چرا بهارستانی‌ها به دو فوریت لایحه شفاف‌سازی رای ندادند؟

همه چیز از همایش تخصصی روسای پلیس مبارزه با موادمخدر شروع شد. در این همایش عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور از چرخه پول های قاچاق در قدرت و سیاست ابراز نگرانی کرد و گفت: اگر ورود پول های کثیف قاچاق در حوزه سیاست را کنترل نکنیم مشکلات

شمال نیوز:همه چیز از همایش تخصصی روسای پلیس مبارزه با موادمخدر شروع شد. در این همایش عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور از چرخه پول‌های قاچاق در قدرت و سیاست ابراز نگرانی کرد و گفت: اگر ورود پول‌های کثیف قاچاق در حوزه سیاست را کنترل نکنیم مشکلات جبران‌ناپذیری دارد. وزیر کشور فقط یک «سر نخ» داد؛ و در ادامه نه تنها از سوی فرمانده نیروی انتظامی وقت تکذیب نشد، بلکه به نوعی مورد تایید سردار احمدی‌مقدم قرار گرفت.

رحمانی‌فضلی با اشاره به دستگیری باندی که طی دو سال دو هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته، گفت: اگر چنین گردش مالی وارد چرخه اقتصادی شود، اثرات منفی زیادی دربرخواهد داشت زیرا اگر گردش مالی کشور را در سال در حوزه مصرف حداقل 10 هزار میلیارد تومان و معادل ترانزیت آن را 20 هزار میلیارد تومان بدانیم، دو سوم بودجه عمرانی کشور را شامل می‌شود.» وزیر کشور با اشاره به ورود چنین پول‌هایی به حوزه واسطه‌گری و جریانات کثیف اقتصادی گفت: «این پول‌ها در صادرات و واردات غیرقانونی نیز وارد می‌شود و اگر بزرگ‌ترین فیلسوف اقتصادی دنیا نیز بیاید، با وجود قاچاق و مواد مخدر نمی‌تواند اقتصاد کشور را کنترل کند.» رحمانی فضلی گفت: بخشی از این پول در حوزه سیاست وارد می‌شود و افراد در قالب انتخابات و غیره به آن ورود می‌کنند، از این رو حوزه قدرت، آلوده می‌شود.»

وی با بیان اینکه پول‌های کثیف در مسیر انتقال قدرت و سیاست قرار می‌گیرد، گفت: «به عنوان مثال وقتی نامزد شورای شهری دو میلیارد تومان خرج می‌کند و وقتی از او پرسیده می‌شود این پول را از کجا آوردی، می‌گوید دوستان کمک کرده‌اند و این پول‌های کثیف به همانجا نفوذ کرده، براین اساس می‌گوییم این پول‌ها در همه جا نفوذ کرده و تاثیر خود را گذاشته است.»

اما پس از این همایش خبرنگاران به سراغ احمدی مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی رفتند که وی در مورد ورود پول‌های کثیف به انتخابات گفت: طبیعتا دارندگان اموال تلاش می‌کنند از مال خود در جهت اهداف استفاده کنند البته در ایران این موضوع خیلی حاد نبوده است. وی افزود: البته در گذشته مواردی بوده که در قبل از انتخابات پول به نفع کسانی وارد شده که یا به مجلس رسیده یا نرسیده‌اند.

وی ادامه داد: آلوده‌سازی، تلاشش در کشور ما نیز وجود داشته البته موارد محدودی بوده؛ اما چیزی است که اتفاق افتاده است.

این اظهارات با واکنش‌های بسیاری از نمایندگان مجلس همراه بود و نمایندگان از هیات رییسه مجلس خواستند تا واکنش مناسبی در این زمینه نشان دهد. علی لاریجانی رییس مجلس در نطق پیش از دستور با اشاره به اظهارات رحمانی فضلی مبنی بر ورود پول‌های قاچاق به ساختار قدرت، گفت: اگر اطلاعی از چنین انتقال پولی در انتخابات اخیر دارند که آنها را به قدرت رسانده، اعلام کنند.

وی ادامه داد: این گونه مبهم حرف زدن چه فایده‌ای جز ایجاد شبهات برای کشور دارد؟ مگر مملکت قانون ندارد. اگر کسی از این گونه اقدامات اطلاعی دارد باید در اختیار قوه قضائیه قرار دهد تا رسیدگی شود.

و اما پس از آن وزیر کشور اعلام آمادگی کرد که در صحن علنی حاضر شود و به نمایندگان مجلس توضیحات لازم را بدهد. بالاخره روز موعود فرا رسید و رحمانی فضلی در مجلس گفت: من طی نامه‌ای از رئیس مجلس درخواست کردم تا در صورت امکان جلسه به صورت غیرعلنی برگزار شود تا ارقام و اعدادی را که من اعلام می‌کنم مورد سوءاستفاده دشمنان قرار نگیرد.

وی گفت: موضوعی که من مطرح کردم یک موضوع ملی است و ما اگر توجه نداشته باشیم باید یقین دانست که این افراد به همه حوزه‌ها قصد نفوذ خواهند داشت برای اینکه به دنبال حامی‌هستند و برای اینکه منافع و قدرت می‌خواهند.

رحمانی فضلی گفت: اگر می‌خواهیم اقتصاد سالم، پاک، غیرنفتی و مقاومتی داشته باشیم باید بدانیم که اینها گریزهای مالی کشور است که نه تنها به خزانه دولت واریز نمی‌شود بلکه در مسیرش فساد ایجاد می‌کند و موجب می‌شود این پول‌ها در مسیری برود که باعث امنیت و صیانت برای این افراد شود.

رحمانی فضلی افزود: ما در شرایطی که به انتخابات نزدیک می‌شویم باید برای ایجاد اطمینان بیشتر به مردم از طریق لایحه یا طرح قانونی را بگذرانیم تا منشا کلیه هزینه‌های انتخاباتی مشخص و قابل نظارت باشد تا نشان دهیم ما خود دستمال پاکی هستیم چراکه شیشه‌های کثیف را باید با دستمال پاک تمیز کرد.

وزیر کشور در پایان گفت: به بنده پیشنهاد می‌کنند که بگویند اگر از صحبت‌های من به دلیل انعکاس بد در نشریات و مطبوعات سوءبرداشت شده من عذرخواهی می‌کنم.

اما رسانه‌ها و نشریات دلواپس به جای آنکه به استقبال بستن منفذ پول‌های کثیف در انتخابات باشند، از این ادبیات رحمانی فضلی به عنوان عقب نشینی یاد کردند و تیتر زدند که پول‌های کثیف در انتخابات وجود ندارد. این در حالی است که رحیمی‌معاون اول احمدی نژاد به دلیل دادن پول‌های بی‌حساب و کتاب به نمایندگان، بارها مورد بازخواست قرار گرفت و هنوز در زندان است.

اما ماجرای پول‌های کثیف به فراموشی سپرده شده بود که لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات به مجلس رسید و چون به صورت دوفوریتی مطرح شده بود، نیازمند دو سوم آرای نمایندگان بود. اما با کمال تاسف دیدیم که نزدیک 70 نماینده مجلس تمایلی به شفاف شدن هزینه‌های انتخاباتی نداشتند و مانع رسیدگی فوری به این لایحه شدند که البته این نیز جای سوال دارد که چرا برخی از نمایندگان نمی‌خواهند هزینه‌های انتخابات شفاف شود.

محمد علیپور بنکداری نماینده قائم شهر که مخالف بررسی دو فوریت لایحه شفاف سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی بود گفت که مخالف لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی نیست ولی مطرح شدن این لایحه در این برهه که زمان کمی‌به انتخابات مانده جز شبهه افکنی چیزی به همراه ندارد.

اما محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان در موافقت با دو فوریت این لایحه گفت: لایحه شفاف سازی هزینه‌های انتخاباتی یک آزمون جدی برای مجلس است که مجلس را تبدیل به یک مجلس شفاف و غیرشفاف می‌کند.

وی اضافه کرد: نماینده‌ها باید با منابع ملت نماینده شوند نه با پول دیگران؛ این لایحه باعث می‌شود که در این راستا شفاف سازی صورت گیرد.

وی یادآور شد: عده ای با پول‌های کلان می‌خواهند مجلس بعدی را تسخیر کنند. مهم نیست که ما در مجلس بعدی باشیم یا نباشیم مهم این است که مجلس بعدی دست کسانی نباشد که اهل زر و زور است.

عثمانی اضافه کرد: این لایحه باعث می‌شد مجلس مختص متمولین نباشد و همه افراد بتوانند به مجلس راه یابند و این گونه مجلس ، مجلس ثروتمندان نشود.

وی تاکید کرد: امروز روز دفاع از آبروی مجلس است پس باید در جهت شفاف سازی هزینه‌های انتخاباتی گام برداریم.

در این رابطه قربانعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه در گفت وگو با مردمسالاری با اشاره به اظهارات اخیر وزیر کشور در خصوص پول‌های کثیف می‌گوید: وزیر کشور می‌گوید پول‌های کثیف باعث نگرانی است و نیاز به مراقبت دارد. اما سوال ما از ایشان این است که چگونه باید مراقب باشیم؟

وی با تاکید بر اینکه با شعار که نمی‌شود مانع ورود پول‌های کثیف به عرصه سیاست و انتخابات باشیم می‌افزاید: متاسفانه همه چیز در اندازه رویا مطرح می‌شود و از واقعیت کمتر سخن می‌گوییم در حالی که با حرف نمی‌شود جلوی فساد و رانت و پول‌های کثیف را گرفت.

نماینده رشت می‌گوید: وقتی در نظام بانکی تا بدین اندازه رانت و فساد وجود دارد و ما هیچ گونه کنترل و نظارتی بر آن نداریم و هرکسی می‌تواند هر پولی را بدون نگرانی و دردسر جابجا کند، تکلیف روشن است.

وی با یادآوری اینکه مسوولان اعلام کرده اند که 3میلیارد دلار پول قاچاق مواد مخدر در اقتصاد ایران اثر گذار است ،گفت: وقتی کلی اتفاقات ناگوار اقتصادی و امنیتی و سیاسی در این کشور می‌افتد که منشا آن پول است و همه می‌دانند که در این کشور نظارتی بر پول‌ها نیست، چگونه باید منکر وجود پول‌های کثیف باشیم؟

جعفرزاده با تاکید بر اینکه باید با پول‌های کثیف و کسانی که این پول‌های را جا به جا می‌کنند، برخورد شدید کنیم می‌افزاید: در این شرایط بحرانی، وقتی آقای رئیس جمهور با کمال تاسف می‌گوید که ما به حریم شخصی افراد ورود نمی‌کنیم و حسابهای بانکی و پول‌هایی که جا به جا می‌شود را ردگیری نمی‌کنیم، ضمن همه احترامی‌که برای ایشان قائل هستم، باید تاکید کنم که این حرف کاملا اشتباه است.

وی با تاکید بر اینکه حاکمیت باید بر درآمدها و هزینه‌های مردم، از سرمایه و داریی گرفته تا نقدینگی در گردش احاطه داشته باشد می‌گوید: شرایط تمام دنیا بدین شکل است که هر گونه جا به جایی پول را رصد می‌کنند تا مبادا منشا آن مساله دار باشد یا از مسیری تامین شود که زیان آور است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با پذیرفتن اینکه من نباید از حساب شما مطلع باشم و شما هم نباید از دارایی من مطلع باشید می‌گوید: این درست است که مردم نباید در زندگی یکدیگر دخالت داشته باشند و درست است که این حریم شخصی من است، ولی این حریم شخصی وقتی مساله دار می‌شود که دولت و حاکمیت را محکوم کنیم که باید بی تفاوت باشد.

وی با تاکید بر اینکه حاکمیت باید بر گردش مالی زندگی افراد نظارت داشته باشد می‌افزاید: تا زمانی که هرکسی هر کاری دلش می‌خواهد، انجام می‌دهد و دلالی، سفته بازی و واسطه گری در این کشور بخشی از اقتصاد ما را اداره کند، نگرانی از وجود پول‌های کثیف شعار است و برخورد با آن در حد حرف است.

جعفرزاده وزیر کشور را به مناظره دعوت می‌کند و می‌گوید: من حاضر هستم در یک شبکه تلویزیونی با آقای رحمانی فضلی در برابر دیدگان مردم بحث کنیم و ایشان بفرمایند که چطور می‌توانند با پول‌های کثیف مبارزه کنند؟

وی با طرح این پرسش که مگر وزیر کشور می‌تواند پول کثیف را کنترل کند می‌گوید: وقتی وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سیستم اقتصادی کشور هیچ برنامه ای برای کنترل درآمدها و هزینه‌ها ندارد و به وضوح می‌بینیم که یک نفر در یک شب میلیاردر می‌شود، جلوگیری از پول‌های کثیف شعاری بیش نیست.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی‌با یادآوری اظهارات اخیر بابک زنجانی در دادگاه می‌افزاید: این فرد وقتی به دلیل بدهی دو میلیارد و 700 میلیون یورویی به شرکت نفت در بند قانون است و با تدابیر امنیتی به دادگاه رفت و آمد می‌کند، اما بدون هیچ گونه نگرانی در برابر قاضی می‌گوید که من در بانک 22میلیارد یورو پول نقد دارم، آیا جای تاسف ندارد؟

وی با طرح این پرسش که چرا قاضی دادگاه از وی سوال نمی‌کند که چطور این همه پول را به دست آورده اید می‌گوید: مگر غیر از این است که این فرد یک کارخانه شامپو‌سازی داشته و شامپو تقلبی عرضه می‌کرده!؟ مگر غیر از این است که در جزیره کیش ، چک 100میلیون تومانی این آقا برگشت می‌خورد و با مخفی شدن در صندوق عقب پراید فرار می‌کند؟ چرا دستگاه قضا سوال نمی‌کند شما که 3شناسنامه دارید، این همه پول را از کجا به دست آورده‌اید؟

جعفرزاده با تاکید بر اینکه اگر می‌توان در مدت 10 سال از راه درست میلیاردر شد، بیایند کلاس بگذارند و برای این همه افرادی که بیکار هستند شغل و درآمد درست کنند اظهار کرد: این فساد اقتصادی نشان می‌دهد دستگاه قضا یا سازمانها و ادارات دیگر مقصر نیستند، بلکه بانک‌های ما مقصر هستند و سیستم اقتصادی کشور مشکل دارد.

نماینده رشت در ادامه افزود: اگر به حساب‌های مالی مردم رسیدگی شود، همه باید از رفتارهای اقتصادی خودمان بترسیم و بدانیم که حاکمیت از درآمد همه افراد در هر رده ای خبر دارد و گردش مالی همه را کنترل می‌کند.

وی با انتقاد از کسانی که با ورود حاکمیت به دارایی و گردش مالی افراد مخالفت می‌کنند می‌گوید: آنرا که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟ مثالی می‌زنم. همسر کلینتون که رییس‌جمهور است، یک ماشین به قیمت 3500 دلار می‌خرد و پول آن را به صورت نقدی پرداخت می‌کند. اما چون در آن مملکت حساب و کتاب است، بلافاصله دادگاه نامه‌ای به منزل آقای کلینتون ارسال می‌کند و می‌پرسد که همسر شما این پول را از کجا آورده است، چرا نقدی پرداخت کرده‌اید و از سیستم بانکی پرداخت نکرده‌اید. دادگاه آمریکا اعلام می‌‌کند که این کار مصداق پولشویی است و بقیه مسائل به دنبال آن مطرح می‌شود. باید بپذیریم که وضعیت اقتصادی در این کشور درست است و کار ما اشکال دارد.

جعفرزاده با تاکید بر اینکه من از فرمایش وزیر کشور در مورد وجود پول‌های کثیف در تعجب هستم می‌گوید: من از آقای رحمانی فضلی خواهش می‌کنم کاری که نمی‌تواند انجام بدهد، شجاعانه بگوید که در مورد پول‌های کثیف نمی‌توانم کاری بکنم. مگر سیستم بانکی در اختیار وزیر کشور است که بتواند آنرا کنترل کند؟

وی با اشاره به لایحه شفاف سازی هزینه‌های انتخاباتی گفت: همه دیدیم که این لایحه را آوردند، اما دو سوم نمایندگان به آن رای ندادند تا دوفوریت آن تصویب شود‌. خود این آرا جای نگرانی دارد که چرا در کشوری که بابک زنجانی و ماجرای 3 هزار میلیارد تومانی اتفاق می‌افتد، مجلس شورای اسلامی‌به قانون شفاف‌سازی آن هم در آستانه انتخابات رای نمی‌دهد!

وی با اشاره به موادی از لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخابات می‌گوید: ما می‌خواهیم انتخابات سالم برگزار کنیم و برای نظارت درست بر هزینه کردهای انتخاباتی، نامزد انتخابات باید یک حساب شخصی داشته باشد.

به گزارش مردم سالاری، اما سوال این است که فرض کنید من نماینده الان حسابی برای خودم تشکیل دادم، اما با آن حساب کار نکردم و برای دور زدن قانون، از حساب خانواده درجه یک خودم استفاده کردم و پول در حساب آنها چرخید، تکلیف چیست؟تاريخ انتشار: ۱۳۹۴/۹/۵  |  ساعت انتشار: ۸:۱۲  |  کد خبر: ۲۶۱۸۶۲۵  |  منبع: شمال نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی