اخبار مرتبط

قطع درختان اردوگاه فجر همدان؛ از حاشیه تا واقعیت

همدان- ایرنا- انتشار اخباری مبنی بر قطع 140 اصله درخت در اردوگاه فجر کمیته امداد امام خمینی(ره) همدان با واکنش هایی در جامعه مواجه شده و اعضای شورای اسلامی شهر را مکلف به پیگیری قانونی این مهم کرده است؛ موضوعی که متولیان این اردوگاه آن را از اساس تکذیب می کنند.

به گزارش ایرنا طی روزهای اخیر انتشار اخباری مبنی بر قطع درختان اردوگاه فجر کمیته امداد امام خمینی (ره) همدان، واکنش هایی را در فضای مجازی به دنبال داشت.
انتشار این اخبار باعث شد تا سازمان سیما و منظر شهری شهرداری همدان اقدام به بررسی موضوع کند اما معاون فضای سبز سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان اعلام کرد که حراست اردوگاه مانع از ورود آنها شده و حتی توجهی به اخطارهای کتبی نکرده است.
مجتبی توتونی همچنین مدعی شد که از کامیون های حامل تنه های درخت در مسیر این اردوگاه که قبل از آن به بار زدن آن از داخل اردوگاه اعتراف کردند، نیز فیلم و مستندات جمع آوری شده است.

* کمیته امداد تکذیب کرد
با این حال روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) این خبر را تکذیب می کند و عنوان داشت که طی روزهای آینده در قالب نشست خبری به شفاف سازی موضوع خواهند پرداخت.
روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان همدان همچنین تاکید کرد: این موضوع هیچ گونه سندیتی ندارد و در این اردوگاه درخت کاشته شده است.
با این حال شورای اسلامی شهر همدان دست بردار این اتفاق نیست و پیگیری آن را وظیفه خود و نیز حفاظت از منافع مردم می دانند.

* عکس های هوایی راهگشا است
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان در این باره می گوید: عکس های هوایی برداشته شده از اردوگاه فجر میزان درخت قطع شده را مشخص می کند.
بابک مهدی آزاد اظهار داشت: کمیته امداد مدعی است که تنها چند اصله درخت پاجوش قطع شده و در مقابل یک هزار و 500 اصله نهال با سیستم آبیاری تحت فشار کاشته شده است.
وی بیان کرد: براساس آمار موجود، زمین اردوگاه فجر به وسعت هشت هکتار دارای انواع درختان میوه است و گزارش های واصله حکایت از قطع درختان دارد و قرار است طی جلسه ای نسبت به پیگیری این مهم اقدام کنیم.

* پرونده در مسیر قانونی
رییس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این ارتباط گفت: پیگیری قطع درختان اردوگاه فجر را در اولویت شهرداری قرار داده و از مدیریت شهری خواسته ایم تا مسیر قانونی را تا کسب نتیجه پیگیری کند.
سیدمسعود عسگریان اظهار داشت: قطع این درختان براساس گزارش های مردمی به شورا رسیده و وظیفه پیگیری قانونی مطالبه آنها را نیز داریم.
وی اضافه کرد: از مهدی آزاد رییس سازمان سیما و منظر شهرداری همدان خواسته ایم که رسیدگی به این پرونده را در اولویت قرار دهد و خواستار طی شدن مسیر قانونی هستیم.
عسگریان خاطرنشان کرد: شورای شهر همدان حافظ منافع مردم است و از پنجشنبه گذشته این مطالبه مردمی برای پیگیری لازم به سازمان سیما و منظر شهرداری گزارش شده است.
رییس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان خاطرنشان کرد: مجوزی برای قطع درخت در این منطقه صادر نشده است و وظیفه مدیریت شهری و مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز معرفی متخلفان احتمالی است.
وی یادآور شد: امروز منتظر گزارش این سازمان برای پیگیری های قانونی هستیم و اعضای شورای اسلامی شهر همدان با جدیت این موضوع را پیگیری می کنند.

* شهرداری مسئول پیگیری است
رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: قطع و هرس درختان بدون مجوز ممنوع است و شهرداری موظف است از اردوگاه فجر بازدید و قطع درختان این منطقه را بازرسی کرده و نتیجه را به مراجع قضایی اطلاع دهد.
کامران گردان اظهار داشت: هر گونه قطع و یا هرس سرشاخه درختان در مسیرها بدون اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح ممنوع است.
وی بیان کرد: باید افرادی که بدون مجوز اقدام به قطع درختان می کنند به مراجع قضایی معرفی شده و با آنان برخورد قانونی شود.
گردان با بیان اینکه گزارش ها و اخباری مبنی بر قطع درختان در اردوگاه فجر منتشر شده، اظهار داشت: مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) اعلام کرده اند که درختی قطع نشده و همگی پاجوش بوده است اما بررسی این موضوع باید با حضور کارشناسان و متخصصان انجام شود.
رییس شورای اسلامی شهر همدان گفت: شهرداری وضعیت این اردوگاه را بررسی و نتیجه را اعلام و اگر تخلفی انجام شده است به مراجع قضایی پرونده را ارسال کند.

* تکدیب قطع درختان توسط بازرسان
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان نیز در بازدید از اردوگاه فجر به ایرنا گفت: در بازدید بازرسان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان مدارکی بر قطع 140 درخت در این اردوگاه مشاهده نشد و مطالب منتشر شده در این خصوص در رسانه ها کذب است.
علی فتحی اظهار داشت: در اطلاعات به دست آمده و شواهد موجود، بیش از 2 هزار و 500 اصل درخت در این اردوگاه کاشته شده است که نزدیک به یک هزار و 500 درخت، از گونه گردو است.
وی با اشاره به اینکه وسعت باغ این اردوگاه هشت هکتار است، اظهار داشت: چهار هکتار از این باغ بایر بوده که حالا با کاشت این درختان مردم همدان سال های آینده از اکسیژن تولیدی و سایه آن می توانند استفاده کنند.
فتحی عنوان کرد: 28 هزار متر لوله کشی با عمق 60 سانتی متر، به منظور آبیاری درختان این چهار هکتار به کار رفته که در نوع خود اقدام شایسته ای است.
وی با قدردانی از مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) برای این اقدام، افزود: با شنیدن شایعه قطع 140 اصل درخت در این اردوگاه شوکه شدیم، اما با حضور در این باغ، مشاهده میدانی از آن و بررسی اسناد موجود، به کذب بودن مطلب منتشر شده در فضای مجازی اطمینان پیدا کردیم.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان گفت: تا کنون بیش از پنج میلیارد ریال به منظور کاشت درختان جدید و اصلاح شبکه آبیاری باغ این اردوگاه توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) هزینه شده است.
وی تاکید کرد: رسانه ها دقت کنند برخی از افراد سود جو، با حاشیه سازی در خصوص قطع درختان کهنسال این اردوگاه، اقدام به انتشار اطلاعات کذب نکنند.
فتحی تاکید کرد: از همه مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی استان درخواست داریم تا با کاشت درخت در مجموعه ادارات خود، به حفظ محیط زیست کمک کنند.

* خدمتی که حاشیه ساز شد
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) همدان نیز در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه باغ اردوگاه فجر احیا شده است، اظهار داشت: 2 هزار و 500 نهال درخت مثمر در این باغ کاشته شد که همه این درختان از نوع اصلاح نژادی هستند.
پیمان ترکمانه افزود: در برنامه ریزی های صورت گرفته نزدیک به 2 میلیارد و 480 میلیون ریال اعتبار به منظور بازسازی و بهسازی باغ و همچنین نوسازی درختان آن در نظر گرفته شد.
وی ادامه داد: با ارسال درخواست به رییس کمیته امداد کشور حدود 860 میلیون ریال اعتبار دیگر برای بهسازی این باغ تخصیص یافته است.
ترکمانه اضافه کرد: در مجموع تاکنون بیش از پنج میلیارد ریال به منظور احیاء باغ و سامانه آبیاری اردوگاه فجر کمیته امداد امام خمینی (ره) هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه این باغ در مجموع هشت هکتار مساحت دارد، تاکید کرد: هر سال درآمد حاصل از فروش میوه درختان این باغ، علاوه بر تامین هزینه های نگهداری باغ، در حوزه کمک به محرومان و افراد زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تخصیص می یابد.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) همدان با اشاره به انتشار شایعاتی مبنی بر قطع 140 اصله درخت این اردوگاه، عنوان کرد: به جز ریشه کن کردن پاجوش ها، هرس و از بین بردن گیاهان هرز، هیچ گونه درخت سالمی در این اردوگاه قطع نشده است.
وی تاکید کرد: تمام درختان کهن و درختان گردوی با قدمت بیش از 100 سال این مجموعه در جای خود باقی مانده است و مدیریت مجموعه به دنبال حفظ و احیای این مجموعه است.
ترکمانه اظهار داشت: عده ای با دوری از انصاف، جو سازی، شایعه پراکنی و انتشار اخبار کذب به دنبال تامین منافع شخصی خود هستند.
وی تاکید کرد: تمامی 2 هزار و 500 درخت کاشته شده شناسنامه دار هستند و در آینده هیچ کس نمی تواند با از بین بردن و قطع درختان در این باغ، ساختمان بسازد.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) همدان با اشاره به اصلاح سامانه آبیاری این باغ افزود: با به کارگیری سامانه آبیاری زیر زمینی، علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و کاهش زمان آبیاری، هزینه های آبیاری و نیروی انسانی این مجموعه نیز کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه ماشین آلات کشاورزی به منظور اصلاح سامانه آبیاری در این باغ مستقر هستند، ادامه داد: در سامانه جدید آبیاری این باغ، با لوله کشی از زیر زمین، آب به ریشه خود درخت می رسد و گیاهان هرز نمی توانند از این آب تغذیه کنند.
ترکمانه افزود: باغ اردوگاه فجر بیش از 100 سال قدمت دارد و دست کم در 40 سال گذشته درخت میوه جدیدی به آن اضافه نشده بود.
وی بیان کرد: یک هزار و 500 درخت گردو اصلاح نژاد شده، دیر گل ده با بار خوشه ای و یک هزار درخت هلو به درختان این باغ اضافه شده است که این اقدام در تاریخچه این باغ بی سابقه است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) همدان گفت: 28 کیلومتر لوله گذاری به منظور آبیاری مکانیزه این مجموعه استفاده شده است و این نشان از عزم مدیریت مجموعه کمیته امداد استان برای حفظ گیاهان است.
به گزارش ایرنا، اردوگاه فجر همدان یکی از 10 اردوگاه برتر کشور، متعلق به کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان در منطقه اعتمادیه این شهر واقع شده است که هر سال در فصل تابستان با ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی، تربیتی و آموزشی اوقات فراغت دانش آموزان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) را فراهم می کند.
این باغ با 2 کلبه چوبی تاریخی، بیش از 100 سال قدمت دارد و پس از پیروزی انقلاب به کمیته امداد امام خمینی (ره) استان واگذار شده است.
در روزهای اخیر برخی خبرگزاری ها و رسانه های محلی که به پوشش خبری جلسه اعضای شورای شهر همدان که در بخشی از آن به موضوع رسیدگی به شایعه قطع درختان باغ فجر همدان می پرداخت، اقدام کرده بودند، بدون آنکه موضوع به تایید اعضای این شورا و نهادهای متولی امر برسد، از قطع درختان این منطقه خبر دادند؛ موضوعی که به جنجال رسانه ای تبدیل شد.
با این حال پرونده اردوگاه فجر کمیته امداد امام خمینی (ره) همدان همچنان توسط نهادهای متولی در دست بررسی است و خبرنگاران در انتظار نتایج نهایی بررسی ها هستند.
7520/2090

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۴  |  ساعت انتشار: ۳:۱۶  |  کد خبر: ۶۹۷۷۱۰۸  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار آب و هوا