اخبار مرتبط

یک چهارم جمعیت ایران دچار علائم روانی هستند

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک چهارم جمعیت ایران و در برخی مواقع نزدیک به یک سوم آنها دچار علائم روانی هستند که احتیاج به مداخله برای درمان دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ایرج حریرچی روز چهارشنبه در مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: درمان این علائم روانی صرفا از طریق درمان در مطب حل نمی شود بلکه باید یک برنامه مبتنی بر اجتماع و جامع نگرانه برای این هموطنان داشته باشیم.
محمد کمالی رئیس قبلی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بود که امروز با تقدیر از زحمات وی، امیر مسعود عرب لو دریچه به عنوان جانشین وی معرفی شد.
وی با اشاره به اینکه حفظ سلامت روان جامعه از جمله ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است، اظهار داشت: این دانشگاه دارای بزرگترین بیمارستان سلامت روان (بیمارستان رازی) با هزار و 200 تخت است که این موضوع اهمیت دانشگاه در بحث ارتقای سلامت روان را نشان می دهد.
حریرچی موضوع توانبخشی از جمله توانبخشی پزشکی و اجتماعی را از جمله دیگر ماموریت های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بیان و تاکید کرد: هر چند باید در توانبخشی پزشکی پیشرفت های زیادی داشته باشیم (کما اینکه پیشرفت های زیادی داریم) اما نباید فقط به بخش پزشکی توانبخشی توجه کنیم و از توانبخشی اجتماعی غافل شویم چراکه یک آفت به شمار می آید.
وی درباره توانبخشی اجتماعی ادامه داد: به عنوان مثال اگر یک فرد دچار ناتوانی را به زندگی برگردانیم و به او بگوییم خودش را با اجتماع وفق دهد، درست نیست بلکه باید جامعه این توانایی را داشته باشد که خود را با اینگونه افراد وفق دهد.
حریرچی تاکید کرد: چگونگی وفق دادن جامعه با معلولان از ماموریت های بسیار مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به شمار می آید.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه به سلامت اجتماعی، ایجاد شرایط اجتماعی سلامت بخش و توجه به حوزه سالمندی را از دیگر ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برشمرد.
وی در رابطه با عرصه سالمندی گفت: هرچند ما در پنجره جمعیتی قرار داریم اما آمارهای پنج تا 6 درصدی سالمندی (افراد بالای 65 سال) در جامعه نگران کننده است و حتما باید تا سال 2050 که سالمندهای ما بیشتر می شوند، برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم.
حریرچی این مطلب را نیز یادآور شد که در زمان حاضر 60 درصد بستری ها در برخی کشورهای دنیا را افراد 60 سال به بالا تشکیل می دهند و افزود: توجه به زندگی خوب و شایسته برای سالمندان، یکی از ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است.
وی در بخش دیگری از سخنانش از خدمات دکتر محمد کمالی رئیس سابق این دانشگاه قدردانی کرد و از صدور حکم دکتر کمالی به عنوان عضو هیات امنای این دانشگاه خبر داد و اظهار امیدواری کرد که از تجربیات او برای اهداف دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی استفاده شود.

* درمان های جدید در توانبخشی مورد توجه قرار گیرد
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: باید درمان های جدید در توانبخشی همچون ژن درمانی بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه این روش ها می توانند بیشترین مشکلات توانبخشی را حل کنند.
رضا ملک زاده در عین حال روش های درمانی جدید توانبخشی را بسیار گران دانست و گفت: به عنوان مثال در زمان حاضر این نوع درمان ها در اروپا و آمریکا از 200 تا 400 هزار دلار هزینه دارد.
وی تاکید کرد: مجبوریم خودمان را برای ارائه خدمات توانبخشی با روش های درمانی جدید آماده کنیم.
ملک زاده با اشاره به مشکلات فعلی کشور خاطرنشان کرد: خیلی وقت ها می توان در مشکلات و سختی ها کارهای مهمی انجام داد و باید روحیه همدلی و تلاش را حفظ کنیم تا سطح ارائه خدمات توانبخشی را بالا ببریم.
اجتمام*1776*3229*1834

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۳  |  ساعت انتشار: ۱۴:۴۷  |  کد خبر: ۳۷۱۲۰۹۸  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار فرهنگی