اخبار مرتبط

سعودی‌ها و اماراتی‌ها حکومت‌های دست‌نشانده در منطقه می‌خواهند/ سه اقدام فوری برای حل بحران یمن

سفیر اسبق ایران در آلمان تاکید کرد: سعودی‌ها و اماراتی‌ها حکومت دست‌نشانده در یمن و سایر کشورهای منطقه مثل قطر و لبنان می‌خواهند. این سیاست جواب نمی‌دهد.

به گزارش ایلنا، مناظره سیاسی شبکه تلویزیونی بین‌المللی چین در آمریکا با موضوع بحران یمن، جنگ در بندر الحدیده و راه حل عبور از بحران، با حضور جرمی تیلور مشاور شورای پناهندگان دولت نروژ، سلمان انصاری رئیس کمیته روابط عربستان و آمریکا، سما الحمدانی تحلیلگر اهل یمن و سید حسین موسویان سفیر پیشین ایران در آلمان برگزار شد.

متن این مناطره به شرح زیر است:

مجری: جنگ در بندر الحدیده وارد مرحله حساسی شده. اهمیت موضوع چیست؟

الحمدانی: ۶۰۰ هزار نفر در الحدیده زندگی می‌کنند. از آنها خواسته شده که آنجا را تخلیه کنند اما امکانات تخلیه را ندارند. بدترین وضعیت انسانی را داریم چون اکثر کمک‌های انسانی از این بندر می‌آید. جنگ الحدیده می‌تواند دو ماه طول بکشد تا برنده یا بازنده معلوم شود اما نهایتا مردم بیچاره یمن بازنده هستند. مشکل این است که هیچ یک از طرف‌های درگیر دنبال راه‌حل سیاسی نیستند.

ایران برای حل بحران یمن جدی است، اروپا حسن نیت دارد اما عربستان علاقه‌ای برای حل بحران ندارد

مجری: آقای موسویان! چه راه حل سیاسی برای این بحران وجود دارد؟

موسویان: قطعا حل بحران یمن از مسیر نظامی ممکن نیست و تنها راه‌حل سیاسی دارد. راه حل سیاسی هم ممکن است اگر طرف‌های درگیر جدی باشند. دلیل من هم مذاکرات اخیر چهار کشور اروپایی با ایران است که اروپایی‌ها آن را مثبت ارزیابی کرده و علنا گفته‌اند که پیشرفت داشته و راه‌حل سیاسی را هم ممکن می‌بینند. من معتقدم که ایران جدی و آماده است، اروپا هم حسن نیت دارد اما ائتلاف نظامی به رهبری عربستان که با حمایت آمریکا شکل گرفته، علاقه و اراده‌ای برای راه حل سیاسی ندارند.

مجری: آقای انصاری! شما شنیدید که ایران آماده کمک به راه‌حل سیاسی است. آیا شما فکر می‌کنید عربستان آماده است؟

انصاری: اولا که مسایل خاورمیانه هیچ ربطی به ایران ندارد و ایران بخش از مشکل در خاورمیانه است و نه راه‌حل مشکلات. لذا ایران نباید در موضوع صلح یمن جایگاهی داشته باشد. ثانیا عربستان قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل را اجرا کرد برای خروج حوثی‌ها. ائتلاف به رهبری عربستان تاکنون موفق شده ۸۰ درصد خاک یمن را از اشغال حوثی‌ها آزاد کند. سازمان ملل برای صلح تلاش کرد اما حوثی‌ها همکاری نکردند. عربستان ۱۶ میلیارد دلار کمک انسانی در سه سال گذشته به یمن کرده است.

سعودی‌ها می‌گویند ایران اساسا نباید در منطقه باشد

مجری: اقای موسویان پاسخ شما به مطالب انصاری چیست؟

موسویان: اولا، مطلبی که آقای سلمان انصاری گفت در واقع موضع سعودی‌ها است که می‌گویند ایران اساسا نباید در منطقه باشد تا ما بتوانیم هر کاری دل‌مان می‌خواهد در منطقه انجام دهیم؛ به یمن حمله نظامی کنیم، به لیبی حمله نظامی کنیم، نخست‌وزیر قانونی لبنان را به گروگان بگیریم و بتوانیم هر دخالتی در سایر کشورها بکنیم و ایران هم نباید ممانعت کند.

۳۰ هزار غیرنظامی در یمن در یکسال کشته شده‌اند

ثانیا، امروز ۲۳ میلیون نفر از مردم یمن به شدت نیازمند کمک‌های انسانی هستند. براساس گزارش سازمان ملل، بزرگترین فاجعه انسانی در یمن رخ داده است. دلیل آنهم این است که ائتلاف به رهبری عربستان سه سال است که شبانه‌روز و بدون توقف مردم بیچاره یمن را بمباران کرده و می‌کند. فقط در یکسال گذشته ۳۰ هزار غیرنظامی در یمن کشته شده‌اند.

ائتلاف نظامی سعودی - اماراتی عمدا مراکز غیرنظامی یمن را بمباران کرده است

ثالثا، عفو بین‌الملل جمع‌بندی خود را رسما اعلام کرد که ائتلاف نظامی سعودی - اماراتی در سه سال گذشته عمدا مراکز غیرنظامی مثل مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها و تاسیسات جاده‌ای و حمل و نقلی را بمباران کرده تا بحران ایجاد کند. این گزارش رسمی عفو بین‌الملل است که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان با هدف ایجاد بحران انسانی، عمدا مراکز غیرنظامی در یمن را بمباران کرده و می‌کند.

مجری: گزارش سازمان ملل می‌گوید که بلوکه شدن بندر الحدیده می‌تواند ۱۰ میلیون نفر را گرفتار قحطی کند. نظر شما چیست؟

تیلور: ما جدا با یک بحران انسانی موجه هستیم. شهروندان گرفتار جنگ هستند و به خاطر محاصره، دسترسی به نیازهای انسانی ندارند. بندر الحدیده شرایط را بدتر خواهد کرد چون محاصره تنگ‌تر و دسترسی به کمک‌‌های انسانی سخت‌تر خواهد شد.

مجری: گزارش‌ها معتبر می‌گوید که اماراتی‌ها زندانی‌ها را شکنجه می‌کنند اما پنتاگون می‌گوید شواهدی وجود ندارد.

الحمدانی: نقض حقوق‌بشر و شکنجه زندانیان توسط نیروهای مورد حمایت اماراتی و سعودی اتفاق افتاده است. بخش عمده یمن از دست حوثی‌ها آزاد شده منتهی این بدان معنی نیست که بخش‌های آزاد شده در وضع خوبی هستند. شکنجه‌ها در همین مناطق رخ داده است. نکته دوم اینکه مبلغ زیادی پول برای کمک‌های انسانی روانه یمن شده اما به دست مردم نرسیده و معلوم نیست که کجا رفته است. عربستان و امارات سرمایه‌گذاری سنگینی در راه‌اندازی جنگ یمن کرده‌اند و می‌خواهند بهر قیمتی این جنگ را ببرند. نماینده سازمان ملل باید جنگ در الحدیده را متوقف کند.

مجری: آقای انصاری! نظر شما در مورد شکنجه زندانیان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

انصاری: این گزارش‌ها را شبکه الجزیره منتشر کرده که وابسته به رژیم قطر است و معتبر نیست. امارات کار بزرگی در کمک به آزادی یمن از دست اشغالگران کرده است. فقط چند روز پیش امارات و عربستان، ۳/۱ میلیارد دلار برای کمک‌های انسانی به یمن دادند.

گزارش‌های سازمان ملل درباره یمن سند روشنی است که عربستان دروغ می‌گوید

مجری: آقای سفیر! گزارش‌هایی هم داریم که حوثی‌ها از بچه‌ها به عنوان سرباز در جنگ استفاده می‌کنند. یونیسف گفته که دو هزار و ۱۰۰ کودک مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آیا شما چیزی می‌دانید؟

موسویان: من اطلاع ندارم اما نقض حقوق‌بشر و استفاده از کودکان در جنگ توسط هر یک از طرفین که باشد قاطعانه محکوم است و همه باید برای جلوگیری از هر اقدام ضد حقوق‌بشری اعم از شکنجه یا بهربرداری از کودکان همکاری کنند. اما اگر ادعای آقای سلمان انصاری درست باشد که ۸۰ درصد یمن از دست حوثی‌ها آزاد شده، ۱۶ میلیارد دلار کمک انسانی داده شده و اوضاع انسانی در ۸۰ درصد خاک یمن بهبود یافته، پس چرا سازمان ملل می‌گوید که شاهد بزرگترین فاجعه انسانی در یمن هستیم، ۲۳ میلیون نفر یعنی ۷۵ درصد مردم یمن به کمک‌های انسانی نیاز فوری دارند، حدود ۱۰ میلیون نفر در آستانه قحطی و گرسنگی مطلق هستند؟ گزارش‌های سازمان ملل سند روشنی است که عربستان دروغ می‌گوید.

مجری: خانم الحمدانی نظر شما چیست؟

الحمدانی: این بحثی که امروز در مورد دیدگاه‌های عربستان و ایران در این مناظره شاهد هستیم، واقعیت صحنه یمن است که مردم یمن گرفتار آن هستند. جنگ عربستان علیه یمن پای نیروهای خارجی به یمن را بازکرده است و حرف مردم یمن این است که ما کمک انسانی نمی‌خواهیم ما را رها کنید تا خودمان کشورمان را بسازیم. حوثی‌ها هم از کودکان در جنگ استفاده کرده‌اند اما طرف مقابل هم از کودکان در جنگ استفاده کرده و هر دو طرف این بازی کثیف را انجام می‌دهند.

مجری: تیلور! آیا جامعه جهانی واقعا متوجه عمق بحران انسانی در یمن هست؟

تیلور: خیر! ما در شرایط یک فاجعه دردناک انسانی هستیم که توسط بشر آفریده شده و نه به خاطر یک حادثه طبیعی. پیشرفته‌ترین سلاح‌های نظامی علیه فقیرترین مردم بکار گرفته شده است. ما در حال کمک به هشت میلیون یمنی در آستانه قحطی هستیم که حتی دسترسی به آب ندارند و ۲۳ میلیون یمنی دیگر هم واقعا به کمک انسانی دارند. باید جنگ متوقف شده و با راه حل سیاسی به بحران خاتمه داد.

مجری: آقای انصاری! چه راه حل سیاسی ازنظر عربستان وجود دارد تاجنگ رامتوقف کند؟

انصاری: ائتلاف برای صلح تلاش کرده است. نماینده سابق سازمان ملل در بحران یمن تایید کرد که نشست کویت برای صلح، عربستان حمایت کرد اما حوثی‌ها مانع شدند لذا باید در جنگ زمینی موفق شویم تا بحران خاتمه یابد.

سعودی‌ها و اماراتی‌ها حکومت دست‌نشانده در یمن و سایر کشورهای منطقه می‌خواهند

مجری: آقای سفیر! پاسخ شما چیست؟

موسویان: برای حل بحران یمن سه اقدام لازم است:

اولین و فوری‌ترین اقدام، این است حملات نظامی ائتلاف عربستان متوقف و به استراتژی جنگ نظامی برای حل بحران یمن خاتمه داد.

دومین اقدام ضروری و فوری، ایجاد آتش‌بس است.

سومین اقدام، همکاری قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای یافتن یک راه‌حل سیاسی بر مبنای انتخابات آزاد تحت نظارت سازمان ملل و مشارکت همه گروه‌های اصلی در اداره کشور. واقعیت این است که سعودی‌ها و اماراتی‌ها حکومت دست‌نشانده در یمن و سایر کشورهای منطقه مثل قطر و لبنان می‌خواهند. این سیاست جواب نمی‌دهد. ما باید شرایط را برای انتخابات آزاد در یمن با نظارت سازمان ملل فراهم کنیم تا خود مردم یمن در مورد آینده حکومت و قانون اساسی کشورشان تصمیم بگیرند.

مجری: آمریکا تامین‌کننده اصلی سلاح برای عربستان و امارات در جنگ یمن است. لذا آمریکا باید بتواند نقش تعیین‌کننده‌ای برای حل بحران داشته باشد.

الحمدانی: بله؛ اما متاسفانه آمریکا هیچ کاری نمی‌کند. اوباما بندر الحدیده را خط قرمز اعلام کرده بود و لذا ائتلاف سعودی حق حمله نظامی به آن را نداشت اما آقای ترامپ به ائتلاف عربستان چراغ سبز حمله به بندر الحدیده را داد. اظهاراتی از کنگره آمریکا در مخالفت با این سیاست شنیده شده و امیدوارم که مانع شوند. برد هر یک از دو طرف یک هزینه دارد و آنهم جان مردم یمنی است. بنابراین باید برای راه‌حل سیاسی تلاش کرد حتی اگر حوثی‌ها جنگ را ببازند، بحران حل نمی‌شود. چون خطر تجزیه وجود دارد و حداقل ۱۰، ۱۵ سال هم طول می‌کشد تا خراب‌های فعلی درست شود.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۲  |  ساعت انتشار: ۱۴:۲۷  |  کد خبر: ۳۶۴۷۷۰۷  |  منبع: خبرگزاری ایلنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی