دست کم 236 زندانی، 28 روز پس از ابتلا به کرونا در زندان‌های این کشور جان باختند.
دولت انگلیس، بیماران کرونایی را که تا 28 روز پس از ابتلا به کرونا جان ببازند قربانی کرونا محسوب می‌کند؛ بر این اساس کارشناسان معتقدند، شمار جان باختگان کرونا در زندان‌های انگلیس بیشتر از آمار اعلامی وزارت دادگستری این کشور است.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در انگلیس، هزاران زندانی در 117 زندان این کشور نگهداری می‌شوند که بنا به گزارش نهاد‌های ناظر، شرایط نگهداری زندانیان از جمله در دوران همه گیری کرونا نامناسب است.
گزارش‌های رسمی هم که سال گذشته در انگلیس منتشر شد، از جان باختن 12 درصد از زندانیان مبتلا به کرونا در زندان‌های این کشور حکایت داشت. نهاد‌های مدنی، شرایط زندان‌ها را از نظر امکانات و وسایل بهداشتی و درمانی نامناسب و جان زندانیان و زندانبانان را در خطر توصیف کردند.
آن‌ها با اشاره به سرعت زیاد سرایت سویه جدید کرونا موسوم به اومیکرون و پیشتاز بودن انگلیس در ابتلا به این ویروس در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی از دولت خواستند، هر چه زودتر برای حفظ جان زندانیان تدابیر لازم پیشگیرانه را اجرا کند.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در انگلیس در آمار رسمی دولت، آمار جان باختگان کرونا در منازل، آسایشگاه‌های سالمندان و معلولان، زندان‌ها و دیگر اماکن به حساب نمی‌آید.
یک سازمان خیریه رسیدگی به زندانیان در انگلیس با هشدار اینکه ویروس کرونا، به بروز فاجعه در زندان‌های این کشور مبدل شده است از دولت خواستند، اگر نمی‌توانند شرایط مناسب را برای پیشگیری از ابتلای زندانیان به کرونا مهیا کند دست کم زندانیان غیرخطرناک را تا بهبود شرایط آزاد کند.
این سازمان پیش‌تر اعلام کرد، هم اکنون هزار و هفتصد زندانی بالاتر از 70 سال شامل مردان و زنان، در زندان‌های انگلیس به سر می‌برند.
نشریه گاردین پیش‌تر با درج اینکه در 11 کشور جهان، از جمله در روسیه، اوکراین و برزیل، زنان باردار، زندانی نمی‌شوند افزود: مسئولان زندان‌ها در انگلیس، آمار سقط جنین، مرده زایی و مرگ نوزادان را منتشر نمی‌کنند.

ثبت مواردی از ابتلای بومی به اٌمیکرون در انگلیس
وزیر بهداشت انگلیس  اعلام کرد که در حال حاضر ابتلای بومی به سویه امیکرون کروناویروس در مناطقی از این کشور مشاهده شده است.
 به گفته ساجد جاوید، وزیر بهداشت انگلیس، در حال حاضر 261 مورد ابتلا به سویه امیکرون کروناویروس در انگلیس، 71 مورد در اسکاتلند و چهار مورد ابتلا به این سویه کروناویروس نیز در ولز شناسایی شده است.
به گفته این مقام مسوول، موارد ابتلا به این سویه کروناویروس شامل افرادی است که اخیرا سابقه سفرهای بین المللی نداشته اند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که این سویه کروناویروس در چندین منطقه انگلیس در حال گردش است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، انگلیس به منظور کاهش شیوع سویه جدید کروناویروس موسوم به امیکرون، اعلام کرده مسافرانی که از نیجریه، آفریقای جنوبی و 9 کشور دیگر آفریقایی وارد این کشور می شوند می بایست در هتل قرنطینه شوند.

شناسایی اولین مورد ابتلا به اُمیکرون در تایلند
یکی از مقامات بهداشتی تایلند اعلام کرد که اولین مورد ابتلا به سویه امیکرون که یک شهروند آمریکایی است و اواخر ماه گذشته از اسپانیا به این کشور سفر کرده بود را شناسایی کرده اند.
 به گفته این مقام بهداشتی تایلند، فرد مبتلا مردی است که در تاریخ 29 نوامبر سال جاری میلادی (2021) وارد این کشور شده و تایلند را به چهل و هفتمین کشور جهان تبدیل کرد که این سویه کروناویروس در آن شناسایی شده است.
این مقام بهداشتی با بیان اینکه فرد مبتلا 35 ساله و شهروند آمریکایی است و به مدت یک سال در اسپانیا زندگی کرده، گفت که وی تاکنون علائم خفیفی ناشی از ابتلا به این سویه کروناویروس را داشته است.
این مقام بهداشتی در ادامه افزود: بررسی ها با هدف شناسایی افرادی که احتمالا شخص مبتلا با آن ها در تماس بوده در حال انجام است.
تایلند ورود مسافران از هشت کشور آفریقایی از جمله بوتسوانا، اسواتینی، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، نامیبیا، آفریقای جنوبی و زیمبابوه را در ابتدای ماه جاری میلادی (دسامبر) به دلیل نگرانی‌ها در مورد سویه جدید کروناویروس موسوم به امیکرون به این کشور ممنوع اعلام کرد.
بر اساس آمارهای رسمی، تایلند امروز 4000 مورد جدید ابتلا به کووید19 و 22 مورد مرگ بر اثر عوارض ابتلا به این بیماری را به ثبت رسانده است. همچنین این کشور از ابتدای شروع همه گیری کووید19 در مجموع بیش از 2.1 میلیون مورد ابتلا به کووید19 و 20 هزار و 966 مورد مرگ بر اثر ابتلا به این بیماری را گزارش کرده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس داده های آماری وزارت بهداشت تایلند، بیش از 57 درصد مردم این کشور دو دُز واکسن کووید19 را دریافت کرده اند.

محدودیت‌ های بیشتر برای افراد واکسینه نشده در ایتالیا
ایتالیا محدودیت‌های سخت‌تری را برای افراد واکسینه نشده در برابر کروناویروس اعمال می‌کند اما تردیدهایی در مورد نحوه اجرای قوانین وجود دارد.
 شهروندان ایتالیا که در برابر بیماری کووید-19 واکسینه نشده باشند از امروز با قوانین سخت‌تری مواجه خواهند ‌شد.
«گواهی فوق سبز»، واکسیناسیون را ضروری می کند و ارائه آن برای شرکت در مسابقات ورزشی، کنسرت ها، تئاترها، رستوران های سرپوشیده و مراسم عمومی لازم است.
همچنین «گواهی سبز کووید» که می توان آن را با ارائه تست منفی دریافت کرد، یک گواهی سلامت معمولی است و برای استفاده از حمل و نقل محلی و هتل ها قابل قبول خواهد بود.
با این حال با توجه به ازدحام مسافر در قطارها و اتوبوس ها در ساعات شلوغی، تردیدهایی در مورد نحوه اجرای قوانین در حمل و نقل عمومی وجود دارد.
به گزارش اسکای نیوز، کادر درمان نیز از جمله گروه هایی هستند که پیش از این واکسینه شدن آنها در برابر کروناویروس الزامی شده بود اما از 15 دسامبر این قانون شامل همه کارکنان مدارس، پلیس و ارتش نیز می شود. همچنین دُز یادآور که در حال حاضر برای افراد بالای 40 سال در دسترس است شامل افراد بالای 18 سال خواهد شد.

 نیمی از 10 کشور اولِ پرمبتلا اروپایی هستند
مجموع مبتلایان به بیماری «کووید-19» در جهان تا کنون به 266 میلیون و 131 هزار و 943 نفر رسیده، مرگ پنج میلیون و 271 هزار و 181 نفر بر اثر این بیماری تأیید شده و 239 میلیون و 766 هزار و 307 نفر از مبتلایان نیز تا کنون بهبود یافته‌اند.
 بر اساس آمارهای جهانی، آمریکا همچنین با بیش از 49.9 میلیون مبتلا و بیش از 808 هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-19 قرار دارد.
هند نیز با آمار بیش از 34.6 میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی به لحاظ میزان ابتلا قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-19 در برزیل هم از 22.1 میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. همچنین پس از ایالات متحده، کشورهای برزیل با بیش از 615 هزار و هند با بیش از 473 هزار جانباخته، بالاترین آمار قربانیان کووید -19 را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند.
بر اساس این فهرست، روسیه نیز با گذشتن از آمار 281 هزار جانباخته تاکنون بیشترین تلفات کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. با این حال انگلیس با ثبت رسمی 10 میلیون و 464 هزار و 389 بیمار کرونایی، رکورد مجموع مبتلایان به این بیماری را در قاره سبز دارد.
همچنین ایران با مجموع شش میلیون و 134 هزار و 465 ابتلا و 130 هزار و 200 مورد فوت ناشی از بیماری کووید-19 در رتبه نهم در بین 10 کشور دارای بیشترین آمار مبتلایان کرونا قرار گرفته است.
بر اساس آمار فوق در حال حاضر در 18 کشور، شمار مبتلایان از رقم سه میلیون نفر عبور کرده‌ است و پس از ایالات متحده، هند و برزیل - که همچنان سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند - کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه، آلمان، ایران، آرژانتین، اسپانیا، ایتالیا، کلمبیا، اندونزی، مکزیک، لهستان، اوکراین و آفریقای جنوبی نیز بیش از سه میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.
 روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-19 که تاکنون در 222 کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

تایید تزریق واکسن کرونا به کودکان پنج تا 11 ساله استرالیایی
استرالیا تزریق واکسن کووید-19 برای کودکان پنج تا 11 ساله را تایید کرد.
 استرالیا  در مورد اولین واکسن کووید-19 برای کودکان پنج تا 11 ساله شفاف سازی کرد و انتظار می‌رود مرحله بعدی عرضه واکسن، اوایل سال 2022 آغاز شود.
وزیر بهداشت استرالیا گفت: تنظیم‌کنندگان مقررات دارویی تاییدیه موقت تزریق واکسن فایزر را صادر کرده‌اند تا برای اولین بار برای کودکان تجویز شود.
وی افزود: واکسیناسیون 2.3 میلیون کودک در این گروه سنی مشروط به تایید هیات مشاوره ایمن سازی کشور، از 10 ژانویه آغاز می شود.
به گفته وزیر بهداشت استرالیا، تزریق این واکسن برای کودکان سراسر کشور توصیه می شود. این اقدام در راستای ایمن نگه داشتن فرزندان، اعضای خانواده ها و همه مردم است.
به گزارش ژاپن تایمز، گفته شده برای کودکان پنج تا 11 ساله دُز کمتری از واکسن نسبت به کودکان 12 ساله و بالاتر تزریق می شود.

200 میلیون نفر در جهان با واکسن «اسپوتنیک-وی» روسیه واکسینه شده‌اند
رئیس جمهوری روسیه با تأکید بر اینکه افراد واکسینه شده با استفاده از داروی روسی "اسپوتنیک-وی" هم باید اجازه ورود به کشورهای دیگر را داشته باشند، گفت: متحد شدن تلاش‌های بین‌المللی تنها راه برای غلبه بر ویروس کرونا است.
به گزارش خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که تاکنون حدود 200 میلیون نفر در سراسر جهان با استفاده از واکسن روسی "اسپوتنیک-وی"  علیه ویروس کرونا واکسیناسیون انجام داده‌اند. وی تأکید کرد، آن دسته از افرادی که با داروی اسپوتنیک-وی واکسن زده‌اند، نباید از حق ورود به خاک کشورهای دیگر محروم شوند.
پوتین روز یکشنبه در جریان مذاکراتی با "فرانچسکو روکی" رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر که بصورت کنفرانس ویدئویی انجام شد، با اشاره به این مسئله تأکید کرد: «اجباری کردن واکسیناسیون راه چاره نیست، مهمترین اقدام آن است که مردم متقاعد شوند که واکسینه شدن، برای سلامتی آنها ضروری است. مقامات مسئول روسی برای حل مشکل واکسیناسیون سعی می‌کنند تا به سمت اجباری کردن این اقدام نرفته، بلکه راه متقاعد کردن شهروندان را در پیش بگیرند و ما شاهد هستیم که این برخورد نتیجه لازم را داشته است.»  
رئیس جمهوری روسیه همچنین تأکید کرد که برای پیروزی بر ویروس کرونا، ضروری است تا تلاش‌های بین المللی در این زمینه متحد شود، در غیر این صورت وجود مشکل واکسیناسیون در کشوری در یک نقطه از جهان، می‌تواند باعث بروز انواع جدید ویروس کرونا شود، همانطور که هم‌اکنون گونه "اومیکرون" در کشورهای جنوب قاره آفریقا شایع شده و در حال انتقال به نقاط دیگر جهان است.  
لازم به یادآوری است که روز یکشنبه سازمان فدرال خدمات بهداشتی و رفاه انسانی روسیه اعلام کرد که 9 نفر از شهروندان روسی که از جمهوری آفریقای جنوبی به این کشور بازگشته‌اند، به عفونت کووید-19 مبتلا هستند. طبق این اطلاعات، البته تمامی این افراد فوراً بستری شده و تحت نظارت پزشکان قرار دارند تا نوع ویروس آلوده کننده آنها مشخص شود. سایر شهروندان روسی که در این پرواز به زمین نشسته از آفریقای جنوبی حضور داشتند، برای مدت 14 روز قرنطینه شده‌اند تا وضعیت سلامت آنها تحت نظارت قرار داشته باشد.


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۱۷  |  ساعت انتشار: ۹:۳۱  |  کد خبر: ۱۰۹۲۷۴۰۳  |  منبع: خبرگزاری آریا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل