اخبار مرتبط

سعودی ها ۵۳۴ بار آتش بس در "الحدیده" را نقض کردند

سعودی ها 534 بار آتش بس در "الحدیده" را نقض کردند خبرگزاری آریا - سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن سه شنبه شب اعلام کرد، متجاوزان سعودی و مزدوران آن‌ها در 72 ساعت گذشته، 534 بار آتش بس در شهر الحدیده، غرب یمن را نقض کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری آریا، "یحیی السریع" همچنین گفت: جنگنده های سعودی طی 72 ساعت گذشته، 61 بار مناطق مختلف یمن را بمباران کرده اند.
آتش‌بس مورد توافق در سوئد میان هیأت اعزامی از صنعاء و هیأت ریاض از بامداد سه‌شنبه 18 دسامبر در شهر الحدیده، آغاز شده اما ائتلاف سعودی هر روز آن را نقض می کند.
بندر الحدیده اصلی ترین مسیر ارسال کمک های بشردوستانه به یمن است.
چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از 6 دسامبر با حضور طرف‌های یمنی به ریاست «مارتین گریفیتس» Martin Griffiths نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن در استکهلم سوئد آغاز شد و روز پنجشنبه 13 دسامبر با توافق درباره آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان داد.
تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدانش به بن بست رسیده است.
عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.
تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.117
کلیدواژه تجاوز نظامی عربستان به یمن