اخبار مرتبط

دست متقاضیان تسهیلات احداث اقامتگاه بوم گردی مانه و سملقان در حنا

به گزارش عصر اترک به نقل از  پایگاه خبری آشخانه، اقامتگاه های بوم گردی مکان هایی دیدنی و طبیعی هستند که با استفاده از امکانات محل ساماندهی می شوند و تبدیل به مکان هایی می شوند تا گردشگران ضمن استفاده از طبیعت و چشم اندازهای گردشگری با صنایع دستی و آداب و رسوم محلی هم آشنا شوند.

اما به نظر می رسد شهرستان مانه و سملقان با درنظر گرفتن وسعت و بهره مندی از پتانسیل های عظیمی مانند میراث کهن تاریخی، مذهبی و طبیعی تاکنون نتوانسته از این ظرفیت در رونق گردشگری بهره کافی ببرد.

آنچه در این میان دارندگان و ایجادکنندگان اقامتگاه های بوم گردی را شاکی و گلایه مند کرده، ناتوانی برای دریافت تسهیلات و همچنین مشکلات مالی است.

نا ُمیدی از کش و قوس دریافت تسهیلات اقامتگاه بومگردی

عیدمحمد نیاکان صاحب اقامتگاه بومگردی در روستای درکش از توابع مانه و سملقان در گفتگو با پایگاه خبری آشخانه، گفت: روستای درکش به عنوان روستای توریستی و هدف گردشگری شهرستان دارای آب و هوای مطلوبی است و با دارا بودن طبیعتی بکر با شاخصه های بومی محلی، مستعد فعالیت های گردشگری و اقتصادی است.

وی با بیان این که اقامتگاه های بومگردی روستای درکش تنها اقامتگاه های دارای مجوز شهرستان هستند، اظهار کرد: این اقامتگاه ها به لحاظ کیفی توانسته اند 80 درصد فرهنگ بومی محلی، اصالت کرمانجی، غذاهای بومی محلی و مناطق جذاب و دیدنی این روستا را به عنوان نمونه ای از طبیعت شهرستان و استان به گردشگران معرفی کند.

 

src=https://www.karafariniomid.ir/nkhorasan?p_p_id=NetFormGetFile_WAR_NetForm&p_p_lifecycle=2&p_p_resource_id=getFile&_NetFormGetFile_WAR_NetForm_file=bEU1bCtBOWFGbWxyQTV3c2tnL0hUci8xNXdVOHVHN0hWazRBRmQ5YW9DQmNaZ2xPK3FEMkNWdmNickNKSFhKdEIrSkhYZU9pMnJZbQpYZFh5YlFBRWhRPT0=.jpg

 

وی اضافه کرد: در این مرکز به جز اسکان گردشگران خدماتی نظیر تولید و عرضه انواع اغذیه بومی ،صنایع دستی ،نوشیدنی محلی و همچنین برگزاری آیین و رسوم سنتی نیز انجام می شود.

عیدمحمد نیاکان گردشگران اقامتگاه های روستای درکش را غالبا درون استانی دانست و گفت: روستای درکش در مسیر انحرافی از جاده اصلی قرار دارد، از این رو مسافران خارج از استان حدود 15 درصد اند، اکثر گردشگران اقامتگاه های ما، از استان خراسان شمالی به ویژه مرکز استان هستند.

وی با بیان این مطلب که تمام امکانات و تجهیزات این اقامتگاه را بدون تسهیلات دولتی احداث کرده ام، گفت: متاسفانه تاکنون تسهیلات بانکی در اختیار ما قرار نداده اند، در حال حاضر هم با وجود تهسیلات، کش و قوس اداری و بانکی آن ما را از دریافت نااُمید کرده است.

صاحب اقامتگاه بوم گردی کسری اظهار کرد: اداره میراث فرهنگی شهرستان، بانک ها و مسئولان برای ارائه تسهیلات به متقاضیان این صنف آسان گیرند تا علاوه بر توسعه صنعت گردشگری، روستائیان نیز با عرضه خدمات به گردشگران به لحاظ اقتصادی توانمند شوند.

تبلیغات منسجم برای شناسایی مراکز اقامتی صورت نگرفته است

براتی یکی دیگر از صاحبان اقامتگاه که مرکز اقامتی بوم گردی خود را چندسال پیش در روستای درکش به بهره برداری رسانده عنوان کرد: همه ی اعتبار شخصی خود را برای احداث این واحد هزینه کردم و برای گرفتن تسهیلات نیز اقدام صورت گرفت که متاسفانه موفق به اخذ وام نشدم.

 

src=http://img8.irna.ir/1396/13961017/82788270/n82788270-72096682.jpg

 

وی ادامه داد: برای دریافت تسهیلات حدود 400 میلیون تومان سند در بانک وثیقه گذاشته ام و تا پایان دریافت وام پیش رفته ام اما هم چنان دست ما را در کاسه حنا نگه داشته اند.

او گفت:‌ چند ماه قبل تقاضای گرفتن تسهیلات کردم که تاکنون پاسخی در این زمینه دریافت نکرده ام.

براتی  با اشاره به تبلیغات ضعیف، اظهار کرد: رایزنی و تبلیغات برای جذب گردشگر مهمترین اصل برای احداث اقامتگاه بوم گردی است و متاسفانه تاکنون تبلیغات منسجمی در این خصوص انجام نشده و واحدها بصورت پراکنده شاید اقدامات انفرادی انجام داده اند که با استفاده مناسب از فضای مجازی می توان به این هدف دست یافت.

 

src=http://ashkhane.com/userUpload/Esfand/photo_2018-03-05_10-10-16.jpg

 

اختصاص 8 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری

رضا ریواده مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مانه و سملقان در گفتگو با پایگاه خبری آشخانه، از صدور 20 مجوز مرکز اقامتی بوم گردی در شهرستان خبر داد و گفت: در حال حاضر 5 مرکز اقامتی دارای مجوز رسمی فعالیت هستند که در روستای درکش مستقرند.

وی افزود: تاکنون 20 مجوز مرکز اقامتی از روستاهای اسپاخو، کشانک، شیرآباد و درکش متقاضی و در فرایند صدور مجوز قرار گرفته اند که البته در این میان ما اجازه فعالیت به آن ها داده ایم.

ریواده با بیان مطلب که از 32 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در شهرستان، 8 میلیارد تومان آن به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی اختصاص یافته است، اظهار کرد: تاکنون 170 پرونده برای دریافت تسهیلات اشتغال زا در این حوزه در سامانه کارا ثبت نام کرده اند.

وی تصریح کرد: 450 میلیون تومان از 8 میلیارد تومان نیز به پرونده های پشت در مشاغل خانگی نیز اختصاص یافته است.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مانه و سملقان از اشتغال 315 نفر در این حوزه از سال 95 تا کنون را براساس آمار اداره کار اعلام و بیان کرد: این اداره بالغ بر 240 درصد از تعهدات در حوزه اشتغال را برآورده کرده است.

ریواده با اشاره به برنامه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در ایام عید نوروز سال 97 اقلام تبلیغاتی مانند پوستر، تراکت و بنر در ورودی شهرستان و مرکز شهرستان جهت آشنایی با مناطق دیدنی و نیز مراکز اقامتی بوم گردی منتشر خواهیم کرد.

انتهای پیام / امین فیروزبخت

 

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۴  |  ساعت انتشار: ۱۳:۱۴  |  کد خبر: ۳۳۴۷۸۴۵  |  منبع: تحلیلی خبری عصر اترک  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی