اخبار مرتبط

سخنگوی نیروهای مسلح یمن: صبر یمنی ها حدی دارد

سخنگوی نیروهای مسلح یمن: صبر یمنی ها حدی دارد خبرگزاری آریا - سخنگوی نیروهای مسلح یمن پنجشنبه شب از سازمان ملل متحد خواست در قبال عدم پایبندی ائتلاف متجاوز سعودی و مزدورانش به آتش‌بس در الحدیده موضع قاطع اتخاذ کند.
به گزارش خبرگزاری آریا، "یحیی السریع" خاطرنشان کرد متجاوزان سعودی و مزدوران آن‌ها در 48 ساعت گذشته، 505 بار آتش بس در شهر الحدیده، غرب یمن را نقض کرده‌اند.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن با تاکید بر اینکه ائتلاف سعودی هیچ‌گاه به توافق آتش بس پایبند نبوده است تصریح کرد، صبر نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن حدی دارد.
"السریع" افزود، اگر متجاوزان به نقض آتش‌بس ادامه دهند واکنش یمنی ها سخت خواهد بود.
آتش‌بس مورد توافق در سوئد میان هیأت اعزامی از صنعاء و هیأت ریاض از بامداد سه‌شنبه 18 دسامبر در شهر الحدیده، آغاز شده اما ائتلاف سعودی هر روز آن را نقض می کند.
بندر الحدیده اصلی ترین مسیر ارسال کمک های بشردوستانه به یمن است.
چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از 6 دسامبر با حضور طرف‌های یمنی به ریاست "مارتین گریفیتس" Martin Griffiths نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در استکهلم سوئد آغاز شد و روز پنجشنبه 13 دسامبر با توافق درباره آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان داد.
تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدانش به بن بست رسیده است.
عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.
تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.
117
سعودی ها 534 بار آتش بس در "الحدیده" را نقض کردند
ادامه نقض آتش بس در الحدیده؛ شلیک 45 موشک و خمپاره توسط مزدوران سعودی
حملات جنگنده‌های سعودی به «صعده» و «الحدیده» یمن
شلیک بیش از 100 خمپاره و موشک ائتلاف متجاوز سعودی به الحدیده یمن