اخبار مرتبط

الحدیده، کمینگاه محور سعودی - اماراتی

تهران - ایرنا - سحرگاه 23 خرداد ماه گذشته بود که ائتلاف متجاوز سعودی - اماراتی - آمریکایی عملیاتی را موسوم به «پیروزی طلایی» برای تصرف شهر الحدیده در کنار دریای سرخ و غرب یمن از دست انصارالله کلید زد، عملیاتی که نتیجه آن قتلگاه متجاوزان شده است.

استان الحدیده یمن این روزها شاهد درگیری شدید میان مزدوران ائتلاف سعودی - اماراتی - آمریکایی با ارتش یمن و نیروهای انصار الله است.
عربستان از روز ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و همراهی آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن به بهانه بازگردان عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، آغاز کرد، تا به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاکنون منجر به شهادت بیش از 14 هزار یمنی بی گناه و ویرانی این کشور شده است.
با گذشت بیش از سه سال از تجاوز ائتلاف عربی - آمریکایی به یمن، این ائتلاف نه تنها دستاورد ملموسی در این تجاوز به دست نیاورده، بلکه شکست های میدانی زیادی نیز در برابر رزمندگان یمنی متحمل شده است و برای جبران این شکست ها، همواره مناطق غیرنظامی و مسکونی یمن را هدف بمباران های ضدانسانی خود قرار می دهد؛ حملاتی که در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر و سازمان ها و مجامع جهانی همچنان ادامه دارد.
ائتلاف عربستان - امارات بعد از مدت‌ها طرح و نقشه و عملیات زمینی، 23 خرداد ماه عملیاتی زمینی، دریایی و هوایی موسوم به پیروزی طلایی را با هدف اشغال بندر الحدیده، شروع کرد که هدف از این عملیات، اشغال شهر حدیده و بندر و فرودگاه مهم آن بود تا از این طریق تنها شریان حیاتی نیروهای انصارالله و ارتش یمن را قطع کند.
ائتلاف عربی - آمریکایی این بار با فریب شماری از نیروهای یمنی وابسته، عملیاتی را برای تصرف بندر و استان الحدیده به عنوان یکی از معابر مهم رزمندگان یمنی، آغاز کرد.
بندر الحدیده در سواحل دریای سرخ در غرب یمن قرار دارد و تنها گذرگاه ورودی کمک های انسانی به این کشور به شمار می رود و نیروهای متجاوز سعی دارند به هر قیمتی شده این منطقه را اشغال کنند.
ائتلاف عربی - آمریکایی برغم بمباران های فراوان و استفاده از تسلیحات بی شمار و نیروهای زیاد هنوز نتوانسته موفقیتی در اشغال شهر الحدیده یا بندر و حتی فرودگاه آن شهر که خارج از آن می باشد، کسب کند و در مقابل رزمندگان یمنی موفق شده اند که خطوط امدادی نیروهای مهاجم را حداقل از سه نقطه به موازات ساحل الحدیده قطع کنند.
روند فعلی نبرد در الحدیده به حدی است که رزمندگان یمنی با یاری خدا و تلاش های فراوان متجاوزان را در حلقه محاصره خود گرفتار کرده و تلفات سنگینی به آنها وارد کرده اند.
با آنکه عناصر متجاوز از عده و عُده خوبی برخوردارند، اما هنوز موفق نشده‌اند حلقه محاصره خود در جبهه ساحل غربی یمن بشکنند و حتی حملات شدید چند روز اخیر با اعزام چند تیپ کمکی نیز راه به جایی نبرده است.
شرایط متجاوزان در الحدیده به حدی است که ارتش امارات برای نیروهای تحت الحمایه خود مهلتی تعیین کرده بود تا جمعه گذشته خطوط امدادی قطع شده در ساحل غربی یمن را باز کنند، اما آنها بی‌آنکه موفقیتی در این مأموریت به دست آورند، مهلتشان پایان یافت.
رزمندگان یمنی موفق شده‌اند همه راه‌های امداد و پشتیبانی متجاوزان را مسدود و آنها را مجبور کرده‌اند که شماری از کشته‌ها و زخمی‌های خود را از شهرستان الدریهمی (در جنوب استان الحدیده) از طریق دریا (به عقب) منتقل کنند.
پیشتر رزمندگان یمنی موفق شده‌ بودند که خط پیشروی نیروهای متجاوز ائتلاف را به موازات خط ساحلی که از جنوب به شمال (تعز به الحدیده) شروع شده بود، در سه نقطه از جمله در «الجاح» و «الفازه» قطع کنند و متجاوزان را در حداقل سه نقطه محاصره کنند.
روزنامه لبنانی الاخبار در این باره می نویسد، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با آنکه با نیروهای هم‌پیمان ائتلاف متجاوز (سعودی-اماراتی- آمریکایی) اختلاف زیادی در عِده و عُده دارند، برتری نظامی خود در میدان نبرد در ساحل غربی یمن را ثابت کردند و پیشروی اشغالگران در نوار ساحلی (از جنوب به شمال) را به عملیات کمین بزرگی تبدیل کردند و شبه‌نظامیان وابسته به امارات در تله نیروهای یمنی قرار گرفتند.
برغم این که فرماندهی تجاوز به یمن به عهده عربستان و شخص بن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع این کشور است، اما فرماندهی عملیات تصرف الحدیده به اماراتی ها واگذار شده است؛ فرماندهان ارتش متجاوز امارات در عدن (در جنوب یمن) و در اتاق عملیات پایگاه «العَنَد» در استان لحج مستقر هستند و از همین جا عملیات الحدیده را هدایت می کنند.
فرمانده نیروهای متجاوز امارات مستقر در جنوب یمن، برای تصرف الحدیده عموما از نیروهای مزدور یمنی استفاده کرده و در کنار آنها نیز سلفی ها، تکفیری ها و شماری از مزدوران سودانی نیز به همراه فرماندهان اماراتی قرار دارند.
عملیات تصرف الحدیده با 13 تیپ به فرماندهی ارتش امارات در23 خرداد ماه آغاز شد؛ در این عملیات شش تیپ العمالقه و دو تیپ طارق صالح (برادر زاده علی عبدالله صالح رییس جمهور معدوم یمن) و دو تیپ از شبه‌نظامیان موسوم به «المقاومة التهامیة» و دو تیپ از تیپ‌های موسوم به «گارد ریاست جمهوری یمن» به فرماندهی عنصر تکفیری «مهران القباطی» و یک تیپ نیز به نام تیپ سوم منطقه نظامی چهارم از حامیان منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن شرکت دارند.
یکی از نیروهای انصار الله یمن در گفت وگو با ایرنا با بیان این که نظامیان طرفدار علی عبدالله صالح و منصور هادی فریب فرماندهان اماراتی را در عملیات تصرف الحدیده خوردند، گفت: اماراتی ها قول واگذاری و اداره استان الحدیده پس از تصرف را به نیروهای طرفدار علی عبد الله صالح داده بودند و با این وعده و وعید آنها را به قتلگاه کشاندند.
وی که خواستار محفوظ ماندن نامش بود با اشاره به تلفات متجاوزان در عملیات الحدیده گفت: متجاوزان و فرماندهان اماراتی آنها فکر می کردند که تصرف الحدیده کار آسان و سهلی خواهد بود، اما در عمل دیدند که این چنین نیست و تاکنون با صدها کشته هنوز در محاصره قرار دارند و ارتش امارات نیز در این عملیات بیش از 20 کشته داده است.
رزمندگان یمنی موفق شده‌اند که روند تهاجمی متجاوزان ائتلاف را که از پشتیبانی هوایی و بالگردهای آپاچی برخوردار هستند از نزدیکی فرودگاه الحدیده تا شهرستان التحیتا در 50 کیلومتری جنوب الحدیده متوقف کنند و ضربات سختی به متجاوزان وارد کنند.
شبکه خبری الجزیره چند روز پیش به نقل از معاون رئیس کمیته بنادر دریای سرخ اعلام کرد که علیرغم عملیات الحدیده، فعالیت بندر این شهر که تحت کنترل نیروهای انصار الله است به طور طبیعی جریان دارد و تنها مشکل در ممانعت نیروهای دشمن از ورود کشتی‌ها به این منطقه است.

*** افزایش تلفات متجاوزان
تلفات ائتلاف متجاوز عربی - آمریکایی در عملیات الحدیده روز به روز افزایش می یابد؛ شبکه خبری المسیره در این باره اعلام کرد: آمار تلفات و خسارت‌های سنگین مزدوران ائتلاف سعودی در الحدیده طی حدود 3 هفته گذشته افزایش یافته و یگان موشکی ارتش یمن و رزمندگان انصارالله طی این مدت یک کشتی جنگی و 331 خودروی نظامی و زرهی متجاوزان را در سواحل غربی یمن منهدم کردند.
بر اساس آمار منتشر شده، طی حدود سه هفته گذشته یک هزار و 323 نفر از عناصر مزدور از جمله تعدادی از فرماندهان متجاوزان نیز در حملات یگان پهپادی و موشکی کشته و یا زخمی شده اند.
در این گزارش آمده است که یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله نیز طی این زمان بیش از شش عملیات انجام دادند و بیش از 12 موشک بالستیک به مواضع متجاوزان در سواحل غربی یمن شلیک کردند.
مزدوران متجاوز در روزهای اخیر ابتدا سعی کردند که بندر و شهر الحدیده را به تصرف خود درآورند، اما در اقدام خود ناکام ماندند و هدف خود را معطوف به تصرف فرودگاه الحدیده کردند، اما در تصرف این فرودگاه نیز ناکام ماندند؛ رسانه های غربی - عربی - صهیونیستی بارها به دروغ اعلام کردند که فرودگاه الحدیده به تصرف نیروهای مهاجم در آمده است، اما این ادعا هر بار از سوی انصارالله و ارتش یمن رد شد.
سخنگوی ارتش یمن در این باره اعلام کرد که فرودگاه الحدیده اکنون 100 درصد امن است و تحت کنترل نیروهای ارتش یمن و انصارالله قرار دارد.
شرف لقمان در گفت ‌و‌گو با شبکه المیادین تاکید کرد: آنچه که لشکر غول پیکر نامیده می‌شد، اکنون تحت محاصره نیروهای ارتش یمن و انصارالله در شش کیلومتری فرودگاه الحدیده قرار دارد و حمله ائتلاف سعودی - اماراتی به سواحل غربی یمن، خودکشی بود و تحولات میدانی به سمت پایان حضور «مزدوران» در منطقه پیش می‌رود.

*** امارات هدایت گر عملیات الحدیده
ارتش امارات طی بیش از سه سال گذشته که جنوب یمن (عدن) و همچنین جزیره سقطری را در حوزه نفوذ خود قرار داده، در صدد برآمده که حوزه نفوذش را در یمن افزایش دهد، از این رو با ماموریت آمریکا هدایت جنگ در غرب یمن را به عهده گرفته است.
وبگاه خبری العهد لبنان، در این زمینه نوشته است: سعودی‌ها و اماراتی‌ها و در پشت آنان، آمریکایی‌ها و نیروهای استعمارگر مترصد به دست آوردن نتیجه‌ای از جنگ یمن هستند؛ سه هفته است که نبرد ساحل غربی یمن آغاز شده و نیروهای متجاوز هنوز موفق نشده‌اند کاری کنند، جز اینکه مزدوران خود را در دام محاصره و جنگ فرسایشی نیروهای یمنی قرار بدهند، اما چرا عربستان و امارات تا این حد برای سلطه بر الحدیده و بندر آن تلاش می‌کنند؟.
العهد می نویسد: از سال گذشته، ائتلاف متجاوز تلاش می‌کند تا حداقل یک پیروزی در یمن به دست آورد و در میز مذاکره با جنبش انصارالله روی آن سرمایه‌گذاری کند؛ دیدارهای مشکوک ولد الشیخ احمد، فرستاده سابق سازمان ملل در امور یمن و نیز جانشین او مارتین گریفیس، هر زمان که نیروهای امارات و عربستان عملیاتی جدید آغاز کرده‌اند، این مسئله را بخوبی نشان می‌دهد. کارمند سازمان ملل (ولد الشیخ یا گریفیس) با هر شلیک توپخانه‌ها یا حملات هوایی و پیشروی زمینی، وارد صنعاء می‌شد و می‌شود.
به نوشته این وبگاه خبری، در واقع همچنانکه منابع آگاه یمنی تأکید کرده‌اند، گریفیس در دو دیدار اخیرش، هیچگونه پیشنهاد مذاکره‌ای (برای انصارالله) نداشت، بلکه شروط متجاوزان را با خود می‌آورد که باید اجرا می‌شد، در غیر این صورت بمباران، محاصره و گرسنگی در یمن ادامه می‌یافت.
آنچه در صحنه نبرد ساحل غربی جلب توجه می‌کند، این است که در هدایت نبرد ساحل غربی یمن، امارات گوی سبقت را از عربستان ربوده است؛ به نظر می‌رسد که واشنگتن، به چند دلیل مأموریت حمله به الحدیده را به ابوظبی سپرده است که مهمترین آن، رابطه و هماهنگی نزدیک اماراتی‌ها در بالاترین سطح با رژیم صهیونیستی و نیز نارضایتی آمریکا از کارایی ضعیف ارتش عربستان در تجاوز به یمن است.
امارات همچنین در سمت دیگر سواحل دریای سرخ، در شاخ آفریقا، اقدام به ساخت پایگاه‌های نظامی و دست گذاشتن روی بنادر مهم اریتره، جیبوتی و سومالی نموده است؛ بنابراین روشن است که اماراتی‌ها قصد تسلط بر ساحل غربی یمن به عنوان مسیر ورود کالاها و تجهیزات مورد نیاز مردم یمن و جنبش انصارالله را در سر دارند.
شهر الحدیده و بندر آن، از نظر راهبردی بسیار حایز اهمیت است و امارات تلاش می‌کند در آن نماینده واشنگتن و تل‌آویو، در بخش جنوب غرب آسیا باشد.
متاسفانه باید گفت که در واقع در عملیات الحدیده نیروهای عمل کننده عموما یمنی هستند و شماری از مزدوران سعودی - اماراتی آنها را همراهی می کنند و این عملیات، جنگ یمنی ها با خودشان در الحدیده است ؛ باید تاکید نمود که رژیم های امارات و سعودی هیچگاه نگران بر دوش کشیدن بار اخلاقی و روانی، در مقابل مزدورانی که آنها را استخدام کرده، نخواهد بود.
در روزهای اخیر فیلم های زیادی از شکست مزدوران وابسته به امارات و عربستان در عملیات الحدیده در شبکه های خبری و اجتماعی پخش و منتشر شده که در آنها اجساد زیادی از مزدوران وابسته به این دو کشور در طول خط ساحلی استان الحدیده پراکنده‌ شده، روی آسفالت و در کنار جاده‌ها رها شده و هیچ اهمیتی به بازگرداندن آنها داده نمی‌شود؛ هر چند این کشته ها جزو مزدوران متجاوز هستند، ولی سران ابوظبی و ریاض باید بدانند که این جنایات به زودی دامن ناپاک آنها را خواهد گرفت و همانگونه که کشورهای مرتجع عرب در سوریه و عراق شکست خوردند در یمن نیز شکست خواهند خورد.
گزارش از مجید جعفری
خاورم*1275**1144

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۱  |  ساعت انتشار: ۱۰:۲۲  |  کد خبر: ۳۶۶۵۶۳۸  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی