اخبار مرتبط

خبر خوش نفتی  - ‏۱۳۹۷/۱۲/۲۷


ایران د‌ربرداشت از پارس‌جنوبی از قطر سبقت‌گرفت

، بیژن زنگنه در آیین بهره‌برداری از فازهای 23،22،13 و 24 پارس جنوبی اظهار داشت: امروز چهار فاز از پارس جنوبی افتتاح می‌شود و اما سال دیگر تا میانه سال سه فاز دریایی به مربوط به فازهای22، 23 و 24 و فاز 13 و 14 است، به بهره‌برداری می‌رسانیم.

وزیر نفت با بیان اینکه با اتمام طرح‌های در دست اقدام، تولید کشور در میانه سال آینده به 750 میلیون متر مکعب در روز از پارس جنوبی می‌رسد، افزود: متوسط تولید سالانه گاز ما امسال 841، سال آینده 880 و دو سال دیگر به 950 میلیون مترمکعب متوسط خواهد رسید و تولید روزانه ما به زودی به هزار میلیون متر مکعب می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت الان پارس جنوبی حدود 660 میلیون متر مکعب است، بیان کرد: افزایش تولید گاز در پارس جنوبی موجب کاهش سهم سوخت مایه نیروگاه‌ها از 43 درصد در سال 92 به زیر 10 درصد در سال97 رسیده است که اگر با روال قبل ادامه پیدا می‌کرد در شهرهاامکان تنفس وجود نداشت و این تحول بزرگی در گاز رسانی بوده است.

زنگنه گفت: امسال از سال‌هایی بود که هم گاز صنایع و پتروشیمی‌ها تأمین شد و هم اینکه افت فشاری گزارش نشد و در صادرات هم رکورد زدیم که این به برکت تلاش‌های همکاران ما در پارس جنوبی و دیگر فازها بود. با افتتاح فازهای 24،23،22 و 13 ایران در بهره برداری و برداشت از میدان گازی از قطر پیشی گرفت.

وی عنوان کرد: امسال گاز رسانی در کل کشور به 93 درصد رسیده و در روستاها هم 79 درصد کل جمعیت پوشش داده شده اند که در اوایل سال آینده از 95 درصدی که تعهدمان بوده است عبور می‌کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه مقدار فلرهای پالایشگاهی مرتب در حال کم شدن است، خاطرنشان کرد: به برکت برجام دستگاه‌هایی که از خارج به ما نمی‌دادند وارد کردیم و قبل از اعمال تحریم‌ها هرچه کالای مهم بود هم وارد کردیم و دستگاه‌های جدا کننده سولفور از گاز همه راه‌اندازی می شود و به این ترتیب بخش اصلی آلودگی و نگرانی‌های محیط زیستی رفع می‌شود و بقیه پالایشگاه‌ها هم وقتی به دست بهره‌بردار می‌رسد میزان گاز خروجی را تنظیم و کم می‌کند.

زنگنه با اعلام اینکه پارس جنوبی تنها در گاز نباید دیده شود، اضافه کرد: در سال‌های اخیر دو سه هزار کیلومتر به خطوط گازرسانی افزوده شود و نه تنها با این خطوط بلکه با ایستگاه‌ها توانسته‌ایم یک شبکه پایدار و مستحکمی برای کشور درست کنیم.

وی با بیان اینکه به اتکای پارس جنوبی مجموعه‌ای از صنایع تعیین‌کننده پایین دست که مهمترین آن پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها هستند را ایجاد کردیم،گفت: از سال 92 تا امسال 15 طرح با سرمایه‌گذاری 5.6 میلیارد دلار بهره‌برداری رسیده است که ارزش تولیدات آنها به قیمت پایه 5.2 میلیارد دلار هست و 18 طرح دیگر هم تا پایان این دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

زنگنه با اعلام اینکه 18 طرح دیگر داریم که تاپایان سال 99 دنبال می‌کنیم ، افزود: اجرای این طرح‌ها یک تحول عظیمی در پتروشیمی ایران ایجاد می‌کند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷  |  ساعت انتشار: ۱۱:۵۶  |  کد خبر: ۶۴۴۸۳۱۷  |  منبع: خبر شفاف  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی