اخبار مرتبط

الحدیده و تلاش ناکام جریان رسانه ای ضد یمنی

کنترل بندر الحدیده از آغاز تهاجم نظامی ائتلاف به رهبری عربستان از ششم فروردین سال 1394، در اختیار نیروهای جنبش مقاومت مردمی یمن بوده و تلاش کشورهای عضو ائتلاف برای اشغال این بندر از آن زمان تا کنون با وجود محاصره دریایی، زمینی و هوایی و بمباران های مکرر به شکست انجامیده است.

بندر الحدیده در استان الحدیده، در حاشیه دریای سرخ و در فاصله 265 کیلومتری صنعا پایتخت یمن قرار دارد و به خاطر وضعیت جغرافیایی خاص و برخورداری از نوار ساحلی 300 کیلومتری در دریای سرخ، نقش کلیدی و مضاعفی یافته و پس از بندر عدن، دومین نقطه کانونی تجارت بین المللی کشور یمن محسوب می شود.

این بندر 600 هزار نفری، از زمان آغاز مناقشه محل دریافت بیش از 70 درصد کمک های بین المللی و ورود کالاهای اضطراری برای مردم جنگ زده یمن بوده، اما ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان ادعا می کند، نیروهای مقاومت مردمی یمن از طریق این بندر سلاح های ارسالی را دریافت می کنند و با اتکا بر همین ادعا، ائتلاف متجاوز از چهارشنبه هفته گذشته به رغم هشدار جامعه جهانی نسبت به کشته شدن 250 هزار یمنی، حمله همه جانبه ای را برای بیرون راندن جنبش انصارالله از الحدیده و اشغال آن آغاز کردند.

** حمله به الحدیده و شو رسانه های وابسته به ائتلاف

رسانه های وابسته به جریان ائتلاف ضد یمنی از جمله العربیه که طی چهار سال گذشته همواره با انعکاس گزارش های یکطرفه، درصدد ارائه تصویری غیر واقعی و بزرگنمایی موفقیت های نیروهای متجاوز به یمن بوده اند، این بار نیز با راه اندازی یک شو، به خبر سازی و طرح ادعا در مورد بیرون راندن جنبش انصارالله از بندر الحدیده و تصرف فرودگاه این بندر پرداختند.

شبکه تلویزیونی خبری العربیه روز گذشته (شنبه) در گزارشی از تصرف فرودگاه الحدیده و آغاز مین زدایی از این فرودگاه توسط نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان خبر داد.

حتی برخی رسانه های وابسته به ائتلاف، در استمرار دروغ پردازی خود و بازی روانی، چنانکه محمد الشریف معاون فرودگاه های سازمان هواپیمایی یمن تصریح کرد، به پخش تصاویر منتشر شده از داخل فرودگاه الحدیده در سال 2016 میلادی که توسط نهادهای یمنی برای گزارش نقض قوانین بین المللی کشورهای متجاوز به سازمان ملل و سازمان بین المللی هوانوردی ICAO ارائه شده بود، متوسل شدند.

به رغم شدت یافتن تبلیغات رسانه های وابسته به ائتلاف ضد یمنی در مورد تصرف فرودگاه الحدیده، شبکه تلویزیونی خبری الجزیره با انتشار تصاویری، نقشه این رسانه ها را نقش بر آب ساخت و با انتشار تصاویری، از استقرار نیروهای جنبش انصار الله در داخل و اطراف این فرودگاه خبر داد.

همچنین خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد، نیروهای ائتلاف در تلاش برای محاصره ساختمان فرودگاه الحدیده هستند، اما به پیشروی قابل ملاحظه ای دست نیافته اند.

در این حال محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن ضمن تکذیب ادعای تصرف بندر و فرودگاه الحدیده تصریح کرد، نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در پی مقاومت جنبش مردمی یمن مجبور به عقب نشینی شده اما برای پوشاندن شکست و ناکامی خود، به جنگ روانی و رسانه ای روی آورده اند.

همچنین عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله از سردرگمی نیروهای متجاوز در ساحل غرب یمن خبر داد.

به گفته ضیف الله الشامی عضو شورای سیاسی انصارالله یمن، متجاوزان به رغم پشتیبانی نامحدود آمریکا و انگلیس در حال دست و پازدن در ساحل غربی یمن هستند.

وی همچنین به کشته شدن تعدادی از مزدوران ائتلاف و نیز خسارت به 25 دستگاه از ادوات سنگین متعلق به آنان اشاره کرد.

الشامی افزود: یگان های موشکی ارتش و کمیته های مردمی با شلیک یک فروند موشک قاهر به تجمع مزدوران ائتلاف متجاوزان، در بخش الدریهمی استان الحدیده شمار زیادی از آنان را به هلاکت رسانده اند.

عضو شورای سیاسی انصارالله یمن اظهار داشت: متجاوزان با هر پیشروی، ناچار هستند آن مناطق را ترک و عقب نشینی کنند زیرا با مقاومت جدی ارتش و کمیته های مردمی امکان ثتبیت مواضع خود را ندارند.

وی افزود: ارتش و کمیته های مردمی و ملت یمن امروز بسیار قوی تر از دوران پیش از حمله متجاوزان هستند و دشمنی متجاوزان قدرت و صلابت آن ها را افزایش داده است.

** جان بیش از 2 میلیون یمنی در الحدیده در خطر است

تجاوز نظامی نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن که با چراغ سبز آمریکا و حمایت چند کشور عربی و غربی آغاز شد، افزون بر خسارات چند صد میلیارد دلاری به زیرساخت های این کشور، به گزارش اخیر طه المتوکل وزیر بهداشت عمومی و مسکن یمن سبب مرگ 11 هزار و مجروح شدن 22 هزار و 215 هزار نفر مردم این کشور شده است.

با وجود این خسارت ها و تلفات جبران ناپذیر تحمیلی به مردم یمن، سازمان بهداشت جهانی امروز (یکشنبه) هشدار داد که حمله نیروهای ائتلاف سعودی به بندر الحدیده، زندگی 2 میلیون و 600 هزار نفر را به خطر می اندازد.

به گزارش شبکه الجزیره، تیدروس ادهانوم رئیس سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای با اشاره به تشدید درگیری در اطراف الحدیده، نسبت به عواقب خطرناک آن بر زندگی، بهداشت و رفاه دو میلیون و 600 هزار یمنی ساکن این شهر و اطراف آن و در سطح وسیع تر مردم یمن هشدار داد.

همچنین سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی هشدار داد، عملیات نظامی در بندر الحدیده، عواقب ویرانگری بر غیر نظامیان دارد.

این سازمان در گزارش خود از طرف های درگیر خواست با توقف خشونت، خسارت به غیر نظامیان را تقلیل داده و به خانواده ها فرصت فرار به مکان های امن را بدهند تا نیروهای امداد رسان بتوانند به آنان در سراسر یمن کمک های لازم را ارسال کنند.

سازمان حمایت از کودکان یمن (السیاج) نیز با صدور بیانیه ای از طرف های درگیر خواست زمینه خروج غیرنظامیان تحت محاصره در روستای الدریهمی را که بیشتر افراد آن کودک و زن هستند، فراهم و به غیرنظامیان آسیب دیده از جنگ کمک کنند.

** نماینده سازمان ملل از انصارالله چه می خواهد؟

در این حال، با وجود شدت گرفتن جنگ در یمن بویژه در بندر الحدیده، تلاش های سازمان ملل برای میانجی گیری و فروکش کردن جنگ در این کشور ادامه دارد.

مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل متحد روز گذشته (شنبه) به منظور دیدار با مقامات جنبش انصارالله و متقاعد کردن این جنبش برای عقب نشینی از بندر الحدیده وارد صنعا شد.

وی چهارشنبه هفته گذشته و پیش از نشست غیرعلنی فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل در مورد یمن، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت غیر نظامیان بندر الحدیده، از طرف های درگیر در این کشور خواست که خویشتندار باشند.

خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی، به دیدار امروز مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن با جنبش انصارالله پرداخته و اعلام کرد، وی در این دیدار به انصارالله پیشنهاد داده تا الحدیده برای دور ماندن از حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان زیر نظارت سازمان ملل قرار گیرد.

پیشنهاد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن با مخالفت محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله مواجه شد و وی در گفت وگو با شبکه المیادین این پیشنهاد را طرحی غیرمنطقی و مخالف با قوانین سازمان ملل و منشورهای بین‌المللی دانسته و اظهار داشت، موضوع انتقال مدیریت بندر الحدیده به سازمان ملل در مذاکرات مطرح نیست.

به هر روی، استمرار جنگ افروزی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن، افزون بر وخیم تر شدن شرایط انسانی، افق های دستیابی به صلح را در این کشور پس از چهار سال درگیری تیره می سازد.

به باور تحلیلگران، صلح در یمن از کانال راه حل های نظامی عبور نمی کند و به طور قطع تداوم تلاش های سیاسی و پایان تهاجم نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان، می تواند به نگرانی جامعه جهانی از آینده یمن بکاهد.

 


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۷  |  ساعت انتشار: ۱۹:۳۴  |  کد خبر: ۳۶۳۰۵۲۷  |  منبع: افکار نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی