۵ اسفندماه ؛ آغاز مبارزه زمستانه با آفات باغ‌های مرکبات

مبارزه زمستانه با آفات و بیماری‌ها در باغ‌های مرکبات از پنجم اسفندماه امسال بمدت سه هفته در مازندران آغاز می‌شود.

class="hs-cp-body">

خبرگزاری صداوسیمای مازندران: مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران زمان درباره مبارزه زمستانه با آفات و بیماری‌های درختان مرکبات، گفت: با توجه به اهمیت مبارزه زمستانه آفات و بیماری‌های مرکبات، زمان مناسب مبارزه زمستانه در باغات مرکبات استان را از پنجم اسفندماه امسال بمدت سه هفته از تاریخ شروع اعلام می‌شود.

عبدالرحمن زاغی به باغداران مرکبات استان توصیه کرد قبل از مبارزه زمستانه با کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاهپزشکی مشاوره و بر حسب توصیه‌های فنی کارشناسان و دریافت نسخه گیاهپزشکی پس از انجام هرس زمستانه نسبت به عملیات مبارزه اقدام کنند.

او با اشاره به اینکه روغن پاشی عمومی برای همه باغات مرکبات با استفاده از روغن امولسیون شونده به میزان ۱۵ تا ۱۸ لیتر در هزار لیتر آب انجام شود به باغداران توصیه کرد در باغات جوان آسیب دیده ناشی از سرمای زمستانه، مبارزه زمستانه تا شروع رشد جوانه‌ها به تاخیر افتد.

زاغی افزود: مبارزه با کنه قرمز در باغات، بخصوص باغات جوان زیر ۱۰ سال که آلودگی آن به تائید کارشناسان حفظ نباتات و یا کلینیک گیاهپزشکی رسیده باشد، با استفاده از یکی از کنه کش‌های موثر و توصیه شده مانند اسپیدور ۰.۳ در هزار، آپولو ۰.۵ در هزار، نیسورون ۰.۵ در هزار، نئورون یک در هزار و فلورمایت ۰.۷ در هزار همراه با روغن امولسیون شونده انجام شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه رعایت تناوب در کنه کش‌های مصرفی برای جلوگیری از بروز مقاومت در کنه‌ها الزامی است، گفت: برای کاهش جمعیت انتقالی و پیشگیری از طغیان مگس میوه مدیترانه‌ای در بهار و تابستان سال آینده، تاکید می‌شود نسبت به برداشت و پاکسازی همه میوه‌های رسیده بخصوص میوه‌های نارنج در حاشیه باغات، خانه سراها، پارک‌ها و معابر شهری و روستایی و شهرک‌های ساحلی حداکثر تا اواسط اسفندماه اقدام شود.

او افزود: مبارزه زراعی و پابیل کردن سایه انداز درختان و رعایت بهداشت عمومی کف باغ، علاوه بر ایجاد تهویه مطلوب برای درختان در کاهش جمعیت انتقالی مگس میوه نیز تاثیر بسزایی دارد.

زاغی گفت: با توجه به اینکه بیماری بلاست مرکبات از اواسط اسفندماه تا اواسط فروردین، زمانی که درجه حرارت هوا بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد باشد در برخی از باغات مستعد و باغاتی که دارای بافت خاک بسیار سبک یا بسیار سنگین بوده و دچار ضعف عمومی هستند و یا باغاتی که فصل بهار و تابستان گذشته، کود ازته بیشتری در آن‌ها مصرف شده منجر به ایجاد خسارت می‌شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: باغداران ضمن مشاوره با کارشناسان گیاهپزشکی از ترکیبات مسی نظیر اکسی کلرورمس یا ترکیب بردو به میزان توصیه شده پس از هرس زمستانه با رعایت فاصله یک هفته‌ای از روغن پاشی استفاده کنند.


تاريخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۲/۲  |  ساعت انتشار: ۱۰:۲۵  |  کد خبر: ۱۲۲۵۸۴۱۹  |  منبع: عبارات  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی