اخبار مرتبط

بهره مندی از مشارکت مردمی و فناوری های نوین برای سازگاری باکم آبی

بجنورد- استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: تحقق سیاست های برنامه سازگاری با کم آبی نیازمند بهره مندی از مشارکت مردمی و فناوری های نوین در بخش های مختلف کشاورزی و صنعتی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا صالحی در دومین نشست شورای حفاظت از منابع آب خراسان شمالی اظهار کرد: فرهنگ استفاده درست و بهینه از منابع آب استان در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و شرب باید نهادینه شود چرا که با تکیه بر دستورعمل ها و مصوبات نمی توانیم به تنهایی این موضوع را مدیریت کنیم.

صالحی افزود: از فضاهای فرهنگی موجود برای ترویج فرهنگ کاهش مصرف آب و همراهی مردم برای برخورد با تخلفات این حوزه بهره مند شویم چرا که منابع آبی گذشته تجدید نخواهند شد و باید با وضعیت منابع آبی موجود برای آینده برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: برای پیگیری سیاست های استان همانند ایجاد تونل سبز در مبادی ورودی شهرها و گسترش فضاهای سبز باید گیاهانی کشت شود که نیاز آن ها به آب کم باشد و شهرداران به این موضوع توجه داشته باشند و تاکید می کنم اقدامات ما در چارچوب سیاست گذاری های نظام جمهوری اسلامی و بر اساس قوانین، دستور عمل ها و بخشنامه های دولت است.

وی با تاکید دوباره بر بهره مندی از دانش روز دنیا، تصریح کرد: اعتبارات استان باید به گونه ای هدایت شود تا ماشین آلات و فناوری های به کار رفته در بخش کشاورزی و صنعت به روزرسانی و از هدرفت منابع آبی در این بخش ها جلوگیری شود، همچنین سازمان های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان گزارشی مبنی بر این که چه نوع صنایع و کشت هایی باید در استان حمایت شود، ارائه دهند.

صالحی مطرح کرد: پیگیری برنامه کشت جایگزین باید به گونه ای باشد که با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، همراهی مردم را به دنبال داشته باشد و راهکارهای جبران خسارات این کشت جایگزین برای کشاورزان نیز احصاء شود چرا که ممنوعیت صرف، مشکلی را حل نمی کند و ما باید در کنار ممنوعیت، مشارکت مردم را هم داشته باشیم و با فرهنگ سازی، سیاست مصونیت از منابع آبی تعقیب شود.

رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان تاکید کرد: تمامی دستگاه های اجرایی مربوط به مصرف و تولید آّب باید دستورعمل ها و بخشنامه های کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را دنبال کنند و ضمن آشنایی با وظایف قانونی خود، برنامه های عملیاتی در استان ارائه دهند تا به دنبال آن مصرف آب، کاهش و بهره وری آن و درآمد مردم افزایش یابد.

در این نشست گزارشی از سوی شرکت آب منطقه ای استان درباره وضعیت چاه های مجاز و غیر مجاز آب، میزان آب ذخیره شده در پشت سدها و دشت های استان ارائه شد که استاندار اظهارکرد: در جلسه آینده گزارش آماری دقیق از تعداد حلقه های چاه غیر مجاز استان همراه با اعتبار مورد نیاز برای انسداد این چاه ها ارائه شود تا برنامه ریزی درستی برای حل این مشکل با در نظر گرفتن مباحث اجتماعی پیش بینی شود.

صالحی خطاب به اعضای حاضر در جلسه، بهره مندی از اعتبارات ملی را مهم ترین وظیفه مدیران دانست و تاکید کرد: باید دستورعمل های اجرایی برنامه سازگاری با کم آبی برای بهره مندی بیشتر از اعتبارات ملی احصاء شود و تاکید می کنم برای پیگیری درخواست های حوزه کاری خود تنها به نوشتن و مکاتبه اکتفا نکنید و در این راستا در جلسه آینده گزارشی از نحوه پیگیری و اجرایی شدن دستورات صادر شده در حوزه آب طی نشست هایی که با وزارت نیرو داشتیم، ارائه شود.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز گفت: با توجه به اهمیت موضوع آب، برنامه سازگاری با کم آبی با جدیت در سطح ملی پیگیری می شود چرا که کم آبی فراتر از بحران بوده و مقابله با آن نیازمند برنامه ریزی مستمر و مداوم است.

محمدحسین علی نیا افزود: با توجه به نگاه ویژه استاندار به موضوع آب، برنامه سازگاری با کم آبی قبل از دستورعمل کشوری در خراسان شمالی اعلام و پیگیری شد و بنا داریم تا دستورعمل و بخشنامه های کارگروه ملی متناسب با ظرفیت ها و وضعیت کنونی استان بومی سازی شود.

وی افزود: برای گسترش فرهنگ مصرف بهینه از منابع آبی، حضور رسانه ها به ویژه صدا و سیما باید پررنگ باشد و همچنین از روحانیون و ائمه جماعت می خواهیم برای ترویج این فرهنگ و هشدار و یادآوری موضوع کم آبی به مردم، به این قضیه ورود داشته باشند.

گفتنی است در این نشست همچنین برنامه ها و پروژه های شرکت های آب منطقه ای، آب و فاضلاب روستایی و شهری برای سازگاری با کم آبی، ارائه و وضعیت موجود استان در هر یک از بخش ها اعلام شد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۹  |  ساعت انتشار: ۲۲:۵۷  |  کد خبر: ۳۴۹۸۳۴۷  |  منبع: خبرگزاری مهر - خراسان شمالی  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی