اخبار مرتبط

قم به پایگاه عمرانی عرصه سلامت تبدیل شده است/ حدود ۵۰۰ تخت بیمارستانی به مرحله بهره برداری رسیده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، با بیان این که با اقدام های دولت تدبیر و امید در عرصه سلامت، تحولی در راستای بهبود وضعیت درمان در قم رخ داد، گفت: امروز قم به پایگاه عمرانی در عرصه سلامت کشور تبدیل شده است.

به گزارش ایلنا از قم، ابوالفضل ایرانی خواه، در همایش تجلیل از فعالان رسانه ای عرصه سلامت در قم که در محل سالن آمفی تئاتر بیمارستان شهید بهشتی این شهر برگزار شد، اظهار داشت: در طول سال های گذشته، رسانه ها به صورت مستمر به واقعیت ها و تحولات مربوط به حوزه سلامت پرداختند و باید توجه داشت که واقعیت های این استان نمایی از واقعیت های کشور است.

وی با بیان این که اهالی رسانه در این استان که از جایگاه رفیعی برخوردار هستند، و به شکل شایسته ای اخبار مرتبط با حوزه های مختلف سیاسی و اجتماعی را پوشش می دهند، گفت: فعالان عرصه رسانه در قم را جزو تیم سلامت می دانیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: قشر رسانه در اطلاع رسانی واقعیت ها و سیاست گذاری های مقوله سلامت نقش دارند و امیدواریم این اتحاد گسترش پیدا کند و مستحکم تر شود.

وی تاکید کرد: تخصصی شدن امور مرتبط با حوزه رسانه و آنچه که در حوزه سلامت گزارش می شود، ضروری است و جا دارد عملکرد رسانه هم در این زمینه تخصصی تر شود.

ایرانی خواه با بیان این که این دانشگاه هیچ گونه نگاه سیاسی ندارد، گفت: این دستگاه کاملا خدماتی است و انتظار داریم نقد کارشناسی از سوی اصحاب رسانه برای حل مشکلات عرصه سلامت انجام شود.

وی در ادامه سخنانش با بیان این که آمار فوتی ها و مصدومان ناشی از حوادث درون شهری از جمله موتوسواری و وسایل نقلیه در استان قم قابل مقایسه با سایر استان ها نیست، گفت: حوادث رانندگی جزو بیماری های غیرواگیردار است و باور داریم با اقدام های پیشگیرانه می توانیم در سال های آینده مرگ و میر حاصل از حوادث درون شهری را به صفر برسانیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به تشکیل مجمع سلامت در استان قم، بیان کرد: با توجه به این که سلامتی مقوله بسیار مهمی است که تمامی آحاد جامعه، دستگاه ها و نهادهای اجرایی و خدماتی در آن نقش دارند، مجمع سلامت به ریاست استاندار و دبیری دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شده است.

ایرانی خواه افزود: اولویت کاری هر استانی در مجمع سلامت با توجه به مشکلات و معضلات آن استان تعیین می شود که در قم نیز مشکلات مربوط به افزایش حوادث رانندگی و پیامدهای ناشی از آن در اولویت این مجمع قرار گرفته است.

وی افزود: مجمع سلامت استان قم به زودی با حضور استاندار تشکیل جلسه می دهد و امیدواریم با تدابیری که در این مجمع اتخاذ می شود، کاهش حوادث رانندگی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در این مجمع باید نقش دستگاه های ذیربط در راستای تحقق این هدف تعریف و بازنگری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تا قبل از سال ۱۳۹۰، یک هزار و ۱۰۰ تخت که عمده آن ها فرسوده بود، در قم وجود داشت، ولی با اقدام های دولت یازدهم و دوازدهم در عرصه سلامت، تحولی در راستای بهبود وضعیت درمان در قم رخ داد.

وی با بیان این که قم به پایگاه عمرانی در عرصه سلامت تبدیل شده است، گفت: بیمارستان یک هزار تختخوابی از جمله طرح های دولت یازدهم بود که در حال حاضر ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا ۲ سال آینده بخش زیادی از این تخت های این مرکز مورد بهره برداری قرار گیرد.

بیمارستان یک ‌هزار تختخوابی خاتم از مصوبه های دولت تدبیر و امید در قم است که در دهه فجر سال ۹۴ کلنگ زنی شد؛ قرار است این بیمارستان در هفت طبقه و با مساحتی بالغ بر۲۰۰ هزار مترمربع، در شهرک سلامت خاتم احداث شود.

وی افزود: در بخش دولتی حدود ۸۰۰ تخت مدرن در حال ساخت است و تاکنون حدود ۵۰۰ تخت به مرحله بهره برداری رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: تخت های جدید بیمارستانی به تخت های موجود استان اضافه یا جایگزین تخت های فرسوده استان می شود.

ایرانی خواه در ادامه گفت: با وجود این که در چند سال گذشته قم از نظر آموزش پزشکی متحول شده است، ولی همچنان در این عرصه فاصله زیادی از آنچه که مطابق شان قم به عنوان شهر علم و اجتهاد است، وجود دارد.

وی افزود: ایجاد خوابگاه برای ۲ هزار دانشجوی رشته های مختلف پزشکی و پیراپزشکی، گسترش تحصیلات تکمیلی و تربیت دانشجویانی در رشته های جراحی، اعصاب و طب اورژانس از جمله خدمات این دانشگاه در سال های گذشته بوده است.

*افزایش ۱۱درصدی تماس با اورژانس قم

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قم نیز در این همایش گفت: تعداد تماس هایی که از ابتدای سال تاکنون با این مرکز برقرار شده، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است.

محمد شهیدی افزود: تعداد تماس هایی که موجب اعزام کارشناسان اورژانس به محل حادثه می شود نیز نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش نشان می دهد.

وی اضافه کرد: افزایش ماموریت ها علاوه بر فرسوده کردن ناوگان آمبولانس، باعث کاهش توان نیروهای انسانی اورژانس ۱۱۵ می شود.

وی ادامه داد: به طور میانگین هر کدام از کارشناسان اورژانس ۱۱۵ قم روزانه بین ۱۹ تا ۲۲ ماموریت انجام می دهند.

شهیدی گفت: بخشی از افزایش تماس ها با مرکز اورژانس به دلیل بالارفتن سن جامعه و افزایش بیماری ها و بخشی نیز غیرکارشناسی و تقاضاهای القایی است.

وی تصریح کرد: شهروندان باید توجه نمایند که تماس و تقاضای کمک می تواند موجب خالی شدن منطقه ای از شهر از آمبولانس شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت، فوتی های ناشی از حوادث رانندگی نسبت به مدت مشابه پارسال، ۲۴ درصد افزایش یافته است.

اورژانس ۱۱۵ استان قم دارای ۲۰ پایگاه جاده ای، ۱۹ پایگاه شهری، یک پایگاه هوایی، ۶۰ دستگاه آمبولانس، ۱۰ دستگاه موتورلانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک فروند بالگرد است.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۳۰  |  ساعت انتشار: ۰:۲۸  |  کد خبر: ۳۷۶۸۸۲۷  |  منبع: خبرگزاری ایلنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی