رویدادهای تئاتر استان کردستان نیاز به تحلیل و ارزیابی دقیق دارد

سنندج- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: رویدادهای تئاتری استان با هر گستره اجرایی نیاز به تحلیل و ارزیابی دقیق داشته و باید بازخورد آن بر زندگی مردم مورد مطالعه قرار گیرد.

علی اصغر دریایی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تئاتر یک ضرورت اجتماعی بوده و خواهد بود و همگان بر تاثیر شگرفش بر اجتماع در ادوار مختلف اذعان دارند.

وی افزود: استان کردستان با قدمتی درخشان از حضور هنرمندان و هنرجویان فعال تئاتر امروز یکی از استان های پیشرو در عرصه این هنر مردمی، جذاب و مؤثر است.

دریایی خاطرنشان کرد: هفتم فروردین که در تقویم جهانی و ملی به نام این هنر ثبت شده است، یادآور آغاز سال جدید فعالیت های برگرفته از شاخص های هنر انقلاب اسلامی توسط هنرمندان تئاتر است.

وی افزود: بدون شک هنر تئاتر نیز مختص به زبانی خاص و اقلیمی خاص نبوده و گونه های مختلف این هنر جهانی نیز هیچگاه خود را محدود به جغرافیایی خاص ننموده است.

دریایی اظهار داشت: اینکه کردستان سال هاست میعادگاه جشنواره های مختلف تئاتری از جمله جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان و جشنواره تئاتر کردی سقز بوده و می باشد به معنای تکرار ادوار برگزاری و محروم نمودن مردم از دیدن یک تئاتر پویا و برگرفته از پیام انقلاب اسلامی نیست.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تصریح کرد: رویدادهای تئاتری استان کردستان با هر گستره اجرایی نیاز به تحلیل و ارزیابی دقیق داشته و باید بازخورد آنکه تأثیر بلند مدت بر زندگی است را مورد مطالعه قرار داد.

دریایی افزود: جشنواره های تئاتر تا مادامی که مولد ساز نباشند فقط یک دورهمی صرف خواهد بود که موجب خسران در ساحت تولید اثر و بهره برداری مردم به عنوان ولی نعمت و رکن اصلی مخاطبان این هنر زیستن و تعالی روح می گردد.

وی خاطرنشان کرد: هنرمندان تئاتر باید به تأثیر هنرهای نمایشی در تقویت اقتصاد هنر همت گمارند و از رویکرد تبدیل این هنر به هنری دولتی بپرهیزند.

دریایی خاطرنشان کرد: هنرمندان تئاتر کردستان در آثارشان باید به شاخص های زندگی اسلامی-ایرانی، آسیب های فرهنگی و اجتماعی ناشی از تعاملات جامعه با عرصه های مختلف توجه نموده و در لحظات نیاز مردم به فراگیری محصول هنری این هنر به میدان تولید اثر بیش از پیش توجه نمایند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تصریح کرد: جامعه دانش آموخته گان علمی و تجربی تئاتر در استان کم نیست اما از این ظرفیت در قالب تشکل های تئاتر جهت نیل به تعالی این هنر حداقل استفاده شده است.

دریایی افزود: بداخلاقی عده ای معلوم الحال که همواره نیتی خلاف تئاتر در رفتارشان هویداست نیز عاملی برای رکود در میدان دادن به علاقمندان این هنر بوده تا جایی که با بررسی هزینه کردهای یک دهه اخیر تئاتر استان به انحراف زیادی در این عرصه می توان پی برد.

وی خاطرنشان کرد: قطعاً استقرار انجمنی پویا، مطالبه گر و مشوق تولید تئاتر برای مردم و با مردم و برگرفته از روحیه جهادی و اسلامی می تواند مسیر پیشرفت این هنر در استان را هموارتر سازد.

دریایی اظهار داشت: دولت در عرصه فرهنگ و هنر مکلف به تأمین بخشی از هزینه های تولید و اجرای رویدادهای فرهنگی و هنری است و ثبات هر رویداد تئاتری نیز فاصله گرفتن از تعصبات کور کورانه و نیل به تحقق رویدادی با مشارکت حداکثر مردم از یکسو و ماندگاری آثار قابل عرضه در آن رویداد با حضور اندیشه های مختلف اجتماعی و معتقد به فرهنگ انقلاب اسلامی است.

وی افزود: امیدوارم که ساحت تئاتر کردستان همواره مالامال از اندیشه های ناب انسانی در خدمت به تعالی روح، تزکیه نفس و همگرایی ملی در پرتو محورهای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از جمله ترویج معنویت و اخلاق واقع شود.


تاريخ انتشار: ۱۴۰۲/۱/۷  |  ساعت انتشار: ۱۵:۵۴  |  کد خبر: ۱۲۴۰۳۶۰۸  |  منبع: مهر نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار استان ها