اخبار مرتبط

گریفیتس: ساکنان جنوب یمن باید جزئی از روند صلح باشند/یمن باثبات به نفع عربستان است!

فرستاده سازمان ملل به یمن خواسته‌های عربستان مبنی بر اینکه مرزهای جنوبی آن امن و با ثبات باشد را قانونی دانست.

به گزارش ایسنا، مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط با نادیده گرفتن تجاوزات سعودی به یمن خواسته‌های عربستان مبنی بر اینکه مرزهای جنوبی آن امن و باثبات باشند و کشورش مورد هجوم و حملات قرار نگیرد را قانونی قلمداد کرد.

وی گفت، عربستان تنها کشوری نیست که یمن باثبات و امن به نفع آن باشد، اروپا هم نسبت به عبور امن برای تجارت در دریای سرخ توجه دارد.

گریفیتس افزود: قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت مبنی بر برگزاری گفت‌وگوی سیاسی کامل است. به همین دلیل به عنوان بخشی از رایزنی‌های خود زنان یمنی را مشارکت می‌دهیم زیرا از میزان اهمیت مشارکت آنها در ایجاد راه‌حل میانجی‌گرانه و دادن اولویت به صلح آگاه هستیم.

وی افزود: ما می‌دانیم که واقعیت در جنوب تغییر کرده است. مردم جنوب نیاز دارند که بخشی از این روند برقراری صلح باشند زیرا باید بخشی از آینده یمن باشند و نادیده گرفته نشوند.

یمن بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۰ به دو کشور جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دموکراتیک یمن (یمن جنوبی) تجزیه شده بود که در این سال با هم متحد شدند و جمهوری یمن بوجود آمد. در سال ۱۹۹۴ جنگ داخلی میان جدایی‌طلبان جنوب و حکومت مرکزی درگرفت که با پیروزی شمالی‌ها اتحاد پابرجا ماند.

گریفیتس ادامه داد، احزاب سیاسی و بارزترین آنها کنگره مردمی سراسری هستند که باید بخشی از این روند باشند. اکثر آنها در دولت مستعفی یمن یا در دولت انصارالله مسؤول هستند، اما همه آنها در این دو نهاد حضور ندارند به همین دلیل ما نیازمند ایجاد راه‌هایی برای مشارکت دادن آنها هستیم.

فرستاده سازمان ملل تاکید کرد: رایزنی‌های آتی یمن در ژنو در ششم ماه آینده میلادی نیازی به نشست رو در روی گروه‌ها ندارد بلکه مذاکرات عملی رسمی بین تیم‌ها مهم است.

گریفیتس خاطرنشان کرد: در این مرحله ما از رایزنی‌هایی صحبت می‌کنیم که منجر به مذاکرات می‌شود و زمانی که رایزنی‌ها را خاتمه دهیم آماده انتقال به مذاکرات خواهیم بود.


انتهای پیام


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۰  |  ساعت انتشار: ۱۴:۳۰  |  کد خبر: ۳۷۴۳۷۱۴  |  منبع: خبرگزاری ایسنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل