اخبار مرتبط

پنج طرح تحقیقاتی در موسسه تحقیقات دیم مراغه افتتاح شد

مراغه - ایرنا - پنج طرح تولیدی و تحقیقاتی با 110 میلیارد ریال اعتبار در موسسه تحقیقات دیم کشور در مراغه در پنجمین روز از هفته دولت افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، رئیس موسسه تحقیقات دیم کشور روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از این طرح ها، گفت: ایجاد تاسیسات بوجاری جدید در این مرکز با ظرفیت تولید 24 تن انواع بذر تحقیقاتی از جمله طرح هایی است که توسط این موسسه به اجرا در آمده است.
صابر گلکاری افزود: با بهره برداری از این طرح تولیدی، ظرفیت بوجاری بذر در این موسسه به بالای 30 تن بذر در ساعت افزایش می یابد.
وی از اجرای طرح آبیاری نوین مزارع تحقیقاتی این موسسه خبر داد و اضافه کرد: این طرح با سیستم نوار تیپ قادر به آبیاری 26 هکتار از گلخانه و مزارع تحقیقاتی این موسسه خواهد بود.
وی با اشاره به ایجاد واحد تحقیقات تنش های زیستی گلوم در این موسسه گفت: این واحد برای پژوهش در زمینه آفات و تنش های محیطی غلات و حبوبات در گلخانه ها و مزارع این موسسه راه اندازی شده است.
گلکاری همچنین با اشاره به ایجاد بانک ژن کوتاه مدت ارقام زراعی در این موسسه گفت: این مرکز قادر به نگهداری حدود 100 هزار رقم انواع بذر غلات، حبوبات و دانه های گیاهان برای کوتاه مدت خواهد بود.
وی همچنین از معرفی هشت رقم جدید بذر غلات و حبوبات در این موسسه خبرداد و افزود: این ارقام که شامل 6 رقم غله و 2 رقم حبوبات بوده در آیینی رسمی و با حضور وزیرجهاد کشاورزی و مسئولان کشوری معرفی شده و امروز نیز به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: این بذرها شامل گندم های دوروم آسمان، ساورز، ذهاب، گندم پراو، جو بهدان، نخود آنا و عدس سپهر بوده که ارقامی با بازده بالا و مقاوم در برابر انواع تنش های محیطی و آفات است.
موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور وابسته به سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد و ایکاردا فعالیت‌های تحقیقاتی خود را از سال 1371 در پنج ایستگاه اصلی و 9 ایستگاه فرعی در مناطق مختلف اگروکلیمائی سردسیری، گرمسیری و نیمه سردسیری و معتدل دیم کشور آغاز کرد.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۶  |  ساعت انتشار: ۱۷:۳۳  |  کد خبر: ۳۷۹۳۲۷۶  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار پزشکی و سلامت