اخبار مرتبط

ابوغریب اماراتی در یمن  - ‏۱۳۹۷/۰۴/۰۳


فعال سیاسی عربستان نامه مخالفان زندانی را منتشر کرد

تهران - ایرنا - 'مجتهد' کاربر و مخالف رژیم سعودی با اشاره به دستگیری دهها تن شهروندان عربستان از سپتامبر(شهریور) گذشته تاکنون توسط مقامات امنیتی سعودی، نامه جمعی از مخالفان و فعالان اجتماعی و سیاسی زندانی در این کشور را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری عربی 21 ، مجتهد با انتشار این نامه در شبکه های اجتماعی که توسط جمعی از مخالفان و فعالان عربستان پیش از بازداشت آنها تهیه شده است، نوشت: همه کسانی که این نامه را امضا کردند، بازداشت و زندانی شده اند و نیازی به اعلام اسامی آنها نیست.
در این نامه که به دلیل بازداشت شدن امضا کنندگان آن منتشر نشده بود، آمده است: تداوم حبس مخالفان رژیم سعودی و فعالان اجتماعی و سیاسی از سوی مقامات امنیتی این رژیم، ظلم بزرگی است. تلاش برای آزادی فوری زندانیان در عربستان بر همگان به ویژه دانشجویان و فعالان بیش از دیگران واجب است .
این نامه تاکید کرده که ظلم فقط به مظلوم ضرر نمی زند، بلکه به همه ملتی که تحت ظلم قرار دارند، آسیب می رساند.
در این نامه همچنین آمده است: وجود هزاران زندانی در عربستان بر کسی پوشیده نیست، به ویژه افراد بی گناهی که هیچ جرمی را مرتکب نشده اند، اما با این وجود در معرض انواع ظلم ها قرار دارند.
مقامات رژیم سعودی دهها فعال و مخالف این رژیم را از شهریور گذشته تاکنون، بدون ارائه هیچ مدرکی، دستگیر و زندانی کرده اند.
نامه مذکور با اشاره به شکنجه های جسمی و روحی علمای زندانی توسط ماموران امنیتی رژیم سعودی، به محرومیت آنها از دیدار با خانواده و حضور در سلول انفرادی در مدتهای طولانی، بیدار نگهداشت زندانیان در طول شبانه روز و تهدید به تعرض جنسی آنها نیز پرداخته است.
نویسندگان این نامه محرومیت علمای زندانی در عربستان از حضور در دادگاه و یا اجرای احکام ظالمانه در حق آنها به ویژه صدور احکام زندان طولانی مدت در حالی که آنها خواستار اصلاح وضعیت جامعه هستند را محکوم کرده است.
در نامه مخالفان رژیم سعودی از دانشجویان، شیوخ و فعالان اجتماعی و سیاسی عربستان خواسته شده، برای آزادی فوری زندانیان متحد شده و در برابر ظلم مقامات این رژیم ساکت ننشینند.
پیش از این برخی سازمان های حقوق بشری در گزارش های خود به مناسب روز جهانی کمک به قربانیان شکنجه، روش های شکنجه در عربستان را بررسی کرده و سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی را مسئول مستقیم شکنجه زندانیان در این کشور دانسته است.
این سازمان ها هر سال در گزارش خود تاکید می کند که ریاض به معاهده منع شکنجه سال 1997 پایبند نیست، بلکه برعکس، بر شدت و میزان شکنجه ها در زندانهای این کشور افزوده است.
این سازمان ها به وارد کردن شوک الکتریکی به اعضای بدن، سوزاندن با سیگار، ضرب و شتم شدید با وسایل مختلف و فلک کردن به عنوان روش های شکنجه گری در زندانهای عربستان اشاره می کند.
خاورم** 1453**1651

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۹  |  ساعت انتشار: ۱۱:۳۹  |  کد خبر: ۳۶۸۱۶۵۳  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی