اخبار مرتبط

تشریح حضورمدیر اینستکس در ایران؛

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در توافق اینستکس ساز و کاری پیش بینی شده که در این راستا یک شرکت در اروپا ثبت شده و شرکت متناظر آن شرکت به عنوان طرف ایرانی باید در ایران ثبت شود

به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، مقدمه ای بر موضوع اینستکس: پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها مکررا اظهار کردند که قصد حمایت از برجام را داشته و تمام تلاش خود را در به حداقل رساندن آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهند کرد. حال پس از گذشت ماه‌ها و دادن وعده‌های تکراری در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری، نهایتا در روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه، این کانال مالی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و مدیریت آن را "پر شیفر" آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت.
در این ساز و کار مبادلات با یورو انجام خواهد شد؛ اما نکته قابل تامل اینجاست که در این ساز و کار قرار نیست ایران پولی دریافت کند، بلکه نفت را به کشور‌های اروپایی می‌دهد و در مقابل از آن‌ها اقلام مورد نیاز خود را دریافت می‌کند!
از سوی دیگر گفته می‌شود اینستکس دو شعبه در ایران و اروپا خواهد داشت و قرار است به عنوان یک نهاد واسط برای تسویه حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار در دو طرف عمل کند!!!!!

در پی سفر مدیر اینستکس به تهران علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی  گفتگوی کوتاهی را در خصوص چرایی این سفر و مختصات آن ، با خبرنگار خانه ملت انجام داد که مشروح آن چنین است....
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه وعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و در خصوص سفر مدیر اینستکس به تهران، اظهار داشت: موضوع اینستکس توافقی است که از هر دو طرف باید عملیاتی شود، توافق اینستکس اکنون در مرحله مقدماتی قراردارد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در توافق اینستکس ساز و کاری پیش بینی شده که در این راستا یک شرکت در اروپا ثبت شده و شرکت متناظر آن شرکت به عنوان طرف ایرانی باید در ایران ثبت شود.
تشریح اهداف سفر مدیر اینستکس به ایران
وی افزود: قاعدتا شرکتی که به عنوان شرکت متناظر اروپایی در ایران ثبت می‌شود ، زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی یا بانک مرکزی ثبت می‌شود.
رحیمی ادامه داد: مسئولی که از اینستکس به تهران سفر کرده، برای پیگیری مراحل مقدماتی ساز و کار این شرکت است همچنین به دنبال توافقاتی هستند که منجر به توسعه محدوده اینستکس شود.
محدوده اینستکس شامل اقلام کشاورزی، مواد غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی می‌شود
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون محدوده اینستکس شامل اقلام کشاورزی، مواد غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی است که توسعه این محدوده قاعدتا به مذاکره نیاز دارد و این مذاکرات لزوما در اروپا شکل نمی‌گیرد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بخشی از پیگیری امور مربوط به اینستکس و گذشتن از مقدمات و رسیدن به فاز اجرائی، همین مسیری است که هیات اینستکس به آن جهت در ایران حضور پیدا کرده است.تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲  |  ساعت انتشار: ۱۱:۲۰  |  کد خبر: ۶۳۹۴۷۵۱  |  منبع: شبکه خبری البرز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی