اعتراف تکان دهنده عربستان به استفاده از سلاح های ممنوعه در حمله به یمن

ائتلاف تجاوز به یمن به سرکردگی عربستان سعودی، سرانجام به استفاده از بمب های خوشه ایِ انگلیسی در بمباران یمن، اعتراف کرد.

ائتلاف تجاوز به یمن به سرکردگی عربستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد:«نیروهای ائتلاف، دربارۀ استفاده از مهمات خوشه ای انگلیسی از نوع بی ال-755 در یمن، تحقیقاتی انجام داد و با انگلیس و دیگر طرف ها تماس حاصل کرد و مشخص شد که نیروهای ائتلاف، از این نوع مهمات، در یمن، به طور محدود و ضد اهداف نظامی قانونی(!) استفاده کردند»

این نخستین بار است که عربستان سعودی رسما استفاده از تسلیحات و بمبهای خوشه ای در یمن را تایید کرده است.

در این راستا ژنرال احمد العسیری از مقام‌های ارتش عربستان سعودی به شبکه العربیه گفت: بمبهای بی ال 755 به طور محدود در مناطق غیرمسکونی مورد استفاده قرار گرفته است. ما این بمبها را در مناطقی که جمعیت غیرنظامی در آن سکونت داشته‌اند، استفاده نکرده‌ایم.

این مقام نظامی سعودی مدعی شد: ائتلاف به رهبری عربستان سعودی قوانین بین المللی را نقض نکرده است چون ریاض کنوانسیون منع استفاده از تسلیحات خوشه‌ای را امضا نکرده است.

مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس نیز عصر روز دوشنبه تایید کرد که ارتش عربستان سعودی، در جریان جنگ یمن از بمب های خوشه ای انگلیسی استفاده کرده است.

وزیر دفاع انگلیس در گزارشی به نمایندگان مجلس عوام بیان داشت که مقامات سعودی پذیرفته اند که در جنگ یمن، از بمب های خوشه ای خریداری شده از انگلیس در دهه 1980 میلادی، استفاده کرده اند. وی با بیان اینکه انگلیس از سال 1989 میلادی به بعد فروش چنین بمب هایی را به عربستان متوقف کرده است، اضافه کرد: دولت سعودی عنوان داشته است که در آینده از این بمب ها استفاده نخواهد کرد.

اظهارات مایکل فالون پس از آن صورت گرفت که روزنامه گاردین روز دوشنبه فاش کرد که نتایج بررسی و تحقیقات صورت گرفته توسط دولت انگلیس حاکی از استفاده عربستان و متحدانش از بمب‌های خوشه‌ای انگلیسی در جریان حملات هوایی در یمن است.

گاردین نوشت: یک منبع مطلع گفت مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس تجزیه‌ و تحلیل‌های صورت گرفته توسط منابع دولتی که حاکی از استفاده عربستان و سایر متحدانش از بمب‌های خوشه‌ای در جریان درگیری‌ها در یمن است، را دیده است. این روزنامه افزود: این منبع عنوان کرد فالون از جمله وزرایی است که در حدود یک ماه پیش در جریان این تحقیق رسمی قرار گرفته است.

اعتراف وزیر دفاع انگلیس در حالی صورت می گیرد که سازمان عفو بین الملل اوایل خردادماه گذشته در بیانیه ای با افشای استفاده عربستان و متحدینش از بمب های خوشه ای در جنگ یمن هشدار داده بود وجود بمب های خوشه ای منفجره نشده، برخی از مناطق یمن را به «میدان های مین» تبدیل کرده است

گفتنی است انگلیس هم‌اکنون دومین فروشنده بزرگ سلاح در سطح جهان است و از سال 2010 میلادی تاکنون، دوسوم تسلیحات فروخته‌شده لندن روانه کشورهای منطقه خاورمیانه شده است. گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که انگلیس از زمان آغاز حملات عربستان سعودی به یمن در فروردین 1394، حدود 3 میلیارد پوند مجوز فروش سلاح به عربستان سعودی صادر کرده است.

براساس آمار رسمی کارزار تبلیغاتی مبارزه با تجارت سلاح، عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات از انگلیس است و از سال 2010 تجهیزاتی به ارزش 6 میلیارد و 700 میلیون پوند از این کشور دریافت کرده است.

عربستان همراه با چند کشور دیگر عرب از ششم فروردین سال گذشته اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور با هدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد..

بر اساس آمار اعلام شده توسط سازمان ملل، ائتلاف تجاوز به یمن به سرکردگی عربستان سعودی، از ماه مارس 2015 تاکنون، با بمباران شهرها و مناطق مختلف یمن، دستکم 7 هزار تن از مردم این کشور را به شهادت رسانده و 37 هزار تن را زخمی کرد و شرایطی بسیار دشوار برای زنده ماندن زنده ها ساخت به طوری که تمامی زیرساخت های این کشور اعم از بیمارستان ها و بازارها را با موشک ها و بمب های خود، هدف قرار داد.

تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۲  |  ساعت انتشار: ۸:۰  |  کد خبر: ۳۰۱۲۵۸۶  |  منبع: جامعه خبری الف  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار سیاسی