اخبار مرتبط

کلیسای ننه مریم ارومیه ثبت جهانی شود

به گزارش خبرگزاری مهر، یونان بت کلیا یکشنبه شب در جریان دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی افزود: کلیسای ننه مریم ارومیه یکی از مهم ترین کلیساهای استان، کشور و جهان است و براساس تاریخ نهفته در این کلیسا می توانیم با بهره مندی از جوامع بین المللی این کلیسا را به ثبت جهانی برسانیم.

وی با اشاره به ارزش تاریخی این کلیسا خاطرنشان کرد: امیدوارم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این زمینه اهتمام ویژه داشته باشد.

بت کلیا با قدردانی از تلاشهای اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: در طول سالهای اخیر تلاشهای اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان در حفاظت و نگهداری آثار تاریخی بسیار مشهود و قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: حفاظت و نگهداری آثار تاریخی کشور بویژه کلیسای قدیمی نشان از ارزش و احترامی است که دولت و نظام جمهوری اسلامی به پیروان ادیان الهی گذارده و بایستی این موضوع به جهانیان اطلاع رسانی شود.

نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی گفت: بعضی از غارتگران آثار تاریخی به اشتباه اقدام به تخریب آثار تاریخی کشور می کنند که متاسفانه بازتاب بین المللی خوبی ندارد و باید در مقابل اقدامات اینگونه افراد ایستاد.

بت کلیا اضافه کرد: من بعنوان یک شهروند، یک ایرانی و یک نماینده مجلس آماده ام تا هیچ تلاشی برای حفاظت و نگهداری آثار تاریخی دریغ نکرده و در صورت اعلام نیاز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگیر موارد خاص و ویژه از طریق مجلس شورای اسلامی باشم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از حضور نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع حفاظت و صیانت از آثار تاریخی بویژه اماکن مذهبی که کلیساها نیز جزو آنهاست از برنامه های اصلی این اداره کل است.

جلیل جباری عنوان کرد: همه ی این بناها هویت ملی ماست و همه آثار تاریخی برای ما اولویت داشته و حساسیت ویژه ای برای حفاظت و مرمت آثار موجود در استان داریم.

وی یادآور شد: ما از طریق یگان حفاظت نظارت ویژه ای به آثار تاریخی استان داریم اما بدلیل تعدد و بعد مسافت آثار موجود استان نیازمند همکاری افراد بومی و ایفای نقش در صیانت از اینگونه آثار هستیم.

جباری گفت: ما درهمه شهر و اکثر روستاها استان انجمن میراث فرهنگی داریم اما پیشنهاد می شود انجمن با محوریت حفاظت از آثارتاریخی ارامنه و آشوریان تشکیل شده و ما را در امر خطیر حفاظت همراهی کنند.

وی افزود: آماده ایم تا به منظور معرفی کلیساها و ابنیه تاریخی مربوط به آشوریان و ارامنه استان بروشورهایی را به زبانهای زنده دنیا تهیه کنیم و امیدواریم کارشناسان و مطلعین آشوری و ارامنه در این امر به ما کمک کنند.

در این دیدار مقرر شد تمامی اقدامات حفاظتی و مرمتی آثار تاریخی مربوط به آشوریان با هماهنگی انجمن آشوریان ارومیه صورت گرفته و جلسات متعدد در این زمینه برگزار شود.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۰  |  ساعت انتشار: ۳:۳۴  |  کد خبر: ۳۴۹۸۶۷۴  |  منبع: خبرگزاری مهر - آذربایجان غربی  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی