اخبار مرتبط

توقف حملات در یمن، کورسویی برای مذاکرات صلح

"هم‌زمان با توقف حملات نیروهای ائتلاف عربی تحت حمایت ریاض، امیدهایی تازه برای از سر گیری مذاکرات صلح در یمن به وجود آمده است."

به گزارش ایسنا، نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی وضعیت یمن پس از تلاش برای تصرف بندر الحدیده پرداخته است. این روزنامه در گزارش خود نوشته است:  ماه گذشته هنگامی که امارات عملیاتی را برای تصرف بندر استراتژیک الحدیده آغاز کرد، مقامات اماراتی با اطمینان از پیروزی سریع خود، هشدارهای جهانی درباره فاجعه انسانی احتمالی را کنار گذاشتند و به توانایی نیروهای خود برای خارج کردن حوثی‌ها بالیدند.

دیپلمات‌های بین‌المللی و اماراتی این هفته اظهار کردند، چالش‌های جنگ شهری اما این حمله را متوقف کرد و در میانه فعالیت‌های دیپلماتیکی که با هدف توقف جنگ داخلی در این کشور فقیر صورت می‌گرفت، امارات به طور موقت حملات خود را برای تصرف این شهر متوقف کرد.

عملیات تصرف حدیده اعتراضات دیپلماتیک بین‌المللی زیادی را بر سر نگرانی‌ها در خصوص امنیت 600 هزار ساکن این شهر و خطر احتمال بروز اختلال در خطوط تامین ملزومات کمک‌های بشروستانه ضروری برای هشت میلیون تن دیگر در یمن به دنبال داشت.

سازمان ملل وضعیت یمن را بدترین فاجعه انسانی جهان دانسته است. ملزومات امدادی که به دریای سرخ وارد می‌شوند، 70 درصد واردات این کشور را تشکیل می‌دهند که بیش از دو سوم جمعیت 29 میلیون نفری آن به امدادهای بین‌المللی وابسته هستند.

یکی از مقامات ارشد امارات اظهار کرد، توقف اقدامات نظامی با هدف ایجاد شانسی برای پیروزی مذاکرات سازمان ملل صورت گرفت.

انور قرقاش، وزیر مشاور امور خارجه امارات این هفته در توییتر خود نوشت: ما کمپین خود را متوقف کردیم تا زمان کافی را در اختیار بررسی کامل این گزینه قرار دهیم.

در شش سال گذشته، جنگ برای تسلط بر یمن یه یک جنگ نیابتی منطقه‌ای تبدیل شده است.

از یک سو عربستان و امارات از عبدربه منصور هادی، رییس جمهور برکنار شده یمن حمایت می‌کنند و نیروهای نیابتی‌شان کنترل سواحل وسیع جنوب یمن را در دست دارند و از سویی دیگر، مخالفان آنان یعنی نیروهای انصارالله، الحدیده و صنعا را کنترل می‌کنند.

این قدرت‌های خارجی در حال تجهیز و آموزش نیروهای نیابتی خود در یمن هستند و نیروهای ائتلاف عربی نیز به طور فعال در این جنگ حضور دارند.

نیروهای مخالف در این جنگ در بن بست قرار گرفته‌اند و تا به امروز، هم ائتلاف عربی و هم رهبری انصارالله آغاز یک فرایند صلح را جدی نگرفته و بازگشت به مذاکرات با میانجی‌گری سازمان ملل را که به مدت دو سال روندی نزولی داشت، نپذیرفته بودند.

اما به گفته دو دیپلمات مطلع از این فرایند، فشارهای دیپلماتیک بر روی این جنگ از جمله از جانب مقامات آمریکایی، جانی تازه به آتش‌بس و توافق صلح احتمالی داده است.

مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در مساله یمن طی هفته گذشته با رهبران حوثی‌ها و منصور هادی دیدار کرده است. در همین حال، مقامات ارشد دیگری از سازمان ملل نیز نشست‌هایی با مقامات عربستان و امارات داشته‌اند و طی این دیدارها درباره آتش‌بس احتمالی گفت‌وگو کرده‌اند.

همچنین مقامات سازمان ملل در تلاش هستند تا توافقی را تنظیم کنند که به موجب آن، مدیریت بندر الحدیده از سوی این نهاد بین‌المللی صورت گیرد.

مقامات اماراتی در آغاز عملیات برای تصرف حدیده دو هدف را بیان کردند. هدف اول آنان، کنترل بندر و هدف دوم، فرودگاه حدیده بود. آنان امید داشتند که پیروزی در این کار آنقدر قابل توجه خواهد بود که حوثی‌ها را وادارد که تقاضای صلح کنند و در مذاکرات سیاسی آینده، نفوذ بیشتری را در اختیار جناح‌های تحت حمایت عربستان و امارات بگذارد.

در حالی که نیروهای تحت حمایت امارات کنترل فرودگاه حدیده را به دست آورده‌اند، حمله‌ای آبی را برای تصرف بندر این شهر صورت نداده‌اند. مقامات اماراتی می‌گویند، دلیل عدم حمله به این بندر، مین‌گذاری شدید در این منطقه است. ماه گذشته مقامات آمریکایی درخواست امارات را برای کمک به مین‌زدایی از آب‌های اظراف حدیده رد کردند.

دلیل دیگر کاسته شدن از شدت این حمله این است که مقامات اماراتی گفته‌اند، نمی‌خواهند در جنگ شهری شرکت کنند زیرا آنان و نیروهای نیابتی‌شان برای جنگ کوچه به کوچه به اندازه کافی مجهز نیستند.

تاکنون تلفات هر دو طرف بسیار کمتر از آن چیزی بوده است که بسیاری انتظار آن را داشتند و توقف این جنگ نیز امیدها را برای پایان جنگ بر سر حدیده بدون آمار بالای تلفات افزایش داده است.

اما برخی از دیپلمات‌های خاورمیانه هنوز نگران احتمال بروز دوباره جنگ هستند؛ به ویژه با در نظر گرفتن اینکه مقامات امارات گفته‌اند، بر نیروهای نیابتی یمنی خود کنترل کامل ندارند.

در همین حال که امارات حملات خود را متوقف کرده است، اماراتی‌ها با جنجال‌هایی بر سر گزارش‌های آسوشیتدپرس درباره نظارت این کشور بر مراکز بازداشت یمن که زندانیان در آن‌ها شکنجه می‌شوند، مواجه شده‌اند.

در طرف حوثی‌ها نیز نیروهای یمنی انتقادات زیادی از رنج غیرنظامیان در محاصره دارند.

انتهای پیام


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۲  |  ساعت انتشار: ۱۳:۲۱  |  کد خبر: ۳۶۶۸۲۷۱  |  منبع: خبرگزاری ایسنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل