اخبار مرتبط

لزوم فرهنگ مشارکت مردم در امر حفاظت ازمنابع طبیعی / البرز رکوردار اجرای پروژه های منابع طبیعی

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت:منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی برای ما محسوب می شودلذا منابع طبیعی بدون مشارکت و حضور مردم ره به جایی نخواهد برد چرا که مردم به وضوح به حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری عینیت بخشیده و اثرگذاری مثمر ثمری را رقم خواهند زد


به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، حامد فرضی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تقدیر و تشکر از اصحاب رسانه در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان نمود: اتفاقات خوشایند امروز در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری جز با هماهنگی، همیاری و همراهی اصحاب رسانه صورت نمی پذیرفت امید این می رود که این روند تداوم داشته و سرلوحه تمام امور قرار گیرد.
وی با بیان این موضوع که، همدلی و همراهی می بایست در تمام سطوح  مشهود باشد خاطرنشان کرد: آنچه که برای همه ما مهم به نظر می رسد دقت و مراقبت از منابع طبیعی است و در این راستا ضروری است این احساس مسوولیت و همراهی در تمامی دستگاه ها مشهود باشد.
فرضی همچنین در  ادامه  ازمشارکت و حضور مردم  به عنوان اهرم های مهم پیشرفت در امر داشت و نگه داشت منابع طبیعی یاد کرد و افزود: ما در آستانه هفته منابع طبیعی و درختکاری می باشیم و همه می دانیم که،  منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی برای ما محسوب می شودلذا منابع طبیعی بدون مشارکت و حضور مردم ره به جایی نخواهد برد چرا که مردم به وضوح به حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری عینیت بخشیده و اثرگذاری مثمر ثمری را رقم خواهند زد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز محور دیگر سخنان خود را به نکات کلیدی و راهبردی در حوزه منابع طبیعی و گام های مهم برداشته شده در این حوزه  معطوف داشت  و تصریح کرد: در سال 97 گامی بزرگ در منابع طبیعی و آّبخیزداری کشور در راستای افزایش اعتبار صندوق توسعه جهت اجرای برنامه های آبخیزداری برداشته شد و با تدابیر رهبری 200 میلیون دلار برای این مهم اختصاص داده شد.
عالیترین مقام مسوول در اداره  کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز با اشاره به اینکه برای سال 98، قریب به 150 میلیون یورو برای اجرای پروژه های آبخیزداری کشور در نظر گرفته شده است، گفت: که از این میزان اعتبار، سهم البرز 20 میلیارد تومان خواهد بود.
فرضی از دیگر اقدامات کلیدی در حوزه آبخیزداری در استان البرز به حوزه بحران اختصاص داد و تاکید کرد: از آنجا که، سیل مهم ترین عامل  بحران و آسیب ها در حوزه های منابع طیبیعی است، لذا در این راستا پس از شناسایی مناطق بحرانی قالب اقدامات در این مناطق صورت گرفته است.
وی افزود: در 38 هزار هکتار در 20حوزه آبخیزداری در استان از قبیل حفاطت، قرق، کاشت جنگل و بیابان زدایی و آبخیز داری اقدامات کلیدی و موثری انجام شده است.
فرضی همچنین به پیشرفت فیزیکی پروژه ها در این حوزه اشاره کرد و افزود: میزان پیشرفت فیزیکی پروژه های استان 90 درصد بوده و همین امر البرز را جزو استانهای برتر قرار داده است. 10 درصد باقی مانده نیز به دلیل شرایط جوی مناطق گته ده و آزاد بر بوده که ماشین آلات امکان کار نداشتند.
اختصاص ردیف اعتبار20 میلیارد تومانی پروژه های بیابان زدایی از دیگر موضوعاتی بود که فرضی به آن پرداخت و  یادآور شد: در سفر رئیس جمهور این میزان اعتبار اختصاص یافت که با این اعتبار در 8 هزار هکتار پروژه بیابان زدایی که کانون های ریزگردهای داخلی محسوب می شدند اجرا گردید.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز در ادامه ریزگرد داخلی را یکی از مشکلات عمده کشور برشمرد و تصریح کرد: پدیده ریزگرد چند وقتی است که مهمان کشور است و به نوعی محیط زیست را دچار چالش نموده. طبق تحقیقات 150هزار هکتار کانون ریزگرد داخلی کشور است که برای مردم و محیط زیست عاملی مخرب خواهد بود و از 54 هزار هکتار عرصه بیابانی البرز، 24 هزار هکتار آن کانون ریزگرد داخلی  به حساب می آمدند.
وی بار دیگر با تاکید براهمیت نقش مشارکت مردم در امر منابع طبیعی گفت: 30 درصد اقدامات منابع طبیعی در سال 97 با مشارکت مردم انجام شده است که  این موضوع برای مجموعه منابع طبیعی افتخار بزرگی است و باید در این راستا فرهنگ سازی شود.
فرضی در پایان به برنامه های هفته منابع طبیعی اشاره کرد و توضیح داد: توزیع 500 هزار اصله نهال متناسب با اقلیم استان و کم آب بر در نهالستان از 1 اسفندماه  آغاز شده است.
 
 


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۸  |  ساعت انتشار: ۲۱:۱۳  |  کد خبر: ۶۲۵۰۰۲۵  |  منبع: شبکه خبری البرز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی