اخبار مرتبط

واگذاری ۴ دانش فنی ارقام اصلاح‌شده جدید زراعی به بخش خصوصی

مراسم امضای قراردادهای انتقال دانش فنی تولید بذرهای اصلاح شده جدید زراعی به بخش خصوصی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، گودرز نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در افتتاحیه مراسم واگذاری تعدادی از دستاوردهای تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ضمن قدردانی از حضور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری در مزرعه تحقیقات غلات این موسسه،به توضیح چگونگی تولید ارقام جدید زراعی در فرآیندهای به نژادی پرداخت. وی با ذکر تاریخچه ای از تحولات ساختاری این موسسه از سال ۱۳۰۹ به بعد، بیان داشت از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ۲۲۰ رقم زراعی و باغی توسط محققان این موسسه به کشاورزان معرفی شده است و فرآیند معرفی ارقام جدید در سال های گذشته شتاب بیشتری گرفته ؛ به طوری که میانگین تعداد معرفی رقم در دهه‌های گذشته از ۱.۶ دهم در سال به ۱۵ رقم در سال ۹۵ رسیده و بالاترین رکورد در سال گذشته با معرفی ۱۹ رقم جدید زراعی به ثبت رسیده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه این سازمان تاکنون ۲۴۰ دانش فنی تحقیقات کشاورزی خود را به بخش خصوصی واگذار کرده، به تشریح برنامه های به نژادی وزارت جهاد کشاورزی، بخش خصوصی و در همکاری با پروژه های بین المللی پرداخت.

اسکندر زند، معرفی سالانه ۱۶ رقم جدید زراعی را از دستاورد مهم پژوهشی این سازمان در ارتباط با جامعه کشاورزان برشمرد و افزود: هم اکنون برنامه‌های به نژادی غلات در موسسه‌های تحقیقاتی سازمان با در اختیار داشتن بهترین ذخایر ژنتیکی از مراکز تحقیقاتی ملی و  بین‌المللی دنیا  بر روی ۲۷۰۰ لاین  و در قالب ۲۴۰ پروژه تحقیقاتی در حال اجرا است.

وی در زمینه افزایش تعامل با بخش خصوصی  از ورود شرکت‌های دانش بنیان به عرصه تحقیقات تولید ارقام اصلاح شده جدید زراعی، برای اولین بار در دولت یازدهم خبر داد و به ثمر رسیدن ۲۸ رقم جدید زراعی را از دستاوردهای مهم این سازمان در حمایت از شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی دانست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به انعقاد پروژه مهم بین المللی در زمینه ارتقای بهره وری نظام های زراعی گندم بنیان در همکاری با موسسه تحقیقات بین المللی سیمیت خاطر نشان ساخت: برای اجرای این پروژه ۱۸۵۰ لاین گندم زمستانه و بهاره در زمینه زراعت دیم و آبی از مجموع خزانه های ژنتیکی دنیا گردآوری شده است تا با غنی سازی ژرم پلاسم تولید ارقام با عملکرد بالا همراه با به گزینی صفات زراعی شتاب بیشتری به خود گیرد.

وی با تاکید بر این مطلب که ایران در زمینه تحقیقات تولید بذر گندم  جزو کشورهای پیشرفته دنیا محسوب می شود خاطر نشان ساخت:در پروسه تولید بذر به طور کامل خودکفا هستیم و امیدواریم  با اجرای پروژه های به نژادی غلات در تامین امنیت غذایی بیش از پیش بدرخشیم.

زند استان البرز را قطب علم و فناوری دانست و ضمن قدردانی از استاندار البرز، در توجه به بخش کشاورزی، رشد علم و فناوری به ویژه در ارتباط با موسسه های تحقیقاتی تابعه سازمان که در این استان مستقر هستند را خواستار شد.

استاندار کرج با بیان اینکه کشاورزی برای استان البرز از حیث داشتن اراضی مستعد کشاورزی و وجود کشاورزان پیشرو یک فرصت تلقی می شود، از رویکرد سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در توسعه کشاورزی دانش بنیان تشکر کرد.

محمد علی نجفی استقرار بیش از ۱۰ موسسه تحقیقات کشاورزی در استان را از دیگر فرصت های استان البرز نام برد ویادآور شد استانداری البرز از تحقیقاتی که در جهت بهینه سازی مصرف آب و استفاده از پساب های صنعتی در کشاورزی اجرا شود استقبال می کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پس از بازدید از مزرعه تحقیقات غلات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در مراسم واگذاری دستاوردهای تحقیقاتی سازمان به بخش‌خصوصی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

سورنا ستاری، رویکرد سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی را در تجاری سازی تحقیقات مرز علم تحسین برانگیز خواند و بیان داشت: واگذاری دانش فنی تحقیقات کشاورزی در بهره‌مند ساختن جامعه از نتایج تحقیقات کشاورزی، شیوه فوق العاده‌ای است و لازم می دانم در این زمینه از تلاش های دکتر زند در زمینه تدوین ضوابط و تسهیل امور تجاری سازی تحقیقات تشکر کنم.

ستاری با تاکید بر استمرار حمایت‌های معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم علاوه بر به پایان رساندن پروژه‌های قبلی، پروژه‌های جدیدی را در همکاری با این سازمان آغاز کنیم و اعتقاد داریم رسالت تحقیقات در بخش کشاورزی تزریق تکنولوژی به زندگی روزمره مردم است که امروز در این مراسم شاهد نمونه ای از تحقق این مهم  هستیم.

در ادامه مراسم انتقال ۴ دانش فنی با عنوان قرارداد واگذاری انحصاری و موقت دانش فنی تولید و تکثیر بذر گندم دوروم رقم دهدشت از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، واگذاری موقت دانش فنی تولید و تکثیر بذر پنبه رقم حکمت از سوی موسسه تحقیقات پنبه کشور، واگذاری امتیاز تولید بذر گندم نان آبی رقم بهاران، واگذاری انحصاری و موقت دانش فنی تولید و تکثیر بذر گندم نان رقم ریژاو با حضور روسای موسسه‌های تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و نمایندگانی از بخش خصوصی به امضا رسید.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۹:۵۴  |  کد خبر: ۳۵۵۹۱۸۴  |  منبع: خبرگزاری ایلنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی