کوهنوردان از صعودهای انفرادی پرهیز کنند

همدان- ایرنا- رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان گفت: با توجه به جو نامساعد آب و هوایی پایان هفته جاری، توصیه می کنیم کوهنوردان در حد امکان از صعود به ارتفاعات سخت مسیر به ویژه به صورت انفرادی پرهیز کنند.

علیرضا گوهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به شرایط ناپایدار جوی در روزهای آینده در اغلب نقاط کشور به ویژه روزهای پایانی هفته، احتمال تغییرات ناگهانی هوا در ارتفاعات و بارش باران و ریزش برف وجود دارد.
وی اضافه کرد: برهمین اساس توصیه می کنیم که کوهنوردان از صعودهای انفرادی به طور جدی خودداری کنند و در صورت صعودهای گروهی نیز تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته و در صورت همراه نداشتن لوازم کافی از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند.
گوهری بیان کرد: کاهش دما و نیز افزایش احتمال وقوع حوادث به ویژه ریزش بهمن در شیب‌ها و دامنه‌های کوهستانی در این فصول سرد سال افزایش یافته و بسیاری از شیب های کوهستانی، استعداد لازم برای تولید بهمن را دارا هستند.
وی افزود: سابقه ریزش بهمن در گذشته و خاطره تلخ درگذشتگان به دلیل سقوط بهمن هیچگاه از ذهن کوهنوردان بیرون نخواهد رفت ضمن اینکه در سال های اخیر نیز حوادث ناشی از سقوط و ماندن در کولاک و برف را در ارتفاعات داشته ایم.
رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان اظهار داشت: کوهنوردان باید توجه داشته باشند که از رفتن به ارتفاعات تا 72 ساعت پس از بارش برف تازه به دلیل احتمال ریزش بهمن خودداری کنند.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از لباس های رنگ واضح نظیر قرمز، زرد و فسفری و همراه داشتن وسایل کوهنوردی به هنگام صعود ضروری است.
گوهری یادآور شد: انتظار داریم کوهنوردان قبل از عزیمت به مناطق کوهنوردی از شرایط آب و هوایی منطقه اطلاعات کافی را داشته باشند و از اجرای برنامه‌هایی که فراتر از توانایی جسمی، فنی و روحی آنها است، پرهیز کنند.
براساس آمارهای اعلام شده، 10هزار ورزشکار به صورت هفتگی در ارتفاعات استان همدان کوهنوردی می کنند.
7520/2087

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۸  |  ساعت انتشار: ۱۲:۱۹  |  کد خبر: ۴۸۸۲۳۹۵  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار فرهنگی