اخبار مرتبط

گاردین: هم ‌دستی غرب در بحران یمن رو شده است

لندن – ایرنا – روزنامه گاردین روز دوشنبه در سرمقاله خود نوشت: اگر زمانی همدستی غرب در حملات یمن قابل‌انکار بود اتفاقات اخیر در بندر الحدیده همه‌چیز را رو کرده است.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی در این یادداشت آورده است: حمله نظامی ائتلاف به رهبری عربستان و امارات در بندر الحدیده، به بیشتر شدن عمق بدترین بحران انسانی در جهان انجامیده است؛ چراکه 70 درصد از واردات یمن از طریق این بندر انجام می‌گیرد که اخیراً مورد یورش قرار گرفت.
این نشریه افزود:انگلیس و فرانسه از عربستان سعودی خواستند تا این حمله را صورت ندهد. آمریکا هم درخواست امارت برای مین‌روب را رد کرد اما یک مقام اماراتی اظهار داشت که عدم کمک نظامی به معنای آن نیست که گفته شود این حمله صورت نگیرد.
گاردین درادامه عنوان کرد که ائتلاف عربستان این حملات را با تسلیحات و آموزش نظامی انگلیس، آمریکا و فرانسه انجام داده است.مقامات آمریکا و انگلیس در اتاق فرمان این حملات حضور داشتند و به گفته نشریه فیگارو مستشاران فرانسه نیز در خاک یمن حاضر بودند.
این نشریه افزود که همکاری نظامی غرب و ائتلاف عربستان تحت پوشش همکاری‌های دیپلماتیک صورت گرفته است.
گاردین نوشت: جمعه گذشته، انگلیس و آمریکا جلوی اقدام سوئیس برای به جریان انداختن بیانیه شورای امنیت سازمان ملل که خواستار آتش‌بس بود را گرفتند.در همین رابطه، «اندرو میشل» وزیر سابق توسعه بین‌الملل انگلیس می‌گوید که لندن به‌عنوان پای ثابت مسائل یمن در شورای امنیت سازمان ملل، همواره رویکردی به سود عربستان اتخاذ کرده است.
این نشریه انگلیسی یادآور شد که جنگ یمن تاکنون زندگی ده‌ها هزار نفر را گرفته است و افراد بسیار بیشتری درمعرض خطرزندگی می‌کنند. قانون بین‌الملل همه را ملزم می‌کند که کمک‌های بشردوستانه را بدون محدودیت فراهم کنند اما اکنون نهادهای کمک‌رسان از الحدیده گریخته‌اند و اکنون 22 میلیون یمنی نیاز به کمک دارند و 8 میلیون در معرض گرسنگی شدید هستند.
گاردین در ادامه عنوان کرد: به نظر می‌رسد این حمله تلاشی بود برای جلوگیری از ارائه یک طرح صلح از سوی «مارتین گریفیث» نماینده سازمان ملل که قبلاً هشدار داده بود حمله به الحدیده می‌تواند صلح را از میز مذاکره کنار بزند. او قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد را در جریان آخرین تحولات قرار دهد.
این نشریه اضافه کرد: «لیز گراند» هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه در سازمان ملل گفته است که گفت‌وگوها درباره الحدیده به‌خوبی پیشرفت کرده است. اما حتی اگر گریفیث بتواند به توافقی برسد، احتمال اجرای آن کم است.
گاردین در پایان این یادداشت بااشاره به تداوم بحران دریمن افزود که این مساله خشم وبدبینی درقبال غرب و گفتمان حقوق بشر و قانون بین‌الملل را افزایش داده است. اگر همدستی غرب در حملات یمن قابل ‌انکار بود تحولات اخیر همه‌چیز را رو کرده است.
ائتلاف خود خوانده عربی به سرکردگی عربستان و امارات چهارشنبه (23خرداد) به‌رغم هشدارهای بین‌المللی درباره وخامت اوضاع انسانی، حملات گسترده‌ای را برای اشغال بندر الحدیده در غرب یمن آغاز کرد که تاکنون با مقاومت نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور روبه‌رو شده است.
الحدیده دومین بندر بزرگ یمن در دریای سرخ تنها راه ارتباط دریایی مردم تحت محاصره این کشور با جهان خارج و همچنین تنها گذرگاه ورودی کمک‌های بشردوستانه به یمن است.
عربستان از روز ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگردان رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 14 هزار یمنی بی‌گناه و ویرانی این کشور شده است.
اروپام ** هـ ن **1590

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۸  |  ساعت انتشار: ۱۶:۵۸  |  کد خبر: ۳۶۳۳۷۳۶  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی