اخبار مرتبط

الاغ هایی با بار سرب  - ‏۱۳۹۸/۰۲/۲۲

درخواست روستائیان کردآباد تفت مبنی بر توقف فعالیت های معدنی

یزد - ایرنا - حدود 50 نفر از مردم روستای کردآباد دهستان دهشیر شهرستان تفت آنچه را که فعالیت های معدنی مخرب محیط زیست عنوان کردند، تلاش مسئولان را برای جلوگیری از فعالیت های معدنی در این منطقه خواستار شدند.

به گزارش ایرنا، آنها امروز یکشنبه با حضور در برابر ساختمان استانداری یزد، اعلام کردند که فعالیت های معدنی آسیب جدی به محیط زیست منطقه وارد کرده است و باید تعطیل شود.
روستائیان بر این عقیده هستند: استخراج سنگ از معدن تراورتن مشکلات عدیده ای را برای ساکنان و محیط زیست منطقه بوجود آورده است.
حدود 60خانوار ساکن روستای کردآباد تفت هستند و شغل اغلب آنها کشاورزی و دامپروری است.
نماینده شهرستان های تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی اردیبهشت 1397 در نشستی با اعضای شورا و مردم این روستا، صدور بی رویه مجوز در بخش معدن را مبارزه با طبیعت دانست و گفت: دولت برای اشتغال زایی مجوزی صادر کرد، اگر فردی نتواند از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش کند با کار در معادن هزینه های زندگانی خود را تامین کند.
کمال دهقانی فیروزآبادی افزود: به نظر می رسد نظارت دولت به خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش معادن کم است و بررسی اینکه افرادی که مجوز گرفته اند آیا طبق مجوز عمل کردند یا نه، ضروری است.
وی تصریح کرد: باید قراردادها بازنگری وبررسی شود و معدنی که در نزدیکی روستا در نظر گرفته شد اگر به مرحله اکتشاف نرسید مجوز صادره لغو و اگر به اکتشاف رسید به جایی دیگر منتقل شود و چنانچه حق و حقوقی از معدن دار ضایع شده جبران شود.
محمدرضا آخوندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد اسفند 1397 گفته بود: در دوره‌های گذشته بهره برداران و فعالان بخش معدن خسارت‌های زیادی به عرصه های طبیعی استان وارد کردند، که برای جبران خسارت ها ، باید حداقل 972 میلیارد تومان بودجه صرف شود.
شهرستان تفت یکی از مناطق خوش آب و هوای استان یزد است، مرکز آن در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
این منطقه از لحاظ معدنی خصوصا سنگ های ساختمانی غنی است.
یزد با یک میلیارد و 800 میلیون تن از لحاظ ذخیره مواد معدنی دومین استانی معدنی کشور و از لحاظ تنوع اندیس‌های معدنی در جایگاه نخست قرار دارد که هم‌اکنون حدود 11 هزار نفر در این بخش اشتغال دارند.
7532/ 2047/

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۲  |  ساعت انتشار: ۱۹:۱۴  |  کد خبر: ۶۹۶۵۷۱۳  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - یزد  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی