اخبار مرتبط

مجمع تشخیص با رعایت منافع ملی درباره CFT و پالرمو تصمیم گیری می‌کند

رئیس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه مجمع مهلت‌های با FATF را می‌داند، گفت: ان‌شاءالله مجمع تشخیص در تصمیم گیری پیرامون لوایح مرتبط با FATF منافع ملی را در نظر می‌گیرد.

محمدرضا عارف در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، درباره دلیل طولانی شدن بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) و لایحه مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: بحث درباره این دو لایحه پیچیده است به خصوص در موضوع پالرمو که اکنون در مجمع مطرح است و دو دیدگاه متفاوت وجود دارد، تقریباً چیزی که می‌توان گفت آن است که براساس یک نظر مشخصاً نمی‌توان بیان کرد که الحاق به پالرمو چه منفعتی خواهد داشت، یک نظر نیز که بیشتر به نظر دولت نزدیک می‌باشد و  وزارتخانه های امورخارجه و اقتصاد مطرح می‌کنند آن است که عدم الحاق به این کنوانسیون ها می‌تواند خسارات جدی را به دنبال داشته باشد، لذا توصیه کردند که به این کنوانسیون‌ها ملحق شویم.

رئیس فراکسیون امید با ابراز امیدواری از اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام لوایح مرتبط با FATF را بر اساس منافع ملی مورد بررسی و تصمیم گیری قرار دهد، بیان کرد: فرض بر آن است که تمامی تصمیمات و اقدامات در جهت کاهش مشکلات اقتصادی و رونق آن باشد، لذا مهم آن است که تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت درباره دو کنوانسیون مرتبط با FATF بر اساس منافع ملی باشد.

وی افزود: نکته مورد توجه آن است که الحاق به این کنوانسیون‌ها فی نفسه منفعتی ندارد و منفعت کشورها بسته به فعالیت و حضور آن‌ها است، بحث بر سر زیان عدم الحاق به این کنوانسیون‌هاست که در این باره هم اختلاف نظر وجود دارد.

عارف با بیان اینکه مجمع تشخیص در دو جلسه درباره پالرمو بحث و بررسی کرده است، ادامه داد: جلسه سوم مجمع همزمان با ارائه مصوبه مجلس درباره لایحه CFT بود، لذا پیشنهاد شد که این دو لایحه در کنار یکدیگر دیده شود که این پیشنهادی منطقی بود، زیرا هر دو معاهده بین‌المللی قرار شد در جلسه بعدی مجمع مجدداً بحث و بررسی صورت گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلانی در خصوص اینکه به پایان مهلت FATF نزدیک می‌شویم و اگر ایران در خرداد ماه به نتیجه نرسد چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: ان‌شاءالله مجمع تشخیص منافع ملی را در نظر می‌گیرد، مجمع این مهلت‌ها را می‌داند و مورد توجه دارد، مهم آن است که در مجمع با رعایت منافع ملی تصمیم گیری شود.

وی درباره نگرانی‌های اقتصادی مردم در صورت عدم تصویب لوایح پالرمو و CFT افزود: فرض آن است که همه تصمیمات و اقدامات در جهت کاهش مشکلات اقتصادی و رونق آن باشد، مجمع تشخیص، مجلس و دولت این موضوعات را مد نظر دارد، امیدواریم تشخیص مجمع هم در این مسیر باشد.

رئیس فراکسیون امید مجلس در پایان درباره اینکه کفه ترازو نظرات اعضای مجمع به کدام سمت سنگین‌تر است، گفت: به صورت حدودی معلوم است اما ممکن است افراد بر اساس مطالعات و کسب اطلاعات جدید نظرات‌شان تغییر کند.

پایان پیام


تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷  |  ساعت انتشار: ۱۲:۳۹  |  کد خبر: ۶۴۴۹۰۲۲  |  منبع: خبرگزاری خانه ملت  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار سیاسی