تظاهرات علیه مجسمه طلایی کریس رونالدو!/عکس

ورزش سه نوشت: نصب مجسمه کریستیانو رونالدو در ایالت گوا هند جنجال به پا کرده است.

کریستیانو رونالدو طی یک دهه گذشته یکی از بهترین بازیکنان دنیای فوتبال بوده و حتی بسیاری او را در زمره برترین فوتبالیست های تاریخ قرار می‌دهند. اما فوق ستاره پرتغالی طی سال های اخیر الهام بخش بسیاری از کودکان و جوانان دنیا نیز بوده است و بسیاری با الگو قرار دادن او و رویای تبدیل شدن به رونالدو به سراغ این رشته ورزشی پرطرفدار می روند.

با این حال یک اتفاق عجیب در کشور هند در مورد رونالدو رخ داده است. مجسمه جدید کریستیانو رونالدو در گوا، ایالتی در سواحل غربی هند، جنجال به پا کرده است. مقامات محلی گفته اند که مجسمه در شهر کالانگوت برای الهام بخشیدن به جوانان محلی است تا راه او را به سمت ستاره شدن فوتبال دنبال کنند.

اما برخی دیگر به مجسمه نیم تنه ستاره منچستریونایتد اعتراض کرده و می گویند که این مجسمه یادآور گذشته استعماری گوا است و از مقامات درخواست کرده اند که مجسمه یک قهرمان فوتبال هند را به جای آن قرار دهند.

مایکل لوبو، وزیر گوا، به ANI گفت: "این برای اولین بار است که مجسمه کریستیانو رونالدو در هند برپا می شود. این چیزی نیست جز الهام بخشیدن به جوانان ما. اگر می خواهید فوتبال را به سطح دیگری ببرید، این همان چیزی است که پسران و دختران جوان منتظر آن هستند، سلفی گرفتن و تماشای مجسمه و الهام گرفتن برای بازی کردن مثل او."

بیشتر بخوانید: درخشش خامس و نفس راحت بلان و شجاع/عکس مصدومیت نگران‌کننده ستاره پرسپولیس کری‌خوانی به سبک بازیکن استقلال

اما برخی از دیدن مجسمه یک ستاره پرتغالی به دلیل سابقه گوا به عنوان مستعمره پرتغال تا سال ۱۹۶۱ خوشحال نیستند. پرمناند دیوکار، رئیس انجمن حوزه انتخابیه کالانگوت در این باره گفت: "فوتبالیست‌های بزرگ زیادی از کالانگوت مانند برونو کوتینیو و یولاندا دسوزا وجود دارند که با بازی کردن فوتبال در سطح بین‌المللی، افتخاراتی را برای هند به ارمغان آورده‌اند. چرا مجسمه های آنها نصب نشد؟  آنها اهل کالانگوت هستند. چرا مجسمه فوتبالیست پرتغالی نصب شده است؟"

تظاهرات علیه مجسمه طلایی کریس رونالدو!/عکس

تظاهرات علیه مجسمه طلایی کریس رونالدو!/عکس

گفتنی است این اولین بار نیست که مجسمه کریستیانو رونالدو به سوژه تبدیل شده است. پیش از این در سال ۲۰۱۷، مجسمه ای از این فوتبالیست در فرودگاه منطقه زادگاهش در مادیرا رونمایی شد، اما به دلیل ظاهر عجیبش مورد تمسخر گسترده قرار گرفت.

همچنین پیش از این اتفاق تقریبا مشابه برای زلاتان ابراهیموویچ نیز رخ داده بود. مجسمه نصب شده زلاتان ابراهیموویچ در شهر مالموی سوئد چندین بار هدف حمله و خرابکاری قرار گرفت و نهایتا مجسمه او به نقطه‌ای دیگر منتقل شد.

تظاهرات علیه مجسمه طلایی کریس رونالدو!/عکس

مجسمه برنزی زلاتان، اسطوره فوتبال سوئد، که او را در حال شادی بعد از گلزنی نشان می‌داد مدتی پیش در مقابل استادیوم سوئدبانک، ورزشگاه خانگی اولین باشگاه او یعنی مالمو نصب شد. اما مجسمه او بعد از آن چندین بار هدف حمله و خرابکاری قرار گرفت. این حمله‌ها بعد از آن آغاز شد که زلاتان اعلام کرد تصمیم گرفته بخشی از سهام مالکیتی باشگاه رقیب مالمو، همربی را خریداری کند.

۲۵۷ ۲۵۱


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۹  |  ساعت انتشار: ۰:۱۸  |  کد خبر: ۱۱۰۰۵۰۲۰  |  منبع: خبر آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار داغ