اخبار مرتبط

ورود ۶۴۸۱ خودرو لوکس خارجی قاچاق با سیستم بسته ثبت سفارش!/ رانت های میلیاردی که گمرک باید پاسخگو باشد

به گزارش الف در روزها و هفته های اخیر اخبار متعددی از ثبت سفارش و ترخیص غیرقانونی خودروهای خارجی از گمرکات کشور منتشر شده است. انتشار این نوع خبرها بدون این که در نهایت پاسخ های قانع کننده ای به آنها داده شود می تواند ضربه بزرگی به اعتماد عمومی نسبت به عملکرد سیستم اقتصادی بوجود آورد. بالطبع اگر چنین اتفاقی رخ نداده حتماً بایست گمرک در رسانه های عمومی مستندات خود را ارائه نماید و اگر چنین اتفاقی رخ داده بدون شک وزارت اقتصاد و گمرک باید در این زمینه پاسخگو باشند و متخلفان اقدامات خلاف قانون را به مراجع قضایی معرفی کنند.

به عنوان نمونه دیروز امیر خجسته نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: گمرک به طرق مختلف از زمین،‌ هوا و دریا واردات انجام می‌دهد و این واردات به صورت غیرقانونی از مبادی رسمی انجام می‌گیرد که کشور را فلج کرده است.

وی با یادآوری اینکه پیش‌تر گفته بود 5500 خودرو به صورت غیرقانونی و به وسیله جعل سفارش‌ها وارد کشور شده است، اظهار داشت: رئیس‌کل گمرک و وزیر اقتصاد و دارایی طبق روش معمول خود این رقم را تکذیب کرده و خلاف واقع دانستند.

خجسته با اعلام اینکه از هفته‌های پایانی سال گذشته تا به امروز 6481 خودرو از طریق ثبت سفارش غیرقانونی از گمرک ترخیص شده‌اند، گفت: مستندات قانونی این ثبت سفارش‌ها و ترخیص غیرقانونی وجود دارد و هر مرجعی که ادعای کذب بودن آن را می‌کند ما آماده‌ایم مدارک را ارائه دهیم.

یا هفته گذشته فرمانده انتظامی هرمزگان از انهدام باند قاچاق سازمان‌یافته خودرو و کشف 424 دستگاه خودرو خارجی قاچاق خبر داده بود. سرتیپ عزیزالله ملکی در جمع خبرنگاران افزود: اعضای این باند با همکاری نمایندگی 5 شرکت مشهور، با استفاده از اسناد جعلی اقدام به واردات خودرو از مبادی رسمی می‌کردند.

نکته جالب این جاست که سردار ملکی عنوان می کند که فعالیت جعل واردات غیر قانونی و فریب متقاضیان خودرو توسط این باند از سال 92 آغاز شده است.

به عبارتی فعالیت غیرقانونی واردات خودروهای خارجی از مبادی رسمی از پنج سال قبل صورت گرفته و هیچ برخوردی قانونی صورت نگرفته است.

بعد از انتشار این خبر گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: بنا بر اعلام گمرک شهید باهنر بندرعباس تشریفات گمرکی این خودروها قانونی بوده و به صورت قانونی به گمرک اظهار شده است.

اما نکته جالب این جاست برخلاف واکنش گمرک، 22 فروردین ماه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدصادق اکبری، رییس‌ کل دادگستری استان هرمزگان در خصوص انهدام باند سازمان‌یافته قاچاق خودروهای خارجی و توقیف 424 خودرو خارجی، گفت: تاکنون در این خصوص 7 نفر احضار شده و از آن‌ها تحقیقات لازم به‌عمل‌ آمده که برخی از این افراد با قرار قانونی وثیقه آزاد هستند. رییس‌ کل دادگستری استان هرمزگان گفت: تحقیقات حکایت دارد از اینکه افرادی با جعل اسناد گمرکی این تعداد خودرو را تاکنون به‌صورت غیرقانونی و قاچاق از مبادی رسمی وارد کردند.

البته اواخر اسفند ماه نیز بهرام پارسایی، عضو کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس گفته بود: در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش خودروهای خارجی، حدود ۱۹ هزار ثبت سفارش صورت گرفته که متاسفانه تعدادی از این خودروهای ثبت شده از گمرک ترخیص شده اند.

در نهایت باید گفت اینکه هر از گاهی اخباری از قاچاق کالا منتشر شود اما بدون اینکه افکار عمومی قانع شود دوباره بعد از مدتی خبر دیگری از این دست منتشر شود موجبات سلب اعتماد افکار عمومی از گمرک، وزارت اقتصاد، دولت و سیستم را به همراه خواهد داشت. ناگفته پیداست سود حاصل از قاچاق کالا به جیب عده ای فرصت طلب می رود و اگر درباره کالاهای دیگر وجود داشته باشد نابود کننده تولید ملی خواهد شد. از این رو ضرورت دارد تا مسئولان گمرک و وزارت اقتصاد برای یک بار هم که شده پاسخی قانع کننده درباره قاچاق خودروهای خارجی از مبادی رسمی بدهند و با متخلفان در هر سطح هستند برخورد قانونی شود.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۷  |  ساعت انتشار: ۱۱:۳۸  |  کد خبر: ۳۴۴۹۸۶۸  |  منبع: جامعه خبری الف  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی