بررسی انواع ارزهای دیجیتال؛ رمزارزهای مختلف را بیشتر بشناسید

تابناک نوشت:با وجود اینکه بازار رمزارزها در سال ۲۰۲۲ نزولی بود، اما در چند سال گذشته به عنوان یکی از موفق‌ترین بازارهای مالی معرفی شده است. این امر به هیچ وجه بی تأثیر از انواع دارایی‌های دیجیتال مختلف در این صنعت نیست. در این مقاله به معرفی انواع پروژه‌های کریپتوکارنسی می‌پردازیم.

نگاهی گذرا به کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که در حال حاضر مجموعاً ۸۵۰ میلیارد دلار در اختیار دارد. اگرچه این رقم بسیار فراتر از این حد بود، اما نوسانات شدید و معمولی در بازار کریپتو با پروژه‌ها سروکار داشت، از این رو ارزش بازار آنها را کاهش داد. در این مقاله، انواع مختلف کریپتوها در بازار و اهداف آنها را بررسی خواهیم کرد.

رمزارز چیست؟

رمزارزها دارایی‌هایی هستند که مبتنی بر یک شبکه دیجیتال هستند که استفاده اصلی آن برای مبادله است. اگرچه بیشتر رمزارزها بیش از حد مورد نظر استفاده شده‌اند، اما بیشتر آنها هنوز فقط برای مبادلات استفاده می‌شوند. این دارایی‌ها می‌توانند شبکه خود را ایمن کنند و تراکنش‌های فردی را از طریق فناوری موسوم به بلاکچین تأیید کنند. ارزهای رمزنگاری شده بر روی یک فناوری دفتر کل توزیع شده یا همان بلاکچین قرار دارند. یکی از تفاوت‌های کلیدی بین ارزهای دیجیتال و پول نقد فیزیکی این است که هیچ نهاد مرکزی کریپتو را کنترل نمی‌کند، در حالی که بانک‌های مرکزی کشورهای مربوطه وجه نقد فیزیکی را کنترل می‌کنند.

رمزارزها چگونه کار می‌کنند؟

از آنجایی که بیشتر ارزهای دیجیتال یک نهاد مرکزی برای محافظت از وجود آنها ندارند، همه فعالیت‌ها بر روی بلاکچین مربوطه انجام می‌شوند. برخلاف پول نقد فیزیکی یا CBDC، رمزارزها وجود فیزیکی ندارند. این بدان معنی است که آنها عمدتاً مجازی هستند و فقط در بلاکچین وجود دارند. قیمت رمزارزها عمدتاً توسط فعالیت‌های مختلف معامله گران در سراسر بازار تعیین می‌شود. به عنوان مثال، زمانی که یک فروش گسترده وجود دارد، ارزش یک توکن به شدت کاهش می‌یابد. در همین راستا، زمانی که بسیاری از معامله‌گران کوین(توکن)‌های یک پروژه را در اختیار دارند، قیمت آن افزایش می‌یابد.

بیت کوین

برخی از ماینرها پس از حل برخی مسائل پیچیده ریاضی، قطعه‌ای را به نام بلاک ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، معامله‌گران توکن‌هایی را از صرافی‌های کریپتو خریداری می‌کنند که به عنوان واسطه بین ماینرها و معامله‌گران عمل می‌کنند. استخراج به عنوان اثبات کار شناخته می‌شود، زیرا ماینرها مسائل را برای ایجاد کوین (توکن) جدید حل می‌کنند. یکی دیگر از روش‌های ایجاد توکن‌های بیشتر، مکانیزم اثبات سهام است که در آن کاربران برای قرار دادن مقدار معینی از کوین (توکن)‌های خود روی پروتکل‌ها، کوین (توکن)‌های جدید به دست می‌آورند.

انواع رمزارزها

در طول سال‌ها از زمان ایجاد بیت‌کوین، توسعه دهندگان کوین (توکن)‌های مختلفی را ارائه کرده‌اند. این توکن‌ها در بخش‌های مختلف بازار کریپتو استفاده می‌شوند و به غیر از ابزارهای معمول مبادله، کاربردهای متفاوتی نیز دارند. در زیر لیستی جامع از انواع ارزهای دیجیتال آورده شده است.

رمزارزهای با ارزش بازار بالا

ارزهای دیجیتال با ارزش بالا، پروژه‌هایی هستند که ارزش بازار بزرگی دارند و معمولاً بیش از ۱۰ میلیارد دلار است. این رمزارزهای با ارزش بالا در بازار کریپتو بسیار موفق بوده‌اند و از طرفداران زیادی برخوردار هستند. به نوبه خود، ارزش بازار آن‌ها افزایش یافته به طوری که بالاتر از رقم ذکر شده در بالا قرار گرفته است. معمولاً، بیشتر توکن‌های با ارزش بالا از نظر ارزش بازار، ۲۰ جایگاه برتر فهرست ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می‌دهند. در زمان نگارش این مقاله، دارایی‌هایی که الزامات قرار گرفتن در طبقه بندی ۱۰ رمزارز برتر را برآورده می‌کنند عبارتند از؛ بیت‌کوین، اتریوم، تتر، بایننس‌کوین، یو اس دی کوین، بایننس یو اس دی، ریپل، کاردانو، دوج‌کوین و پالیگان.

رمز ارز

رمزارزها حوزه DeFi

صنعت مالی غیرمتمرکز بخش دیگری از صنعت کلی کریپتو است. این صنعت عمدتاً توکن‌های DeFi را در خود جای داده است. یکی از تفاوت‌های مهم این توکن‌ها این است که اگرچه روی بلاکچین هستند، اما توسط قراردادهای هوشمند اداره می‌شوند. قراردادهای هوشمند به این معنا که کد نوشته شده‌ای هستند که فعالیت توکن‌ها را هدایت می‌کند. در چند سال گذشته، بخش DeFi بازاری بوده است که می‌توان در آن رقابت کرد و توکن‌های این بخش را به بالاترین سطح بازار رساند. لیستی از ۱۰ توکن برتر در بخش مالی غیرمتمرکز شامل ترا، آوالانچ، چین‌لینک، رپد بیت‌کوین (Wrapped BTC)، یونی سواپ، دای، فانتوم و تزوس هستند.

رمزارزهای صنعت بازی

در چند سال گذشته، بخش کریپتو به روی موارد مختلفی از استفاده‌های جدید باز شده است و بازی بلاکچین به یکی از آنها تبدیل شده است. این بخش بسیار رشد کرده است و هر روز کاربران بیشتری را جذب می‌کند. این عمدتاً به دلیل سود و جوایز هنگفتی است که در پشت بازی‌ها وجود دارد و به بازیکنان احساس بازی و پاداش می‌دهد. ارزهای‌های دیجیتال مختلفی برای کمک به گیمرها ایجاد شده‌اند تا احساس بازی‌های بلاکچین را راحت کنند. این توکن‌ها به‌عنوان عنصر اصلی عمل می‌کنند که بازیکنان باید در اختیار داشته باشند تا در تلاش خود به جلو حرکت کنند. چند نمونه از این رمزارزها عبارتند از مانا، سند باکس، اکسی اینفینتی، گالا، انجین کوین (ENJ)، بورا (BORA)، وکس (WAX)، کرومیا (CHR)، اولترا (UOS) و آلیس.

دیجیتال

میم‌کوین‌ها

کوین‌های میم چندی پیش وارد بخش کریپتو شدند. بخشی که به عنوان شوخی با بیت‌کوین شروع شد، سپس شاهد ظهور و تولد توکن‌های دیگری از همان خانواده بود. اولین میم‌کوین، دوج‌کوین، در سال ۲۰۱۳ وارد بازار شد. از آن زمان، افزایش گسترده‌ای در تعداد این دسته توکن‌ها در این بخش وجود داشته است. جدا از اینکه این توکن‌ها بسیار ناپایدار هستند، باعث آرامش می‌شوند، زیرا می‌توانند جامعه عظیمی از طرفداران را ایجاد کنند. همچنین این دسته توکن‌ها از تبلیغات گسترده از سوی چهره‌های با نفوذ در سراسر جهان لذت برده‌اند. فهرستی از برترین توکن‌های میم شامل دوج‌کوین، شیبا اینو، دوج‌ایلان مارس (Dogelon Mars)، سامویِدکوین (samoyedcoin)، موناکوین (MonaCoin)، هوگو فایننس، DogeBonk، Banano و دوج دش هستند.

رمزارزها صنعت اینترنت اشیا (IoT)

بخش اینترنت اشیا در بازار کریپتو برای مدت طولانی حضور داشته است. حتی با وجود اینکه محبوبیت بخش‌های دیگر را ندارند، پذیرفته شده‌اند. اکوسیستم اینترنت اشیا عمدتاً با اتصال دستگاه‌های هوشمند مختلف سروکار دارد. به نوبه خود، آنها از توکن بومی بلاکچین‌های مختلفی که روی آن اجرا می‌شوند، برای تبادل داده و اطلاعات استفاده می‌کنند. لیستی از رمزارزهای اینترنت اشیا در این بخش کریپتو شامل وی چین، هیلوم، آیوتا، آیوتکس، آی او اس تی (IOST)، دیجی بایت، فچ ای آی (Fetch.ai) و ان کی ان (NKN) هستند.

رمزارزهای حوزه NFT

ان اف تی

بخش توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بازار کریپتو در سال گذشته با ورود بازیگران اصلی به آن به هدف خرید آثار هنری کمیاب، منفجر شد. پس از تسخیر بازار NFTها توسط کاربران آن در سال گذشته، این بخش در سال ۲۰۲۲ به همان روال ادامه داد. به طور کلی، NFTها قطعات هنری کمیاب هستند که در اکوسیستم بلاکچین موجوداند. این آثار هنری با قیمت‌های ۰.۹ ETH برای کوچکترین آنها تا رقم‌های خیلی بالاتر به فروش می‌رسند. بیپل (Beeple) پس از فروش آثار هنری خود به قیمت ۶۹ میلیون دلار در اوایل سال گذشته در این بخش تاریخ ساز شد. فهرستی از توکن‌های این بخش شامل اکسی اینفینتی، فلو، گالا، انجین کوین، چیلیز و رز (ROSE) هستند.

کلام آخر

به دلیل افزایش قیمت رمزارزهای مختلف، بازار کریپتو همچنان در بخش مالی نقش خود را به جای گذاشته است. با ورود کاربران بیشتر به بخش‌های مختلف آن، این صنعت باید به رشد بیشتر ادامه دهد. با این حال، معامله گران باید پرتفوی خود را در صورت ضرر، متنوع کنند. یکی از مهمترین جنبه‌ها لازم برای این کار، انجام تحقیقات عمیق قبل از خرید هر ارز دیجیتال است. این امر به معامله‌گران بینش عمده‌ای در مورد عملکرد و آینده رمزارزی که قصد خرید دارند، می‌دهد.

سلب مسئولیت: سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌ اولیه‌های آن‌ها (ICO) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه‌ای از طرف اقتصاد آنلاین یا نویسنده به عنوان سیگنالی برای خرید یا فروش رمزارزها تلقی نمی‌شود. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.

بیشتر بخوانید:

217 35


تاريخ انتشار: ۱۴۰۱/۹/۶  |  ساعت انتشار: ۱۱:۴۱  |  کد خبر: ۱۲۰۶۷۰۱۹  |  منبع: خبر آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی