اخبار مرتبط

سبقت صنعت نفت ایران از قطر

تهران- ایرنا-رسانه های داخلی افتتاح فازهای 13، 22، 23 و24 پارس جنوبی در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت را پیشی گرفتن ایران از قطر برای نخستین بار در زمینه برداشت گاز از این میدان مشترک تحلیل کردند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ روز گذشته (یکشنبه) 4 فاز 13، 22، 23 و 24 میدان مشترک به‌ طور رسمی و با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد. فازهایی که میزان تولید گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی را از 580 میلیون متر مکعب در روز به بیش از 660 میلیون متر مکعب در روز رساند و باعث شد که تولید گاز ایران از این میدان مشترک از کشور رقیب یعنی قطر پیشی بگیرد.
درحالی که افتتاح و بهره‌برداری 15 فاز از 25 فاز در مدار تولید میدان پارس جنوبی در کارنامه دولت تدبییر و امید ثبت شده است، بدون در نظر گرفتن فاز 11 بزودی با اتمام طرح فاز 14 شاهد بسته شدن پرونده توسعه اولیه این میدان در دولت دوازدهم خواهیم بود.
بررسی امروز 27 اسفند ماه رسانه های داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در مطالب خود در خصوص افتتاح این 4 فاز ، عناوینی چون ' پیشی گرفتن ایران برای نخستین بار نسبت به قطر در برداشت گاز از این میدان مشترک'؛ 'خبرخوش نفتی'؛ 'قدرت نمایی پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی' و ' ناامید شدن آمریکا و هم‌پیمانانش برای فشار به ایران درجریان تهدیدها' را در گزارش های خود به کار برده اند.
رسانه های منتسب به جریان اصولگرا نیز از عبارت هایی چون 'نمایش توان داخلی'؛ ' حرکت جهادی با تکیه بر توان داخلی'؛ ' پیشی گرفتن از قطر در برداشت گاز از میدان مشترک' و ' اظهارات وزیر نفت درباره تلاش قرارگاه خاتم الانبیا (ص)' برای گزارش های خود استفاده کرده اند.

رسانه های اصلاح طلب
...........................
**افتتاح طرح توسعه 4 فاز میدان مشترک پارس جنوبی
'خبرخوش نفتی' عنوان مطلبی در روزنامه ایران در خصوص افتتاح فازهای 13 ، 22، 23 و 24 پارس جنوبی توسط رئیس جمهوری است.
به گزارش این روزنامه، رئیس جمهوری روز گذشته برای پنجمین بار در طول ریاست خود بر قوه مجریه به عسلویه رفت و طرح توسعه ۴ فاز دیگر را نیز افتتاح کرد. بخشی از دریا و پالایشگاه‌های ۴ فاز میدان مشترک پارس جنوبی یعنی فازهای 13، 22، 23 و 24 که تولید گاز از این مخزن مشترک با قطر را از 580 میلیون متر مکعب به 660 میلیون متر مکعب در روز رساند.اکنون 27 فاز بخش دریایی و 25 فاز خشکی (پالایشگاه) این میدان در مدار تولید قرار گرفته است که تا پیش از دولت یازدهم و دوازدهم فقط 10 فاز آن در حال تولید بود.حسن روحانی رئیس‌جمهوری در سخنرانی خود از اهمیت اقتصادی و سیاسی بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی و همینطور تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و گازرسانی به شهرها و روستاها صحبت کرد. وزرای نفت و کشور نیز در این مراسم حضور داشتند.

آرمان می نویسد: در حالی که آمریکا و هم‌پیمانانش در تلاش برای فشار به ایران در راستای توقف پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف به‌ویژه حوزه نفت و انرژی هستند، اما مردان ایرانی همانند همیشه نشان دادند مرعوب این تهدیدها و محدودیت‌ها نمی‌شوند چنانکه دیروز طرح تولید واحد بودارکننده گاز طبیعی(مرکاپتان) و خط انتقال اتان از سایت دو به یک پارس جنوبی با دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدئو کنفرانس به طور رسمی افتتاح شد و فازهای 13و 22، 23،24 پارس جنوبی در کنگان با دستور رئیس جمهور به طور رسمی به بهره‌برداری رسید... رئیس جمهور در آیین افتتاح 4 فاز میدان گازی پارس جنوبی، هدف آمریکا از تحریم ایران را نگران کردن مردم از آینده دانست و با تاکید بر اینکه این تحریم‌ها جنایت علیه بشریت است اما آمریکا بداند ملت ایران در صف واحدند و سر فرود نخواهند آورد، گفت: آمریکا فکر می‌کرد تحریم، پیشرفت ما را متوقف می‌کند؛ ملت تاریخ ساز و ایثارگر ایران، آنها را مایوس کرد.

روزنامه اعتماد در یادداشتی با تیتر 'توسعه در شرایط تحریم' نوشت: روز یکشنبه، خبر افتتاح فازهای 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبی منتشر شد تا زنگ پیشی گرفتن از قطر در برداشت گاز از میادین مشترک به صدا در‌آید. نکته قابل توجه در درخشش فاز‌های فوق، قدرت‌نمایی پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی است، این فاز‌ها با بهره‌گیری از حداکثر توان و تخصص شرکت‌های داخلی به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

در یادداشتی از روزنامه اعتماد می خوانیم: اجازه دهید داشته‌هایمان را مشعل کنیم تا «مسیر توسعه» را روشن نگه داریم و از آن نیرو بگیریم. پالایشگاه‌های فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ دیروز با حضور رییس‌جمهور در کنگان و منطقه پارس جنوبی افتتاح شد... پروژه‌های‌مان تحت تاثیر تحریم‌ها، مدیریت غیر بهینه، کمبود منابع و صد دلیل دیگر (که جای بحثش اینجا نیست) طولانی و گران تمام می‌شود، درست. در این شرایط ترجیح می‌دهم به یک سوال فکر کنم. کدامیک از کشورهای نفت‌خیز همسایه ما، می‌توانند پروژه‌ای به بزرگی فازهای پارس جنوبی را با توانمندی داخلی‌شان تمام کنند. آن هم تحت فشار شدیدترین تحریم‌ها و عدم همکاری‌های بین‌المللی. قطعا این حرف به معنای بهره نبردن از تکنولوژی‌ها و تجهیزات خارجی نیست. اما باور کنید مهم است که مدیریت ایرانی بتواند یک مگاپروژه را تمام کند و بسیاری از تجهیزات پروژه را در داخل تولید کند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در ادامه برنامه‌های سفر به استان بوشهر ضمن افتتاح و بازدید از فازهای 13و 22، 23 ،24 پارس جنوبی در شهرستان کنگان، با توضیحات وزیر نفت و مدیران و متخصصان این فازها، در جریان روند احداث این مجموعه عظیم پالایش گاز و تولید محصولات گوناگون در آن و نیز طرح‌های توسعه‌ای فازهای پارس جنوبی قرار گرفت.

** مزایای افتتاح طرح تولید واحد بودارکننده گاز طبیعی (مرکاپتان)
خبرآنلاین نوشت: یکی از مزیت‌های مهم طرح تولید واحد بودارکننده گاز طبیعی (مرکاپتان) آن است که با توجه به این که طی سال‌های اخیر، مشکلات و موانعی که عمدتاً به واسطه محدود بودن تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان خارجی، در تأمین مواد بودارکننده گاز ایجاد شده بود را با همت و تلاش متخصصان شرکت ملی گاز ایران از سر راه برداشت؛ چراکه بر اساس استانداردهای بین‌المللی، برای استفاده از گاز طبیعی در مصارف عمومی شهری و روستایی، ضروری است که ماده بودارکننده‌ای به آن اضافه شود.

**استفاده از فرصت برجام برای تامین تجهیزات
خبرآنلاین به سخنان 'بیژن نامدار زنگنه' وزیر نفت درمراسم افتتاح فازهای چهارگانه پارس جنوبی پرداخت و به نقل از وی نوشت: ما به برکت برجام توانستیم کالاها و تجهیزاتی را که نیاز داشتیم وارد کنیم و ایستگاه های جداسازی سولفور راه اندازی می‌شود و به این ترتیب بخش اصلی آلودگی رفع می شود... آنچه انجام شده نماد اقتصاد مقاومتی بوده است ما از زمان نفس کشیدن برجام توانستیم استفاده کنیم اما در حال حاضر بخشی از مشکلات زیست محیطی به دلیل تحریم ها است.

رسانه های اصولگرا
...........................
**حرکت جهادی با تکیه بر توان داخلی
وطن امروز درگزارشی با عنوان 'نمایش توان داخلی' می نویسد: روز گذشته 4 فاز 13، 22‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، 23 و 24 پارس‌جنوبی توسط حسن روحانی افتتاح شد تا با همت قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) برای نخستین‌بار در برداشت گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی از قطر پیشی بگیریم... افتتاح فازهای پارس‌جنوبی بدون مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) ممکن نبود و به همین علت روزگذشته وزیر نفت بارها از همکاری دولت و سپاه گفت و از این بابت از قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) تشکر کرد. افتتاح فازهای پارس‌جنوبی نمونه یک حرکت جهادی با تکیه بر توان داخلی است که 5 سال و نیم بعد از آغاز به کار دولت روحانی برای مسؤولان دولتی به اثبات رسیده؛ مسؤولانی که با قراردادهای شرکت‌های فرانسوی و... کار تبلیغاتی می‌کردند اما هیچ‌کدام از آن قراردادها به سرانجام نرسید و با اولین تشر آمریکایی‌ها بسیاری از پروژه‌ها شروع نشده تمام شد! این پروژه‌ها نشان داد با تکیه بر توان داخلی می‌توان موانع بزرگ را برداشت.

روزنامه جوان با تیتر 'تخت‌ گازدر پیچ تحریم ‌ها' نوشت: خدمات فنی و مهندسی جوانان توانمند جمهوری اسلامی در حوزه نفت و گاز بار دیگر و در اوج تحریم‌های ظالمانه به بار نشست و فاز‌های 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبی در کنگان با دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی به بهره‌ برداری رسید. بدین ترتیب با بهره ‌برداری از دو سکوی دریایی فاز 13 و دو سکوی دریایی فاز‌های 22، 23 و 24، ظرفیت برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی به 660 میلیون متر مکعب رسید.

**پیشی گرفتن از قطر در برداشت گاز از میدان مشترک
روزنامه کیهان در گزارشی با عنوان 'بهره‌ برداری از4 فاز پارس ‌جنوبی پتک محکم توان داخلی بر دیوار تحریم' نوشت: در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت، افتتاح فاز‌های 13، 22 تا 24 پارس جنوبی با حضور رئیس‌جمهور و پیشی گرفتن از قطر در برداشت گاز از این میدان مشترک برگ زرین دیگری از توان داخلی پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی را به نمایش گذاشت و پتک محکمی بر دیوار تحریم های ظالمانه دشمنان ملت کوبید.
در بخشی ازگزارش این روزنامه با اشاره به سخنان 'سعید محمد' فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) آمده است: در طلیعه گام دوم انقلاب امروز شاهد افتتاح 4 فاز 13 و 22، 23 و 24 هستیم که به حق می‌توان از آن به عنوان گام عملی در راستای تحقق گام دوم انقلاب نام برد.در حالی که در اوج تحریم‌های ظالمانه بود‌ه‌ایم تکمیل پارس جنوبی توسط توان متخصصان داخلی شکست مفتضحانه استکبار در تحریم ملت ایران است.

**اظهارات وزیر نفت درباره تلاش قرارگاه خاتم الانبیا (ص)
کیهان به نقل از تسنیم نوشت: بیژن زنگنه در نشست خبری در محل فاز 13 پارس جنوبی با تقدیر از عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در احداث و تکمیل شش فاز پارس جنوبی، اظهاراتی بیان کرد که با اظهارات دولتمردان در انکار زحمات نیروهای نظامی همخوانی ندارد.وزیر نفت مدعی شد: می‌خواستند بین ما و قرارگاه و بین ما و سپاه فاصله ایجاد کنند که ما نگذاشتیم، بلکه ما و جوانان متخصص قرارگاه و سپاه برای ایران تلاش کردیم... اظهارات زنگنه برای عادی جلوه دادن روابط خود با مجموعه سپاه در شرایطی است که قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به عنوان بازوی عملیاتی سپاه در اجرای پروژه‌های بر زمین مانده ملی، سالها به خدمت‌رسانی به کشور مشغول بوده و هنوز هم هزاران میلیارد تومان از دولت طلب دارد، اما برخی دولتمردان از هر فرصتی برای طعنه زدن به آنها استفاده کرده‌اند....به نظر می‌رسد مخاطب اصلی زنگنه درباره اینکه «خیلی‌ها می‌خواستند بین ما و قرارگاه خاتم و بین ما و سپاه فاصله بیندازند که ما نگذاشتیم»، قبل از هرکس، حسن روحانی است.

**بی توجهی برخی رسانه ها به افتتاح 4 فاز مهم پارس جنوبی
به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: چرا برخی روزنامه ها زورشان آمد افتتاح 4 فاز مهم پارس جنوبی آن هم با وجود تحریم های شدید را عکس و تیتر اصلی خود کنند؟دیروز فازهای 13، 22، 23 و 24 میدان گازی پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور افتتاح شد...این پروژه ها با وجود تحریم ها، از سوی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به بهره برداری رسید و گام مهم خودکفایی به ویژه در زمینه تولید بنزین به شمار می رود.شاید تصور شود روزنامه های سانسور کننده، با سپاه پاسداران مشکل دارند. این حرف غلط نیست اما مشکل روزنامه های زنجیره ای فراتر از این حرف هاست.آنها ماموریت بیچاره نمایی مردم ایران را دارند و بنابراین، از هر کاری که این ادعا را مخدوش کند، نفرت دارند. آنها درست مثل خود آمریکا، از موفقیت های ملت ایران ناراحت می شوند.

**گروه نشریات خبری
**پژوهشم**9054**1181

تاريخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷  |  ساعت انتشار: ۱۵:۱۸  |  کد خبر: ۶۴۵۱۲۷۴  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی