اخبار مرتبط

یکی از دغدغه‌های زیست‌محیطی اراک فعالیت دیگ‌های قدیمی شرکت آلومینیوم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با بیان اینکه پسماند شهر شازند در حال انتقال به شهر اراک است گفت: یکی از دغدغه‌های زیست‌محیطی اراک فعالیت شرکت آلومینیوم و دیگ‌های قدیمی آن است.

به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی و به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، رضا میرزایی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به مصوبات سفر هیئت دولت به استان مرکزی و ضرورت توجه به موضوع محیط زیست اظهار داشت: در سفر رئیس جمهور به شهر اراک، بعد از اشتغال دومین مطالبه مردم آلودگی هوا بود.

وی افزود: با توجه به اینکه مسائل زیست محیطی برای ما اهمیت زیادی دارد، امروز مراسم روز جهانی دوچرخه‌سواری را داشتیم که در این راستا به منظور حفظ محیط زیست ما انتظار مشارکت همگانی را داریم و دغدغه ما به تمام مردم منتقل شده و هرکدام از افراد جامعه یکی از سفیران محیط زیست باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: روز زمین پاک یک حرکت کلی در سطح استان شکل گرفت که استاندار و سایر مقامات اجرایی هم در این مراسم شرکت داشتند و تمام مدیران برای جمع‌آوری زباله گامی برداشتند.

میرزایی بیان کرد: در سال ۹۶ و ۹۷ بر اساس برنامه ششم سازمان محیط زیست برنامه‌محور شده است که بر اساس برنامه‌های تدوین شده مشکلات پسماند، تالاب میقان، ریزگردها و آلودگی هوا از اولویت‌های این برنامه است.

وی ادامه داد: انتظار و امیدواری ما این است که این موضوع تحقق پیدا کند و بتوانیم در انتهای سال عملکرد خوبی در این زمینه‌ها ارائه دهیم، بزرگترین معضلی که در استان وجود دارد بحث پسماندها است و همچنان هم پسماندها با یکدیگر دفن می‌شوند و تفکیکی انجام نمی‌گیرد و همچنین متاسفانه زباله‌های بیمارستانی به همراه پسماندهای منازل دفن می‌شوند که نیاز است در راستای جداسازی این پسماندها تدابیری اندیشیده شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: بهترین راهکار برای پسماندهای پزشکی زباله‌سوزها است، زمانی که زباله‌سوز در دمای یک هزار و ۴۰۰ فعالیت کند در نتیجه تمام عامل بیماری از بین می‌رود.

میرزایی خاطرنشان کرد: هفته محیط زیست از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ خرداد ماه به نام حذف آلودگی پلاستیک نامگذاری شده است.

وی اضافه کرد: در راستای حذف پلاستیک در اماکن با توجه به اینکه ۵۵۰ نانوایی در سطح شهر اراک داریم تصمیم بر این است که در کنار کیسه‌های پلاستیکی با قیمت سوبسیددار، کیسه‌های پارچه ای توزیع کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: چند واحد بازیافت با کیفیت خوب در استان داریم که یکی از این شرکت‌ها روزانه هزار تن آخال کاغذ را به دستمال کاغذی استفاده می‌کنند و از طرفی دیگر

میرزایی با اشاره به تجمیع مراکز پسماند، گفت: پسماند شهر شازند در حال انتقال به شهر اراک است و همچنین به منظور راه‌اندازی کشتارگاه دام اراک دو یا سه درصد اعتبار نیاز است تا به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: امسال توانستیم برای تالاب میقان یک میلیارد تومان اعتبار نقدی جذب کنیم و در سنوات گذشته ۱۴۳ هکتار از اراضی تالاب را زیر کشت بردیم که این میزان کشت امسال به دو برابر رسیده است و همچنین ۲۰۰ هکتار هم واکاوی را مدنظر داریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: در راستای پساب تالاب میقان قسمتی از پساب تالاب به سمت زمین‌های کشاورزی روانه می‌شد که مورد شکایت اهالی اطراف تالاب هم قرار گرفت که در این زمینه جلوگیری به عمل آمد و پساب را مسیری که آبی وجود نداشت هدایت کردیم که با این اقدام، زمینه کنترل ریزگردها هم فراهم می‌شود.

میرزایی خاطرنشان کرد: پایش منظم قبل از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و صید تعدادی از پرندگان و نمونه‌برداری از آنها یکی از عوامل موثر در جلوگیری از شیوع بیماری در تالاب است که با نمونه‌برداری انجام شده مشخص شد که برخی پرندگان ناقل بیماری هستند، اما شرایط به شکلی نیست که تبدیل به شیوع و اپیدمی شود و با کنترل مناسب منطقه و پایش منظم مانع از شیوع بیماری شدیم.

وی اضافه کرد: سالانه ۹۰ درصد پسماند شرکت املاح در منطقه میقان انباشت می شد و نظراتی در راستا آلودگی این پسماندها وجود داشت اما، در سال ۹۵ دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست این موضوع را بررسی کرد و اعلام شد مشکلی برای برگرداندن این پسماندها به چاله های ایجاد شده در تالاب میقان اراک وجود ندارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: سال گذشته ۵۰۰ هزار تن از پسماندهای گل و لای این شرکت به چاله های داخل تالاب برگشت داده شد و پیش بینی شده در سال جاری نیز یک میلیون تن از این پسماند به تالاب برگردد.

میرزایی بیان کرد: موضوع “از خودمان شروع کنیم” باید در ساماندهی امور زیست محیطی فرهنگ شود که در این راستا پویش بدون زباله در ادارات محیط زیست کشور شکل گرفته که این پویش در بسیاری از دستگاه‌های اجرایی کشور دنبال شده که در این رابطه استفاده از ظروف یکبار مصرف در ادارات محیط زیست این استان ممنوع است.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه های مهم شناسایی واحدهای تولید کننده پسماند و تجمیع مراکز پسماند است که در دستور کار قرار دارد و همچنین راه اندازی تصفیه خانه کشتارگاه دام اراک امری ضروری است که باید توجه ویژه به آن شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: در ۶ ماه گذشته ۱۱ مجوز در کمیته ماده هشت و پنج مجوز ارزیابی زیست محیطی در این استان صادر شده و سه مجوز ارزیابی زیست محیطی دیگر هم در دست بررسی است.

میرازیی خاطرنشان کرد: در سال ۸۳ طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک تدوین شده و این طرح نیاز به بازنگری جدی داشت که این موضوع با توجه به اهمیتی که داشت از سال گذشته توسط پژوهشکده محیط زیست و دانشگاه صنعتی شریف آغاز شده و بر اساس شرایط جدید تدوین می‌شود.

وی اضافه کرد: سوخت توزیعی کلانشهر اراک پاک است و هر ماه مراکز توزیع بنزین در این شهر پایش و نظارت و نمونه برداری های لازم انجام می‌شود، این در حالی است که سیستم گوگرد سازی پالایشگاه شازند فعال شده و در سال ۹۵ میزان استحصال گوگرد این واحد صنعتی به ۶۰ تن و هم اکنون به حدود ۷۵۰ تن افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: ۹۸ تا ۱۰۰ درصد سوخت نیروگاه حرارتی شازند گاز است و اگر بحث گاز سوز شدن این واحد صنعتی محقق نشده بود سبب ورود روزانه ۴۰۰ تن گوگرد به محیط می‌شد.

میرزایی بیان کرد: بخشی از اختیارات سازمان محیط زیست به استان‌ها تفویض شده که براساس آن سرعت خدما‌ت‌دهی افزایش یافته به شکلی که با وجود خالی بودن ۷۴ درصد چارت سازمانی محیط زیست استان استعلام‌ها ظرف ۲۴ ساعت پاسخ داده می‌شود، همچنین بخشی از ارزیابی‌های زیست‌محیطی به استان واگذار شده که براساس آن ۵ مجوز ارزیابی طی ۶ ماهه اخیر صادر شده و حتی مجوزهای صادر شده مرحله به مرحله تحت نظارت قرار دارند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دغدغه‌های زیست‌محیطی اراک فعالیت شرکت آلومینیوم و دیگ‌های قدیمی آن است که تعداد دیگ‌های قدیمی شرکت ۷۵۰ دیگ و فاقد امکان ارزیابی بودند که به مرور زمان با بهینه‌سازی و تعطیلی خطوط قدیم در حال حاضر تنها ۷۰ دیگ قدیمی باقی مانده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: امیدواریم تا پایان تیرماه این تعداد دیگ بهینه‌سازی و از مدار خارج شوند، اما با این وجود مبحث آلومینیوم همچنان باز است زیرا وضعیت پسماند این واحد صنعتی مدنظر است و باید پسماندهای داخلی شرکت در محل ریل راه‌آهن و محل انتقال ارزیابی شود و در کنار آن هم بحث انتقال آندسازی به جد دنبال می‌شود.

میرزایی خاطرنشان کرد: محیط زیست اهمیتی برای سهم آلایندگی صنایع قائل نیست بلکه با بررسی و وجود شاخص‌های آلاینده صنعت را آلاینده معرفی می‌کند، البته اخیرا دانشگاه اراک با اعتبار تامین شده در صدد تهیه سیاهه انتشار است که درصد آلایندگی صنایع و عوامل آلوده‌کننده را مشخص می‌کند، اما این درصد برای محیط زیست اهرم عمل نیست بلکه اگر بررسی شاخص‌های آلاینده نشان از آلایندگی صنعتی داشته باشد، با صنعت آلاینده برخورد می‌شود.

وی اضافه کرد: ۱۸۵ واحد غیرمجاز و آلاینده ذوب ضایعات فلزی در مناطق حاشیه شهر اراک وجود دارد که فعالیت اغلب این واحدها در شب است و بسیاری از آن ها مهر و موم و یا به شهرک‌های صنعتی و شعاع خارج از ۳۰ کیلومتری محدوده شهری منتقل شده و تشدید برخورد با واحدهای ساماندهی نشده از دیگر برنامه‌های مهم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: دغدغه هایی برای تامین آب منطقه ۷۰ قله اراک در فروردین ماه امسال احساس شد اما، بارش‌های مطلوب بهاری این معضل را برطرف کرد.

میرزایی بیان کرد: حق آبه جدید و استقرار صنایع آب بر در استان مرکزی به سبب مشکلات کمبود آب ممنوع است.

وی ادامه داد: روزانه ۱۲ هزار متر مکعب پساب‌های صنعتی در استان مرکزی رهاسازی می‌شود که این میزان از تصفیه خانه‌ها فاضلاب شهرک‌های صنعتی و جدا از پسماندهای پالایشگاه و واحدهای پراکنده است که در این صورت شرکت شهرک‌های صنعتی این استان ملزم به بهبود سیستم تصفیه خانه های فاضلاب شده‌اند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: استان مرکزی از ابتدای امسال تاکنون ۹ روز ناسالم برای گروه‌های سنی حساس را داشته که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج روز کمتر است.

میرزایی خاطرنشان کرد: مطالعه شناسایی و پاکسازی منابع آبی مورد توجه قرار گرفته به طوری که آلودگی آب در شازند به عمق ۱۲۰ متر رسیده و در همین راستا مطالعه مذکور با تامین اعتبار از سوی صنایع منطقه و تحت نظر دادستان در حال انجام است.

اضافه کرد: در کنار توسعه صنایع باید توسعه فضای سبز هم همراه با گیاهان مقاوم به کم آبی انجام گیرد که باید متناسب با اقلیم گیاهان مناسب انتخاب شوند، این در حالی است که شهرداری‌ها ملزم به جلوگیری از کشت چمن هستند و که حتی در روزهای اخیر از استفاده کمپوست پسماند در پارک بانوان که استاندار لازم را نداشت جلوگیری شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: در راستای طرح جامع کاهش آلودگی هوا از سال گذشته طرح بازنگری شروع شده که می‌توان به ورود ۵۰ دستگاه خودرو در ناوگان شهری و توزیع سوخت پاک در کلان‌شهر اراک اشاره کرد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۴  |  ساعت انتشار: ۹:۵  |  کد خبر: ۳۹۴۹۲۵۵  |  منبع: اخبار روزانه استان مرکزی  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی