اخبار مرتبط

حریم خودت را حفظ کن  - ‏۱۳۹۷/۰۱/۲۷


نقش ضعف فرهنگی در شکل‌گیری مشکل ارزی/ردپای دشمنان در تخریب اقتصاد

اردبیل – نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اردبیل با اشاره به مباحث فرهنگی و تاثیر آن در اقتصاد تاکید کرد که بخشی از مشکلات ارزی اخیر در کشور ناشی از ضعف فرهنگی حوزه اقتصادی است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدحسن عاملی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه اردبیل اضافه کرد: فرهنگ، تاثیر بسیار عمیق در اقتصاد دارد و تمام کشورهای پیشرفته از طریق فرهنگ و مدنیت بزرگ به پیشرفت رسیده اند.

وی ادامه داد: احساس‌های جمعی و تقدیم سعادت جمعی بر رفاه فردی، پاکدستی، راست گویی، وفای به عهد، وجدان کاری، نظم و دقت در وقت، داشتن عرق ملی و کف نفس و واهمه قدسی از ستون های اصلی و رکن عظیم در اقتصاد بوده و سرمایه ای بالاتر از چاه های نفت است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با بیان اینکه اگر این عناصر فرهنگی نباشد؛ اقتصاد یک ملت فلج می شود، افزود: متاسفانه در هفته گذشته ضعف فرهنگی در تخریب اقتصاد ما، نقش بسیار منفی ایفا کرد.

ضعف فرهنگی در تخریب اقتصاد کشور نقش منفی ایفا کرد

وی تصریح کرد: دشمنان قسم خورده، دشمنانی که هیچ وقت خیر ما را نخواسته اند اعلام کردند که ریال ارزش خود را از دست می دهد و لازم است آن را به دلار تبدیل کنید و متاسفانه بعضی از ملت ما، سخن و پیشگویی دزد و دروغگو و قاتل را پذیرفته و برای تبدیل ریال به دلار، صف کشیدند.

عاملی با تاکید بر اینکه در دراز مدت، اختلال بازار ارز به ضرر خود تبدیل کنندگان است و فقط متمولین بزرگ از آن سود می برند، متذکر شد: در چنین شرایطی تقدیم روحیه سعادت جمعی بر رفاه فردی پادزهر است.

وی همچنین با اشاره به سفر خود به کشور ترکیه و شرکت در کنفرانس دو هزار نفری علویون که به نام اردبیلی ها و برای پرده برداری از دانشنامه موسوم به اردبیلی ها برگزار شد، بیان داشت: عرفان شرق ایران موسوم به مکتب خراسان، صدها سال پیش توسط ولی یکتاشی و شیخ صفی الدین اسحاق اردبیلی به آناتولی، بالکان و شامات منتقل شده و علویون طریقت خود را از درگاه صفویه و شیخ صفی، شیخ جنید، شیخ حیدر و شاه اسماعیل گرفته اند.

علویان آناتولی درصدد بازیابی هویت خود با طریقت صفویه هستند

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: در آن زمان ماهانه سه هزار نفر از آناتولی جهت عرض ارادت و تجدید پیمان با درگاه طریقت صفویه وارد اردبیل می شدند، گره خوردن این مکتب با آموزه های اهل بیت باعث نفوذ و گسترش محیرالعقول طریقت عرفانی آنها در آسیای صغیر آناتولی، بالکان، عراق و شامات شد و هنوز هم ادامه دارد.

وی عنوان کرد: در این راستا آنها در حرکتی خودجوش و ارزشمند درصدد بازیابی هویت خود از طریق جمع آوری اسناد و مدارک و شجره های ارتباطی با طریقت صفویه هستند و تا حال شجره های مفصلی جمع کرده اند. آنها می گویند «این اسناد، هویت ما هستند و ما نباید در آناتولی به چشم انسانهای بی هویت و بی ریشه شناخته شویم».

عاملی با اشاره به تقویت ارتباط علویان آناتولی با استان اردبیل و سفر هیئت های مختلف و علاقمندان به این استان اضافه کرد: مسافرت های اخیر آنها از ترکیه و اروپا به اردبیل، ظرفیت عظیم گردشگری و فرهنگی برای اردبیل است.

سفر علویان ترکیه و اروپا به اردبیل ظرفیت مهم گردشگری است

وی همچنین از ملاقات و مذاکرات خود با سفیر ایران در ترکیه و لزوم گسترش مراودات اقتصادی استان اردبیل با ترکیه خبر داد و افزود: در آینده نزدیک بعضی از تجار ترکیه به این استان سفر خواهند کرد.

خطیب جمعه اردبیل با اشاره به ملاقات خود با رئیس شورای دینی سازمان دیانت جناب اکرم کلش در ترکیه تاکید کرد که در این دیدار مصالح کلان امت اسلامی مطرح و نوع تعامل سازمان دیانت با علویون مورد بحث قرار گرفت.

وی به مناسبت سالروز شهادت شهید صیاد شیرازی و روز ارتش از مقام بلند و رفیع بزرگ افتخار نیروهای مسلح و از هیبت و صلابت و نقش استثنایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در امنیت کشور تقدیر کرد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۴  |  ساعت انتشار: ۱۵:۴۷  |  کد خبر: ۳۴۴۱۸۸۰  |  منبع: خبرگزاری مهر - اردبیل  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی