اخبار مرتبط

استاندار: گیلان از حیث سوابق تمدنی غنی است

رشت - ایرنا - استاندار گیلان اسناد و میراث مکتوب را بسیار مهم دانست و گفت: گیلان از حیث سوابق تمدنی در حوزه های مختلف دینی، فرهنگی، هنری، معماری و حتی ابعادی از فرهنگ خوراک و پوشاک بسیار غنی است.

به گزارش ایرنا مصطفی سالاری روز پنجشنبه در همایش تجلیل از حامیان میراث مکتوب استان گیلان که در سالن اجتماعات سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان برگزار شد، اظهار داشت: سازمان اسناد ملی در شناسایی و معرفی هویت ملی کشور نقش بسزایی دارد.
وی توجه به هویت ملی و شناسایی این میراث ارزشمند را تلاشی موثر خواند و افزود: شناسایی ارکان هویتی می‌تواند در شناخت فرهنگ و تمدن کهن یاری گر نسل امروز باشد.
سالاری با بیان اینکه میراث مکتوب ضعف‌های ما را بازگو می‌کند، گفت‌: توجه به میراث مکتوب به معنی بهتر بودن دیروز از امروز نیست، بلکه اگر افتخار به گذشته توام با نگاه به آینده باشد دستاورد خوبی خواهد داشت و باید از اندوخته‌ها و افتخاراتمان بهترین استفاده را داشته باشیم.
نماینده عالی دولت در گیلان اسناد و میراث مکتوب را بسیار مهم قلمداد کرد و تصاویر قدیمی گیلان را از جمله اسناد هویتی ماندگار دانست که گویای میراث طبیعی فرهنگی و تاریخی است.
وی تصریح کرد: در منطقه پیربازار رشت که امروز به خاطر دخالت‌های انسانی وضعیت زیست‌محیطی خوبی ندارد، در گذشته محل پهلوگیری کشتی‌های باربری بود لذا میراث مکتوب به ما این هشدار را می‌دهد که باید از میراث طبیعی گیلان بهتر و بیشتر حفاظت و صیانت کنیم.
سالاری افزود: تصاویر و اسناد قدیمی در واقع مدرک آشکاری برای نشان دادن تمدن و فرهنگ قبل به نسل امروز در پاسداشت داشته‌های کهن است.
وی بر لزوم تکریم و بزرگداشت اندیشمندان، ادیبان، علمای دینی و مذهبی به عنوان میراث بانان حقیقی تاکید کرد و گفت: در این خصوص نیازمند عزم همگانی هستیم.
استاندار گیلان با اشاره به اسناد خاندان آیت الله رودباری که امروز بخشی از آن به نمایش گذاشته می شود اظهار داشت: این میراث معنوی بخشی مکتوب از تلاش ها و مجاهدات های این سرزمین است.
وی تاریخ گیلان را برخوردار از اندیشمندان و ادیبان و علمای دینی و مذهبی دانست و خاطرنشان کرد:‌ باید این داشته‌ها را معرفی و تکریم کنیم؛ همچنین آحاد جامعه باید آگاه باشند که نگهداری از اسناد در خانه‌ها در طول زمان این میراث ارزشمند را دچار تخریب و آسیب می‌کند، اما اگر در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار گیرد نسل‌های بعدی نیز از آن استفاده خواهند کرد.
در این مراسم برخی اهداکنندگان اسناد تقدیر شدند.
همچنین استاندار گیلان از ساختمان اداری سازمان اسناد و کتابخانه های ملی بازدید و با کارکنان این سازمان گفتگو کرد.
7296/

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۹  |  ساعت انتشار: ۲۱:۱  |  کد خبر: ۶۹۴۹۸۲۰  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - گیلان  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی