اخبار مرتبط

خواهید دید درباره ی برجام چه تصمیمی می گیرم!

دونالد ترامپ روز سه شنبه در جریان دیداری با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در کاخ سفید از اظهار نظر درباره آینده توافق اتمی ایران خودداری کرده است.

خواهید   به گزارش پارسینه، این نخستین دیدار محمد بن سلمان از واشینگتن از سال گذشته است که به ولیعهدی عربستان انتخاب شد. خبرگزاری رویترز می‌نویسد اگرچه اقدامات محمد بن سلمان برای کاهش وابستگی اقتصادی عربستان به نفت و همچنین مهار فساد مزمن اقتصادی در این کشور و اصلاحات، با استقبال غرب مواجه شده، اما شدت و پنهانی بودن برخوردها با مفاسد اقتصادی برخی سرمایه‌داران را نگران ساخته است.
ترامپ و ولیعهد عربستان بر تقویت روابط واشینگتن و ریاض تاکید کرده‌اند در حالی که این روابط در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما با تنش‌هایی همراه بود، امری که تا حدی به توافق هسته‌ای آمریکا و قدرت‌های جهانی با ایران باز می‌گشت.

بر اساس این گزارش، ترامپ که در کاخ سفید کنار محمد بن سلمان نشسته بود، گفت که «ما ظرف مدت کوتاهی دوستی خوبی به هم زده‌ایم» و در ادامه با اشاره به برخی آمارها از میزان فروش جنگ‌افزارهای آمریکایی به عربستان سعودی، گفت که این تحول زمینه رشد بازار کار در ایالات متحده را فراهم آورده است. خواهید 
وی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «روابط ما احتمالا هیچ زمان به اندازه الان خوب نبوده است و من فکر می‌کنم که حتی بهتر هم بشود. سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در کشورمان انجام شده که این به معنای کار برای کارگران ماست».

ترامپ و محمد بن سلمان هر دو در صدد محدود کردن نفوذ ایران در خاورمیانه هستند. وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه توافق هسته‌ای ایران را یک «توافق پر از عیب و ایراد» توصیف کرد و ترامپ نیز تاکید دارد که آمریکا از این توافق خارج خواهد شد مگر آن که تغییراتی در آن صورت گیرد.

ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: (زمان تمدید) توافق ایران یک ماه دیگر فرامی رسد... خواهید دید چه تصمیمی می گیرم.او اضافه کرد: ایران با آن بخش جهان یا (کل) جهان رفتار مناسبی نداشته، در ایران اتفاقات خیلی بدی می افتد.

باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز یکشنبه گفته بود که فکر می کند آقای ترامپ در ماه مه از برجام (توافق اتمی) خارج خواهد شد.

با این حال اروپایی ها در تلاش بوده اند برای نجات برجام فشارهای تازه ای بر ایران اعمال کنند. ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، روز دوشنبه از اتحادیه اروپا خواست تحریم های جدیدی را بر برنامه موشک های بالستیک ایران اعمال کند.

خبرگزاری رویترز هم روز ۱۶ مارس گزارش داده بود که بنا به سندی محرمانه آلمان، بریتانیا و فرانسه پیشنهاد کرده اند که اتحادیه اروپا برای فعالیت‌های موشکی و نقش ایران در سوریه تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کند. بنابه آن گزارش هدف قدرت‌های اروپایی از تحریم‌های تازه این است که آمریکا را مجاب کنند تا به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند.

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱  |  ساعت انتشار: ۲۱:۲۹  |  کد خبر: ۳۳۹۴۲۹۷  |  منبع: پارسینه  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار داغ