دومین ایستگاه MRF پردازش زباله در تهران افتتاح شد/ رونمایی از سامانه مدیریت هوشمند پسماند پایتخت

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات احداث ۵ پروژه زیست محیطی شهرداری تهران صبح امروز با حضور پرویز سروری، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر تهران، علی احمدی شهردار منطقه ۱۳، رضا شرفی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت‌، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در قالب چهل و ششمین پویش امید و افتخار در ایستگاه MRF منطقه ۱۳ تهران برگزار شد.

در این مراسم، رضا شرفی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به بهره‌برداری از دومین کارخانه MRF مدیریت یکپارچه پسماند شهری گفت: مطابق مطالعات طرح جامع پسماند شهر تهران، در حال حاضر ظرفیت خطوط پردازش شهر تهران در آرادکوه برابر ۷ هزار و ۵۰۰ تن در روز است که بیش از میزان پسماند ورودی در وضع موجود و تقریبا برابر میزان پسماند مخلوط در افق ۲۰ ساله شهر است؛ از این رو مطلوب است که بخشی از ظرفیت پردازشی شهر تهران به درون شهر منتقل و در ایستگاه‌های انتقال موجود مستقر شود.

وی افزود: به طور کلی تاکید سازمان مدیریت پسماند و سیاست وزارت کشور در زمینه بهداشت محیط شهری و حفاظت از محیط زیست، عمدتا متکی بر کاهش سرانه تولید پسماند، تامین منابع اعتباری مناسب، تفکیک از مبدا مواد قابل بازیافت، به‌کارگیری شیوه‌های مناسب بازیافت و کمپوست‌سازی، اعمال روش‌های مناسب دفن مهندسی، بهداشتی و استفاده از سیستم‌های مکانیزه جمع‌آوری و انتقال است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ادامه داد: دومین طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران (مصوب سال ۱۴۰۰) نیز در تبدیل ایستگاه انتقال بهینه شرق به مرکز بازیابی مواد تاکید کرده است که مورد تاکید شهرداری تهران قرار گرفت. تاثیرات بازیابی مواد پهنه شرق با جذب پسماند سه منطقه ۸، ۱۳ و ۱۴ شهر تهران نقش مهمی در کاهش ورود پسماند به محل دفن خواهد داشت. تاسیسات بازیابی مواد از اجرای اساسی سیستم مدیریت پسماند در شهرهای با جمعیت زیاد است و نقش مهمی در انحراف بخش قابل ملاحظه‌ای از جریان پسماند از دفن دارد.

این مقام مسئول در شهرداری تهران تاکید کرد: پردازش پسماند در سطح شهر و جداسازی شیرابه آن نقش مهمی در کاهش میزان پسماند حمل شده به آرادکوه و در نتیجه کاهش هزینه‌ها و اثرات محیط زیستی و اجتماعی در جنوب تهران دارد.

وی در خصوص مهمترین اهداف طرح مدیریت یکپارچه پسماند شهری پهنه شرق (دومین کارخانه MRF تهران) گفت: حفاظت از محیط زیست و حرکت به سمت توسعه پایدار، افزایش راندمان سیستم مدیریت پسماند شهری، بیشینه‌سازی انحراف از دفن جریان پسماند، تسهیل فرآیندهای تولید و بازیابی مواد، تولید انرژی، کاهش آمار زباله‌گردی، اشتغال‌زایی، کاهش مخاطرات محیط زیستی مدیریت پسماند بویژه در مرحله دفن و کمک به کاهش استفاده از منابع طبیعی و خام با بازیابی مواد قابل بازیافت از اهداف مد نظر در طرح است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در خصوص موقعیت مکانی دومین کارخانه مدیریت پسماند شهری گفت: محدوده طرح شامل زمینی به مساحت ۱۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع واقع در مرز شرق منطقه ۱۳ تهران قرار دارد و این محدوده در فاصله حدود ۱۱ کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته است. این سایت در تراز ارتفاعی متوسط یک‌ هزار و ۲۸۸ متر در سطح دریا قرار دارد و اراضی کارخانه MRF پهنه شرقی در تملک سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران است.

وی درباره ظرفیت پذیرش در کارخانه اشاره شده گفت: بیش از ۶۰۰ تن در روز با فرض ۳۵۰ تن در روز پسماند تر، ۷۳ تن در روز پسماند خشک با ارزش، ۱۸۳ تن در روز پسماند ریجکتی و ۴۹ تن در روز شیرابه مد نظر قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به مزیت‌های احداث کارخانه MRF در پهنه شرق گفت: با بهره‌برداری از این کارخانه پردازش حداکثری پسماند در کارخانه، کاهش ۲۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل پسماند به مجتمع پردازش و دفاع آرادکوه، استفاده بهینه از ظرفیت مرکز دفن زایدات جامع با مدیریت اصولی، کاهش سی درصدی هزینه‌های دفن پسماند و بازیابی مواد و ترکیبات قابل استفاده مجدد در صنایع از جمله مزیت‌های این کارخانه خواهد بود.

وی همچنین به آغاز عملیات احداث کارخانه ۱۳۰۰ تنی بازیافت نخاله‌های ساختمانی اشاره کرد و افزود: هدف از اجرای این طرح در سطح شهر تهران کاهش چشمگیر دفن و افزایش بازیافت پسماندهای ساختمانی و عمرانی در گودها به کمک تکنولوژی‌های جدید و ماشین‌آلات مدرن است. در حال حاضر نیز روزانه به طور متوسط ۲۵ هزار تن پسماند ساختمانی و عمرانی در سطح شهر تهران تولید می‌شود.

شرفی ادامه داد: با توجه به وجود کارخانه‌های استحصال و بازیافت پسماندهای ساختمانی و عمرانی در سنوات گذشته روزانه ۹ هزار و ۹۰۰ تن پسماند ساختمانی و عمرانی بازیابی می‌شود. مقرر است با احداث و بهره‌برداری کارخانه ۱۲۰۰ تنی حجم بازیافت به بیش از ۱۱ هزار تن در روز افزایش پیدا کند.

وی در خصوص میزان سرمایه‌گذاری در ارتباط با کارخانه ۱۲۰۰ تنی بازیافت نخاله‌های ساختمانی گفت: میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه ۴۶۰ میلیارد ریال و ظرفیت کارخانه یک‌ هزار و ۲۰۰ تن در روز است. همچنین مدت زمان اجرای این پروژه ۱۲ ماه پیش‌بینی شده و سرمایه‌گذار پروژه شرکت سنگ‌شکن پیام است.

شرفی در ادامه به رونمایی از سامانه هوشمند پسماند تهران اشاره کرد و گفت: رفت و روب کلانشهر تهران با بیش از ۹ میلیون جمعیت و ۷۳۰ کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۶ هزار تن پسماند خانگی در روز کاری بسیار بزرگ و مهم است که این خدمات باید به صورت ۲۴ ساعته و بدون تعطیلی ارائه شود و از طریق بیش از ۱۶ هزار نفر نیروی انسانی و ۳ هزار و ۷۰۰ خودرو رفت و روب جمع‌آوری و حمل پسماند انجام می‌شود که این مهم در قالب ۱۲۵ قرارداد در ۱۲۵ ناحیه شهر انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ادامه داد: قراردادهای فوق به دلیل وسعت و پیچیدگی فراوان دارای آیتم‌ها و موضوعات متعدد و نیازمند کنترل مستمر است و نظارت بر آن در سطح شهر و همچنین در مرحله پردازش و دفع، نیازمند ابزارهای نوین و بروز در این حوزه است که یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت و نظارت بر فرآیندهای ذکر شده بهره‌گیری از سامانه‌های جامع و یکپارچه هوشمند است که از سالها پیش اقداماتی در این خصوص صورت گرفته که به دلیل عدم ساماندهی مناسب و استقرار کامل عملا بهره‌گیری از آن را غیر ممکن کرده و نه‌تنها کمکی به بهبود اجرا و نظارت نکرده بلکه خود به عنوان مشکلی جدید به مجموعه مشکلات موجود اضافه شده و داده‌ها و اطلاعات به دست آمده از سیستم‌های فوق به دلیل پراکندگی و گستردگی موضوع، مزیت خاصی را ایجاد نکرده است.

وی در پایان تصریح کرد: لذا در طرح‌های تحولی جدید سازمان مدیریت پسماند ساماندهی و هوشمندسازی سیستم‌های فوق در دستور کار قرار گرفت و در نهایت با تهیه و استقرار داشبور مدیریت هوشمند اطلاعات پسماند که مبتنی بر تکنولوژی هوشمند تجاری است این مهم اجرایی شود. خوشبختانه با تاکید شهردار تهران و معاون خدمات شهری پیگیری‌ها و تلاش‌های دست‌اندرکاران پروژه اشاره شده در سازمان مدیریت پسماند به سرانجام رسیده و در حال حاضر این سامانه عملیاتی شده است.

انتهای پیام/

تاريخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۲/۲۲  |  ساعت انتشار: ۱۳:۲۸  |  کد خبر: ۱۲۳۴۸۴۸۴  |  منبع: خبرگزاری ایلنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی