پول توجیبی و سرماخوردگی علیه تیم پرامید صمد مرفاوی

بازیکن تیم ملی جوانان از دلایلی که باعث حذف این تیم از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا و عدم راه‌بابی به جام جهانی شد، پرده برداشت.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، سعید سحرخیزان یکی از مهاجمان تیم ملی جوانان در جام ملت‌های زیر ۲۰ سال آسیا بود؛ رقابت‌هایی که در آن تیم ملی جوانان ایران پس از پیروزی برابر قطر و ویتنام، با شش امتیاز از مرحله گروهی صعود کرد، اما با ارائه نمایشی ضعیف در برابر عراق از دور مسابقات کنار رفت و از صعود به جام جهانی هم ناکام ماند.

این بازیکن که یکی از گل‌های ایران در دیدار با ویتنام را هم به ثمر رسانده بود، امروز در گفتگو با خبرنگار ما درباره عملکرد ایران در این مسابقات و دلایل شکست برابر عراق صحبت کرد.

* مسئولان تلاش کردند، اما کافی نبود
سحرخیزان در ابتدا درباره شرایط آماده‌سازی تیم ملی جوانان گفت: از شروع کار تیم ملی حدود یک سال می‌گذرد. در یک ماه ابتدایی تست‌گیری‌ها انجام شد و نفرات انتخاب شدند و برای مسابقات به تاجیکستان اعزام شدیم و عنوان قهرمانی کافا را کسب کردیم. پس از آن برای مسابقات مقدماتی جام ملت‌ها آماده شدیم و به عنوان تیم اول و بدون گل خورده و سه برد صعود کردیم و سپس سه ماه برای مسابقات نهایی فرصت داشتیم. فدراسیون هر کاری که می‌توانست برای ما انجام داد، اما باید در نظر بگیریم که شرایط اقتصادی طوری است که نمی‌توانستیم بیش از این اردوی خارجی برگزار کنیم؛ با این حال مسئولان هر کاری که ممکن بود، برای ما انجام دادند، اما کافی نبود. شرایط رقبای ما خیلی بهتر بود و برای مثال قطر با اسپانیا بازی دوستانه انجام داده بود و ما هم بازی‌های خوبی داشتیم، اما نتوانستیم با تیم‌های خوب و قوی بازی کنیم و تیم‌مان را محک بزنیم. در بازی با تیم‌های خوب اروپایی، حتی در صورت شکست، عیار و نقاط ضعف تیم مشخص می‌شود.

* این نسل لیاقت صعود را داشت
وی افزود: ما نتایج بسیار خوبی به دست آوردیم و از گروه مرگ صعود کردیم؛ واقعا لیاقت این نسل، صعود به جام جهانی بود. ما با تیم ملی ازبکستان در تورنمنت کافا مساوی کردیم و این تیم در حال حاضر یک طرف فینال است و شانس بالایی هم برای قهرمانی دارد؛ همین مسائل نشان می‌دهد که تیم ما لیاقت این را داشت که در فینال حضور داشته باشد، اما ما مشکلاتی هم داشتیم. برای مثال اکثر تیم‌ها همراه خودشان آشپز آورده بودند، اما ما غذا‌های آنجا را می‌خوردیم و همه می‌دانند که اگر تغذیه یک فوتبالیست مناسب نباشد، نمی‌تواند در زمین بدود. مشکلات ما زیاد بود، اما به چشم دیدیم که فدراسیون همه کار کرد و بیشتر از این نمی‌توانستند.

* فکر می‌کردیم به راحتی برابر استرالیا پیروز می‌شویم
سحرخیزان در خصوص شکست برابر استرالیا توضیح داد: ما چند روز زودتر اعزام شدیم و تمرینات خوبی را انجام دادیم و نقاط قوت و ضعف قطر را هم کاملا آنالیز کرده بودیم و طبق همان آنالیز وارد زمین شدیم و می‌توانستیم با نتیجه پرگل قطر را شکست بدهیم، اما با توجه به فاصله کم بین بازی‌ها، این فرصت وجود نداشت که به اندازه کافی تمرین و روی نقاط ضعف و قوت کار کنیم. استرالیا ما را به خوبی آنالیز کرده بود و از طرفی با توجه به فشار بازی اول، از نظر بدنی کم آورده بودیم و نتوانستیم آن‌طور که دل‌مان می‌خواهد عمل کنیم. همچنین با پیروزی ویتنام برابر استرالیا، بچه‌ها حریف را دست کم گرفتند و فکر کردند به راحتی پیروز می‌شویم و همین هم کار دست ما داد. تیم استرالیا بسیار خوب بود و بازی را واگذار کردیم.

* همدل شدیم و با همه توان بازی کردیم
او درباره عملکرد خوب ایران برابر ویتنام گفت: بعد از شکست برابر استرالیا، چند اتفاق مهم در اردوی ما رخ داد که از همه مهم‌تر این بود که به همراه بچه‌ها صحبت کردیم و گفتیم تیم ما لیاقت صعود را دارد، چرا نباید صعود کنیم؟ همه همدل و هم‌قسم شدیم که با همه توان بازی کنیم و به مرحله بعد راه پیدا کنیم. همچنین کادر فنی هم بسیار تاثیرگذار بود و طبق ضعف‌های تیم ویتنام با ما کار کرد و در روز بازی هم تنها با هدف برد وارد زمین شدیم و خدا را شکر خیلی خوب بازی کردیم و می‌توانستیم پنج گل هم بزنیم. اگر این بازی مساوی می‌شد، ویتنام به عنوان سرگروه صعود می‌کرد و به همین دلیل ما به شدت نیاز به برد داشتیم و همین هم باعث شده بود تمرکز کافی را نداشته باشیم و برای همین موقعیت‌های زیادی را از دست دادیم، اما با این حال به قدری همدل بودیم که زمانی که گل مساوی را خوردیم، جبران کردیم. به جز برد به چیزی فکر نمی‌کردیم و در نهایت هم این تیم قوی را بردیم.

* شاید با پرداخت پاداش صعود می‌کردیم
مهاجم تیم ملی جوانان در خصوص عدم پرداخت پاداش و پول توجیبی به بازیکنان گفت: در ابتدا از فدراسیون تشکر می‌کنم و از دکتر ماجدی، رئیس کمیته جوانان، بسیار سپاسگزارم که همراه ما بود و همه مشکلات را دید. ما در بازی اول قطر را بردیم و پاداش پیروزی در این مسابقه را که یک مبلغ ناچیز بود، بعد از صعود برای ما واریز کردند؛ در حالی که به‌جز ۶-۷ بازیکن، تمام بازیکنان ما از تیم‌های پایه هستند و پولی نمی‌گیرند و با مشکلات مالی زیادی مواجه هستند؛ ما بازیکنی داشتیم که استوک نداشت و از این‌طرف و آن‌طرف استوک جور کردیم که راهی مسابقات شویم و پاداش‌ها می‌توانست مشکل آن‌ها را حل کند، اما متاسفانه ما پاداش و پول توجیبی دریافت نکردیم و تنها همان پاداش پیروزی برابر قطر را با زحمات آقای دکتر ماجدی گرفتیم. در هر صورت ما فدراسیون را درک می‌کنیم، چرا که مشکلات زیادی داشتند، اما ما هم انتظار داشتیم بیشتر اهمیت بدهند. شاید اگر پیش از بازی با عراق پاداش را پرداخت می‌کردند، ما به جمع چهار تیم راه پیدا می‌کردیم، اما در آن مسابقه همه بچه‌ها بی‌انگیزه بودند.

* هفت بازیکن اصلی ما سرما خورده بودند
وی درباره شرایط تیم ملی برای بازی با عراق بیان کرد: ما بسیار تلاش کردیم. ما از فرغانه به تاشکند سفر کردیم و هوا در تاشکند بسیار سرد بود و همان روز اول باران می‌آمد و یکی دو بازیکن ما سرما خوردند و در پی آن‌ها ۷-۸ بازیکن دیگر هم سرما خوردند و حتی من هم سرما خورده بودم. پزشکان تیم در تلاش بودند که ما را به درمانگاه ببرند و سرم بزنند، اما با توجه به اینکه سرم جزئی از دوپینگ محسوب می‌شد، نتوانستند این کار را انجام بدهند. ما تلاش کردیم مریضی‌مان را به حداقل برسانیم و بازی کنیم، اما با این حال هفت بازیکن ترکیب اصلی ما مریض بودند، ولی باز هم هم‌قسم شدیم که عراق را ببریم. کادر فنی تمام نقاط قوت و ضعف را به ما گفت، اما فوتبال است و حریف بیشتر از ما تلاش کرد و برنده شد.

* برای سربلندی تیم و آینده خودمان وارد زمین شدیم
سحرخیزان در ادامه گفت: من افسوس می‌خورم، چون ما نسلی بودیم که می‌توانستیم به جام جهانی برویم. اگر به جام جهانی می‌رفتیم، نصف بچه‌های ما لژیونر می‌شدند. آنجا جلسه‌ای گذاشتیم و گفتیم ما به‌خاطر پول فدراسیون و پاداش به اینجا نیامده‌ایم، بلکه به‌خاطر سربلندی تیم ملی و آینده خودمان آمده‌ایم که نتیجه بگیریم و به خودمان کمک کنیم. می‌خواستیم کار بزرگی انجام بدهیم و گفته بودیم بیخیال پاداش و پول می‌شویم و برای خودمان بازی می‌کنیم؛ همه خیلی خوب وضعیت فدراسیون را درک کرده بودند، اما سرماخوردگی در زمان بدی ما را اسیر کرد.

* قسم می‌خورم هیچکس کم‌کاری نکرد
او با بیان اینکه هدف تیم ملی صعود به جام جهانی بود گفت: از زمانی که مجموعه تیم ملی جوانان تشکیل شد، هدف اول صعود به جام جهانی و هدف دوم قهرمانی آسیا بود. زمانی که مشخص شد عراق، حریف ما خواهد بود، تمام فکر و ذکرمان صعود بود، اما به جز بحث سرماخوردگی، احساس من این است که بچه‌ها در بازی آخر فکر کرده بودند همه چیز تمام است و ما عراق را به راحتی می‌بریم؛ فکر می‌کنم این مسئله بیشترین ضربه را به تیم زد و در درجه دوم بیماری باعث شد نتوانستیم نتیجه لازم را بگیریم، چرا که عراق، یک تیم فیزیکی بود و ما باید فیزیکی بازی می‌کردیم، اما به دلیل بیماری توانایی این کار را نداشتیم. با این حال می‌پذیریم که خودمان مقصر بودیم، اما من قسم می‌خورم که همه بازیکنان تمام تلاش‌شان را کردند و این‌طور نبود که به‌خاطر پاداش یا سرماخوردگی کم کاری کنیم. برای مثال من تا دقیقه ۶۰ با وجود بیماری بازی کردم، اما در آن زمان خودم گفتم من را تعویض کنید.

* مرفاوی همه تلاشش را کرد
سحرخیزان با تمجید از سرمربی تیم ملی جوانان گفت: آقای مرفاوی واقعا انسان بسیار بااخلاق و بامعرفتی هستند و از همان شروع کارشان در تیم ملی، تمام تلاش‌شان را کردند که ما به جام جهانی برویم و قهرمان آسیا شویم. ایشان و کادر فنی‌شان با تمام وجود کار می‌کردند و ما می‌دیدیم به‌خاطر ما برای امکانات می‌جنگید و پشت ما بود و حمایت می‌کرد، اما متاسفانه به هدف‌مان نرسیدیم. آقای مرفاوی مربی بسیار بزرگی هستند و در استقلال، صبا و مس کرمان سرمربیگری کرده اند و ما در این مدت از تجربیات ایشان استفاده کردیم، ولی سرمربی هم تا جایی می‌تواند کار کند و از یک جایی به بعد وظیفه بازیکن است که خوب عمل کند. پس از شکست ما برابر عراق، فشار زیادی به آقای مرفاوی وارد شد، اما اگر ما به جام جهانی صعود کرده بودیم، آقای مرفاوی یکی از بهترین‌های ایران معرفی می‌شد، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

* الهامی نگاه ویژه‌ای به جوان‌ها دارد
او درباره شرایطش در تیم هوادار عنوان کرد: در حال حاضر من جزو جوان‌ترین بازیکنان لیگ برتر هستم، اما از زمانی که به هوادار آمدم، آقای الهامی توجه ویژه‌ای به من داشتند. ایشان یک مربی بسیار فنی هستند و پتانسیل این را دارد که در تیم‌های بسیار بزرگ‌تر مربیگری کند. تنها چند تیم در لیگ از بازیکنان جوان استفاده می‌کنند، اما آقای الهامی امسال در هوادار به هشت بازیکن بازی داد که پیش از این در لیگ برتر بازی نکرده بودند. آقای الهامی به ما جوان‌ها اعتماد زیادی داشت و ما هم تلاش کردیم جواب اعتماد ایشان را بدهیم و همان‌طور که می‌بینید تیم هم نتایج خوبی گرفته است.

* تاج و ماجدی همه کار کردند تا صعود کنیم
سحرخیران در پایان گفت: از باشگاه هوادار، مدیران، کادر فنی و در رأس آن‌ها، آقای الهامی، تشکر می‌کنم که به ما اعتماد و نگاه ویژه‌ای داشتند. در این مدت اردو‌های ما با بازی‌های لیگ برتر تداخل داشت و نمی‌توانستیم خیلی در اختیار باشگاه باشیم، اما از این به بعد تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که در اختیار باشگاه باشیم و بازی‌های بهتری ارائه کنیم. همچنین از فدراسیون و در رأس آن آقای تاج و آقای ماجدی تشکر می‌کنیم که از ما حمایت کردند و تمام تلاش‌شان این بود که تیم ما به جام جهانی برود. از آقای مرفاوی و کادرشان هم ممنونم که در یک سال، هر کاری که می‌توانستند انجام دادند، اما متاسفانه ما نتوانستیم ایشان را خوشحال کنیم و ان‌شاالله جا‌های بزرگ‌تری همدیگر را ببینیم.

انتهای پیام/

برچسب ها تیم ملی فوتبال جوانان ، آسیا ، مرفاوی لینک کوتاه: snn.ir/004TXA اخبار مرتبط حریف ایران با شکست ژاپن فینالیست شد نه فدراسیون کم گذاشت نه بازیکنان! صعود دختران فوتبالیست ایران به مرحله نهایی قهرمانی آسیا مرفاوی: عماد رضا برای ما عزیز است، ولی سعی می‌کنیم عراق را ببریم سرپرست تیم ملی: جوانان ایرانی همیشه مرد روز‌های سخت هستند صعود جوانان ایران به دور حذفی جام ملت‌های آسیا/ استرالیا، قطر را ۹تایی کرد مرفاوی: احساسی بازی کردیم و باختیم شکست جوانان ایران مقابل استرالیا/ یک پنالتی ایران سوخت اعلام ترکیب تیم ملی فوتبال جوانان ایران مقابل استرالیا مرفاوی: بردن قطر کمک کرد تا تیم منسجم‌تری باشیم بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی خبرنامه گزارش خطا این خبر را به اشتراک بگذارید این خبر را به اشتراک بگذارید snn.ir/004TXA snn.ir/004TXA اخبار مرتبط حریف ایران با شکست ژاپن فینالیست شد نه فدراسیون کم گذاشت نه بازیکنان! صعود دختران فوتبالیست ایران به مرحله نهایی قهرمانی آسیا مرفاوی: عماد رضا برای ما عزیز است، ولی سعی می‌کنیم عراق را ببریم سرپرست تیم ملی: جوانان ایرانی همیشه مرد روز‌های سخت هستند صعود جوانان ایران به دور حذفی جام ملت‌های آسیا/ استرالیا، قطر را ۹تایی کرد مرفاوی: احساسی بازی کردیم و باختیم شکست جوانان ایران مقابل استرالیا/ یک پنالتی ایران سوخت اعلام ترکیب تیم ملی فوتبال جوانان ایران مقابل استرالیا مرفاوی: بردن قطر کمک کرد تا تیم منسجم‌تری باشیم ارسال نظرات نام: ایمیل: * نظر: * :
  • خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

تاريخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۲/۲۷  |  ساعت انتشار: ۲۰:۴۳  |  کد خبر: ۱۲۳۷۴۷۶۹  |  منبع: خبرگزاری دانشجو  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار ورزشی