خشم عراقی‌ها از سفر توهین‌آمیز ترامپ

«ترامپ و همسرش امروز در عراق! واقعا مایه شرمساری است که رئیس جمهور یک کشور بیگانه برای بازدید از سربازانش وارد می‌شود، اما دولت کشور دیگر نمی‌داند. شاید هم می‌داند، اما خبر سری هست و ترامپ خجالت می‌کشد؟»

خشم عراقی‌ها از سفر توهین‌آمیز ترامپ
فرارو- دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در اقدامی غیرمنتظره، به عراق سفر کرد، ولی با مقامات بلندپایه این کشور دیدار نکرد.
به گزارش فرارو، چهارشنبه گذشته ترامپ به مناسبت کریسمس به یک پایگاه نظامی آمریکایی در استان انبار عراق رفت و با سربازان کشورش در آنجا دیدار کرد. این نخستین سفر ترامپ به یک منطقه نزاع است. این سفر در حالی صورت گرفته که ترامپ به دلیل خارج کردن نیرو‌های کشورش از سوریه با انتقادات تند رسانه‌ها مواجه شده و امیدوار بود که با انجام یک سفر غیرمنتظره به عراق جو رسانه‌ای منفی را تغییر دهد.
اما رفتار ترامپ در عراق خشم برخی از سیاستمداران این کشور را برافروخت. رهبران سیاسی و شبه‌نظامی عراق سفر ناگهانی ترامپ را ناقض حاکمیت کشورشان دانستند. صباح الساعدی، رئیس گروه پارلمانی «اصلاح» برای «بررسی نقض فاحش حاکمیت عراق و متوقف کردن این اقدامات خصمانه ترامپ» خواستار برگزاری یک جلسه فوری پارلمان شد.
برخی نمایندگان عراق گفته‌اند که ترامپ از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، درخواست کرده که در پایگاه نظامی آمریکایی دیدار کنند. اما عبدالمهدی با این درخواست موافقت نکرده است. به دلیل فشار افکار عمومی دولت عراق مجبور شد بیانیه‌ای صادر کند و جزئیات سفر ترامپ را توضیح دهد. دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای گفته مقامات آمریکا در شب ۲۶ دسامبر، یعنی اندکی قبل از سفر ترامپ، به همتایان عراقی اطلاع داده‌اند که ترامپ مایل است به عراق سفر کند. قرار بود به طور رسمی از ترامپ استقبال شود و عبدالمهدی و ترامپ دیدار کنند، اما «اختلاف نظر درباره نحوه انجام دیدار» باعث لغو این دیدار شد و نهایتا ترامپ و عبدالمهدی به یک گفتگوی تلفنی بسنده کردند. عدالمهدی از ترامپ در خواست کرد که به بغداد هم سفر کند.
الساعدی گفته ترامپ باید «حدود خودش را بداند: اشغال عراق توسط آمریکا تمام شده است.»
گروه‌های رقیب عراقی در مخالفت با سفر ترامپ اشتراک‌نظر داشتند. فراکسیون البناء، رقیب گروه اصلاح، هم به اقدام ترامپ اعتراض کرد. در بیانیه فراکسیون البناء آمده: «سفر ترامپ یک تخطی فاحش و آشکار از هنجار‌های دیپلماتیک است و تمسخر و خصومت او در تعاملاتش با دولت عراق را نشان می‌دهد.»
با وجود اینکه پس از شکست داعش در سال گذشته، هیچگونه خشونت گسترده در عراق اتفاق نیفتاده است، حدود ۵۲۰۰ نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند. حضور این تعداد از نیرو‌های آمریکایی برخی مقامات عراقی را ناراحت کرده است. قیس الخزعلی، رهبر گروه شبه‌نظامی «عصائب اهل الحق» در توئیتر گفت: «عراقی‌ها با اتخاذ یک تصمیم پارلمانی برای اخراج نیرو‌های نظامی‌تان، پاسخ خواهند داد؛ و اگر آن‌ها خارج نشوند، ما تجربه و توانایی خارج کردن این‌ها توسط ابزار‌های دیگر را داریم. ابزار‌هایی که نیروهای‌تان با آن‌ها آشنا هستند.»
به نظر می‌رسد که ترامپ به تدابیر امنیتی دولت عراق اعتمادی ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفته که به طور سری به این کشور سفر کند. ترامپ گفته در سفرش به عراق نگرانی‌های امنیتی بزرگی وجود داشت. او، که شب‌هنگام واشنگتن را به مقصد عراق ترک کرده بود، اعلام کرد که قبلا دو سفر به دلیل افشا شدن اخباری از آن‌ها لغو شده‌اند.
حنان الفتلاوی، عضو سابق کمیته روابط خارجی پارلمان عراق، با انتشار تصویری از ترامپ و همسرش در عراق، در توئیتر نوشت: «ترامپ و همسرش امروز در عراق! واقعا مایه شرمساری است که رئیس جمهور یک کشور بیگانه برای بازدید از سربازانش وارد می‌شود، اما دولت کشور دیگر نمی‌داند. شاید هم می‌داند، اما خبر سری هست و ترامپ خجالت می‌کشد؟»

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۶  |  ساعت انتشار: ۱۹:۳۵  |  کد خبر: ۴۹۴۲۷۱۲  |  منبع: فرارو  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل