اخبار مرتبط

لبنان و عراق بیانیه اتحادیه عرب درباره یمن را تایید نکردند

جهان > غرب آسیا - همشهری آنلاین:
لبنان و عراق در جلسه فوق العاده اتحادیه عرب که در خصوص وضعیت یمن تشکیل شده بود، بیانیه نهایی این نشست را تایید نکردند.

به گزارش روز جمعه شبکه خبری «روسیا الیوم»، در بیانیه نهایی این نشست اتحادیه عرب که روز پنجشنبه در قاهره تشکیل شد، عملیات نظامی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان بطور ضمنی در بندر الحدیده تایید و در آن خواسته شده بود تا به درخواست حمایت از دولت «عبدالربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن بخصوص در عملیات بندر الحدیده پاسخ داده شود، اما لبنان با عدم تایید این بیانیه بر موضعگیری های پیشین خود در حفظ وحدت یمن تاکید کرد.

عراق نیز با رد دخالت نظامی در بحران یمن خواستار گفت و گوی سیاسی میان طرف های یمنی شد و تلاش های نماینده سازمان ملل در امور این کشور را در راستای تشکیل دولت وحدت ملی با حضور همه طیف های یمنی تایید کرد.

میانجیگری های سازمان ملل برای جلوگیری از حمله ائتلاف خودخوانده عربستان به بندر الحدیده در غرب یمن راه به جایی نبرده و این ائتلاف متجاوز روز چهارشنبه حمله به این بندر را آغاز کرد، حمله ای که می تواند نتایج فاجعه بار انسانی به همراه داشته باشد.

با گذشت بیش از سه سال از حمله ائتلاف عربی به یمن که منجر به جان باختن 11 هزار یمنی و تخریب زیرساخت‌های این کشور فقیر عربی شده و در حالیکه صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) هشدار داده که جان بیش از 300 هزار کودک یمنی در معرض تهدید جدی قرار دارد، ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در روزهای گذشته عملیات گسترده ای را برای تصرف بندر الحدیده ترتیب داده است.

به گفتۀ سازمان‌های فعال در امور بشردوستانه، بندر الحدیده مسیری حیاتی برای تإمین بیش از ۷۰ درصد از مواد غذایی، کالاهای اساسی و تجهیزات درمانی جنگ زدگان یمن است. در چنین وضعیتی، منابع دیپلماتیک و سازمان های فعال در امور بشردوستانه نسبت به نابودی این بندر به عنوان اصلی‌ترین نقطه ورود کمک به جنگ زدگان یمنی و همچنین به خطر افتادن جان میلیون‌ها انسان در پی حملات و بمباران‌ آن، هشدار داده‌اند. برآورد می‌شود دست‌کم ۲۵۰ هزار تن در جریان عملیات حمله به بندر الحدیده کشته شوند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۶  |  ساعت انتشار: ۱۷:۳۱  |  کد خبر: ۳۶۲۷۵۹۲  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل