ماجرای جاسوسان صنعتی در مستند «جاسوسان صنعتی نظامی»

«جاسوسان صنعتی نظامی» به کارگردانی مجتبی میناوند تولید جدید شبکه مستند سیما است و از امشب (دوشنبه ۱۷ بهمن) ساعت ۲۲:۳۰ پخش می شود.
میناوند درباره این مستند گفت: شبکه مستند سیما که پیش‌تر مجموعه‌ای با عنوان «جنگ، ظهور غول‌های صنعتی نظامی» را روانه آنتن کرده بود، در ادامه همان سوژه به موضوعی جدید با رویکردی متفاوت پرداخته است. این مجموعه مستند روایتگر پرونده‌هایی است که طی آن جاسوسی‌های بزرگی در حوزه‌های صنعتی توسط برخی کشورها رخ داده است.
وی افزود: «جاسوسان صنعتی» اصطلاحی بین‌المللی است که طی آن کشورها برای دستیابی به پیشرفت‌های صنعتی رقیب‌شان، نفوذهایی را انجام داده تا بدین وسیله داده‌هایی را کسب کرده و با انجام خرابکاری در آنها، پیشرفت کشور رقیب را متوقف کنند. یکی از مهم‌ترین این پرونده‌ها مربوط به جاسوسی شوروی از برنامه اتمی آمریکا در دوران جنگ سرد است.
به گفته میناوند مستند «جاسوسان صنعتی نظامی» علاوه بر نمایش پرونده‌هایی با محوریت جاسوسی علمی و صنعتی، سراغ برخی پرونده‌های نظامی نیز رفته است که از آن جمله می‌توان به جنگ ویتنام اشاره کرد. علاوه براین، جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان یکی از حساس‌ترین اتفاقات علمی و نظامی در کشور بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ برای اولین بار در این مستند بررسی شده است. در این اتفاق، سازمان سیا و آمریکا به قصد خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران فعالیت‌های جاسوسی و خرابکاری را انجام می‌دهند.

ماجرای جاسوسان صنعتی در مستند «جاسوسان صنعتی نظامی»


وی افزود: پژوهش این مجموعه مستند تلویزیونی از سال گذشته آغاز شد و گروه پژوهش، سراغ پرونده‌های مختلفی با محوریت جاسوسی صنعتی و نظامی رفته‌اند. موضوعات مطرح شده در فیلم، همگی براساس اسناد و مقاله‌هایی است که در منابع کتابخانه‌ای قابل ردیابی است. تصاویر آرشیوی نیز متناسب با همین پرونده‌ها جمع‌آوری شده است.
مجموعه مستند «جاسوسان صنعتی و نظامی» به کارگردانی مجتبی میناوند از ۱۷ بهمن هرهفته روزهای دوشنبه ساعت ۲۲:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود و تکرارش جمعه ها ساعت ۱۸ خواهد بود.


تاريخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۱/۱۸  |  ساعت انتشار: ۲:۲۴  |  کد خبر: ۱۲۱۹۹۳۴۵  |  منبع: افکار نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی